Eğitim için yapılacak diyalog, iyi koşullarda başlamayacak

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in eğitimdeki krizin hafifletilmesi için açıkladığı yoğun diyaloğun, en kötü belirtilerle başladığı görülüyor.

Eğitim örgütleri, yaptıkları açıklamalarla Eğitim Bakanı’nı kendileriyle işbirliği yapmamakla suçluyor ve olası olumsuz sonuçlar için tüm yükümlülüğü taşıyacağı konusunda uyarı yapıyor. Eğitim örgütleri, Eğitim Bakanı Kostas Habyauris’in kendi sorumluluğuyla diyaloğun zaman çerçevesini, 5 günden 3’e düşürerek, aşırı derecede sınırladığını ileri sürüyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in diyaloğun dün Pazartesi günü başlamasını talep ettiğini ancak Habyauris’in toplantının yarın Çarşamba günü yapılmasıı planladığını savunuyor. Ayrıca Eğitim Bakanı’nı, yeni eğitim yılının ihtiyaçları ve eğitimcilerin görevlendirilmesiyle ilgili tüm sayısal verileri diyalog masasında ortaya koyma konusunda gecikme yaptığını ifade etti.

Veliler, Eğitim Bakanlığı ve eğitim örgütleri arasında yarın başlayacak olan diyaloğa katılmak istiyor. Orta Eğitim Veliler Konfederasyonu Başkanı Kiriakos Nikiforu, kurumumuza yaptığı açıklamada, bugün Eğitim Bakanı ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini belirterek, yarın Eğitim Bakanlığı’nda gerçekleştirilecek diyaloğa davet beklediğini vurguladı. Nikiforu, velilerin de eğitimin rasyonel hale getirilmesinde söz hakları ve rolleri olduğunu dile getirdi.


Hükümet, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan toplantıda, Eğitim Bakanlığı ve eğitimciler arasındaki diyalog için somut bir takvimin belirlenmediğini açıklığa kavuşturdu. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Anastasiadis başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Eğitim Bakanlığı, eğitimciler ve veliler arasında yapılacak diyaloğun bu hafta başlaması yönünde anlaşmaya varıldığını ancak zaman sınırlandırılması bulunmadığı belirtildi. Gerekli görülmesi durumunda, diyaloğun uzun süre devam edebileceği vurgulandı. Ayrıca dün Eğitim Bakanı’nın yurt dışında olduğu kaydedildi. Bununla birlikte, uzlaşı aracılığıyla, sistemin eğitimin yararına olacak yönde rasyonalize edilmesi için karar alınabileceğine yönelik inanç ifade edildi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:21

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand