Meclis Mali Komitesi, bugün partilerin değişikliklerini inceledi.

Meclis Mali Komitesi, bu sabah toplanarak, donuk kredilerin üstesinden gelinmesine yönelik kurumsal çerçevenin iyleştirilmesine dair yasa tasarıları paketi konusundaki

siyasi partilerin değişiklik önerilerini inceledi. Toplantı basına kapalı olarak yapıldı. Meclisin yarınki toplantısında, bankacılık faaliyetlerinin, Kıbrıs Kooperatif Bankası’ndan taşınmasını öngören anlaşmanın parçası olan, Helenic Bank’a devlet güvencesi verilmesine yönelik paketini oylayacak.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu, yasa tasarılarının ve devlet garantisinin onaylanacağı ve ülkenin finansal istikrarını tehlikeye atacak değişikliklerin olmayacağı konusunda iyimserlik ifade etti. Neofitu, Meclisteki Mali Komite’nin toplantısının ardından yaptığı konuşmada, herhangi bir değişiklik kaldıramayacak bir noktaya gelindiğini söyledi. İstişareler yapılarak önemli iş çıkarıldığını, DİKO ve EDEK’in önerilerinin yanı sıra, tüm partilerin ortak yasa önerisinin ardından birçok değişiklik yapıldığını belirtti. Herhangi bir siyasi gücün, değişiklik sunmaya yönelik demokratik ve anayasal hakkına saygı duyulduğunu ancak değişiklik ortaya koyan partilerin, yasa tasarısına olumsuz oy verecek partiler olduğunun bilindiğini dile getirdi. Neofitu, oylandığı takdirde, ekonomik sistemdeki verimsizliğin ve belirsizliğin devam etmesine sebep olacak değişiklikler yapılması yerine, bazı partilerin çoğunluk sağlaması durumunda yasa tasarısının aleyhinde oy kullanılmasının daha temiz olacağını sözlerine ekledi.


AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, Merkez Komite’nin, hükümetin Helenic Bank’la ilgili olası zararı kapatmakla hükümlü olduğu garantilerin aleyhine oy kullanmaya karar verdiğini açıkladı. Hükümet ve Kooperatif Bankası arasındaki anlaşmanın, banka sistemindeki ve ekonomideki mevcut problemleri çözmek yerine, farklı bir zamana erteleyerek, yeni problemlere yol açıtığını belirtti. AKEL için, garantilerin ve anlaşmanın onaylanmasının, Anastasiadis-DİSİ hükümetinin, sürekli kullandığı meclisin ve vatandaşların kafasına silah dayama taktiğini reddetmek anlamına geldiğini ifade etti. Hükümettekilerin, sonraki aşamada olacaklarla ilgili göz korkutmalar konusunda vatandaşları ikna etmek için korku saçtığını söyledi. Stefanos Stefanu, AKEL’in hükümetin ekonomik ve sosyal suçunu yasallaştırmasının ve şantajlarına boyun eğmesinin söz konusu olmadığını söyledi.


DİKO, donuk kredilerin yönetimi konusundaki çabaları güçlendirecek olan yasa tasarıları hakkındaki değişikliklerin, hükümet tarafından benimsenmesiyle ilgili memnuniyetini ifade etti. DİKO milletvekili Angelos Votsis, partisinin önerilerinin, yasa tasarılarının etkisini güçlendirdiğini ve aynı zamanda mümkün olan en üst düzeyde, korunması gerekenleri koruduğunu dile getirdi. Buna paralel olarak, yarın, meclis toplantısından önce, diğer partilerin sunduğu değişikliklerin, DİKO’nun meclis grubunda konuşulacağını belirtti. DİKO’nun başarmayı istedikleri yönünde hareket eden değişiklikleri olumlu karşılayacağını sözlerine ekledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

26 Eylül
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand