Meclis Mali Komitesi, bugün partilerin değişikliklerini inceledi.

Meclis Mali Komitesi, bu sabah toplanarak, donuk kredilerin üstesinden gelinmesine yönelik kurumsal çerçevenin iyleştirilmesine dair yasa tasarıları paketi konusundaki

siyasi partilerin değişiklik önerilerini inceledi. Toplantı basına kapalı olarak yapıldı. Meclisin yarınki toplantısında, bankacılık faaliyetlerinin, Kıbrıs Kooperatif Bankası’ndan taşınmasını öngören anlaşmanın parçası olan, Helenic Bank’a devlet güvencesi verilmesine yönelik paketini oylayacak.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu, yasa tasarılarının ve devlet garantisinin onaylanacağı ve ülkenin finansal istikrarını tehlikeye atacak değişikliklerin olmayacağı konusunda iyimserlik ifade etti. Neofitu, Meclisteki Mali Komite’nin toplantısının ardından yaptığı konuşmada, herhangi bir değişiklik kaldıramayacak bir noktaya gelindiğini söyledi. İstişareler yapılarak önemli iş çıkarıldığını, DİKO ve EDEK’in önerilerinin yanı sıra, tüm partilerin ortak yasa önerisinin ardından birçok değişiklik yapıldığını belirtti. Herhangi bir siyasi gücün, değişiklik sunmaya yönelik demokratik ve anayasal hakkına saygı duyulduğunu ancak değişiklik ortaya koyan partilerin, yasa tasarısına olumsuz oy verecek partiler olduğunun bilindiğini dile getirdi. Neofitu, oylandığı takdirde, ekonomik sistemdeki verimsizliğin ve belirsizliğin devam etmesine sebep olacak değişiklikler yapılması yerine, bazı partilerin çoğunluk sağlaması durumunda yasa tasarısının aleyhinde oy kullanılmasının daha temiz olacağını sözlerine ekledi.


AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu, Merkez Komite’nin, hükümetin Helenic Bank’la ilgili olası zararı kapatmakla hükümlü olduğu garantilerin aleyhine oy kullanmaya karar verdiğini açıkladı. Hükümet ve Kooperatif Bankası arasındaki anlaşmanın, banka sistemindeki ve ekonomideki mevcut problemleri çözmek yerine, farklı bir zamana erteleyerek, yeni problemlere yol açıtığını belirtti. AKEL için, garantilerin ve anlaşmanın onaylanmasının, Anastasiadis-DİSİ hükümetinin, sürekli kullandığı meclisin ve vatandaşların kafasına silah dayama taktiğini reddetmek anlamına geldiğini ifade etti. Hükümettekilerin, sonraki aşamada olacaklarla ilgili göz korkutmalar konusunda vatandaşları ikna etmek için korku saçtığını söyledi. Stefanos Stefanu, AKEL’in hükümetin ekonomik ve sosyal suçunu yasallaştırmasının ve şantajlarına boyun eğmesinin söz konusu olmadığını söyledi.


DİKO, donuk kredilerin yönetimi konusundaki çabaları güçlendirecek olan yasa tasarıları hakkındaki değişikliklerin, hükümet tarafından benimsenmesiyle ilgili memnuniyetini ifade etti. DİKO milletvekili Angelos Votsis, partisinin önerilerinin, yasa tasarılarının etkisini güçlendirdiğini ve aynı zamanda mümkün olan en üst düzeyde, korunması gerekenleri koruduğunu dile getirdi. Buna paralel olarak, yarın, meclis toplantısından önce, diğer partilerin sunduğu değişikliklerin, DİKO’nun meclis grubunda konuşulacağını belirtti. DİKO’nun başarmayı istedikleri yönünde hareket eden değişiklikleri olumlu karşılayacağını sözlerine ekledi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand