Eğitim için yapılacak diyalog, iyi koşullarda başlamayacak

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in eğitimdeki krizin hafifletilmesi için açıkladığı yoğun diyaloğun, en kötü belirtilerle başladığı görülüyor.

Eğitim örgütleri, yaptıkları açıklamalarla Eğitim Bakanı’nı kendileriyle işbirliği yapmamakla suçluyor ve olası olumsuz sonuçlar için tüm yükümlülüğü taşıyacağı konusunda uyarı yapıyor. Eğitim örgütleri, Eğitim Bakanı Kostas Habyauris’in kendi sorumluluğuyla diyaloğun zaman çerçevesini, 5 günden 3’e düşürerek, aşırı derecede sınırladığını ileri sürüyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in diyaloğun dün Pazartesi günü başlamasını talep ettiğini ancak Habyauris’in toplantının yarın Çarşamba günü yapılmasıı planladığını savunuyor. Ayrıca Eğitim Bakanı’nı, yeni eğitim yılının ihtiyaçları ve eğitimcilerin görevlendirilmesiyle ilgili tüm sayısal verileri diyalog masasında ortaya koyma konusunda gecikme yaptığını ifade etti.

Veliler, Eğitim Bakanlığı ve eğitim örgütleri arasında yarın başlayacak olan diyaloğa katılmak istiyor. Orta Eğitim Veliler Konfederasyonu Başkanı Kiriakos Nikiforu, kurumumuza yaptığı açıklamada, bugün Eğitim Bakanı ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini belirterek, yarın Eğitim Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek diyaloğa davet beklediğini vurguladı. Nikiforu, velilerin de eğitimin rasyonel hale getirilmesinde söz hakları ve rolleri olduğunu dile getirdi.


Hükümet, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıda, Eğitim Bakanlığı ve eğitimciler arasındaki diyalog için somut bir takvimin belirlenmediğini açıklığa kavuşturdu. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Anastasiadis başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Eğitim Bakanlığı, eğitimciler ve veliler arasında yapılacak diyaloğun bu hafta başlaması yönünde anlaşmaya varıldığını ancak zaman sınırlandırılması bulunmadığı belirtildi. Gerekli görülmesi durumunda, diyaloğun uzun süre devam edebileceği vurgulandı. Ayrıca dün Eğitim Bakanı’nın yurt dışında olduğu kaydedildi. Bununla birlikte, uzlaşı aracılığıyla, sistemin eğitimin yararına olacak yönde rasyonalize edilmesi için karar alınabileceğine yönelik inanç ifade edildi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:21

Son Haberler

14 Haziran
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
G-7 ülkeleri Çin dampingi konusunda fikir birliğine vardı.
18:03
Mitsotakis- Erdoğan görüşmesine 1 gün kala, Ankara tahriklerde bulunuyor.
18:01
Polis, 65 yaşındaki kadının üzerinde büyük miktarda gümrüksüz tütün ürünü buldu
17:58
12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Tüm haberler

Video on Demand