Eğitim için yapılacak diyalog, iyi koşullarda başlamayacak

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in eğitimdeki krizin hafifletilmesi için açıkladığı yoğun diyaloğun, en kötü belirtilerle başladığı görülüyor.

Eğitim örgütleri, yaptıkları açıklamalarla Eğitim Bakanı’nı kendileriyle işbirliği yapmamakla suçluyor ve olası olumsuz sonuçlar için tüm yükümlülüğü taşıyacağı konusunda uyarı yapıyor. Eğitim örgütleri, Eğitim Bakanı Kostas Habyauris’in kendi sorumluluğuyla diyaloğun zaman çerçevesini, 5 günden 3’e düşürerek, aşırı derecede sınırladığını ileri sürüyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in diyaloğun dün Pazartesi günü başlamasını talep ettiğini ancak Habyauris’in toplantının yarın Çarşamba günü yapılmasıı planladığını savunuyor. Ayrıca Eğitim Bakanı’nı, yeni eğitim yılının ihtiyaçları ve eğitimcilerin görevlendirilmesiyle ilgili tüm sayısal verileri diyalog masasında ortaya koyma konusunda gecikme yaptığını ifade etti.

Veliler, Eğitim Bakanlığı ve eğitim örgütleri arasında yarın başlayacak olan diyaloğa katılmak istiyor. Orta Eğitim Veliler Konfederasyonu Başkanı Kiriakos Nikiforu, kurumumuza yaptığı açıklamada, bugün Eğitim Bakanı ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini belirterek, yarın Eğitim Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek diyaloğa davet beklediğini vurguladı. Nikiforu, velilerin de eğitimin rasyonel hale getirilmesinde söz hakları ve rolleri olduğunu dile getirdi.


Hükümet, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıda, Eğitim Bakanlığı ve eğitimciler arasındaki diyalog için somut bir takvimin belirlenmediğini açıklığa kavuşturdu. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Anastasiadis başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Eğitim Bakanlığı, eğitimciler ve veliler arasında yapılacak diyaloğun bu hafta başlaması yönünde anlaşmaya varıldığını ancak zaman sınırlandırılması bulunmadığı belirtildi. Gerekli görülmesi durumunda, diyaloğun uzun süre devam edebileceği vurgulandı. Ayrıca dün Eğitim Bakanı’nın yurt dışında olduğu kaydedildi. Bununla birlikte, uzlaşı aracılığıyla, sistemin eğitimin yararına olacak yönde rasyonalize edilmesi için karar alınabileceğine yönelik inanç ifade edildi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:21

Son Haberler

23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Tüm haberler

Video on Demand