30/7/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi eğitim alanında yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre öğretmen örgütleri kadroları okullarda eğitimcilerin gereksinimleri ile ilgili verileri almak için Eğitim bakanlığına gidebilecekleri konusunda bilgilendirildiler. Bu veriler aracılığıyla taraflar arasında yani Bakanlık ile Öğretmen sendikaları arasında diyalogun da başlaması bekleniyor. Bu gelişme sonrası tartışmaların artık teorik düzeyde değil Eğitim Bakanlığının vereceği rakamlar üzerinden gerçekleştirilmesi ve “pazarlığın” da bu rakamlarla yapılması bekleniyor. İlk Okul Öğretmenleri Sendikası Başkanı Filios Filaktu Filelefterosun Bakanlık verilerinin teyit edilmesi yolunun olup olmadığı yönünde bir sorusunu yanıtlarken müdürlerin yılbaşında eğitimcilerin gereksinimlerini sunduklarını ve bu temelde bir karşılaştırma temelinin olduğunu söyledi. Sendikaların da farklı düzeylerde eğitime ilişkin gereksinimler konusunda ellerinde genel bir görünüm var. Filaktu bir başka soruyu yanıtlarken de öğretmenlerin yer değişiminde ve diğer konularda daha önceki yılların dikkate alınacağını söyledi. Önceki yıllarda yer değiştirmelerin erken yapıldığını bu yıl Ekim ayına kadar açıklanacağı görünümü olduğunu ve bunun da okullarda kadro sorunlarının çözümüne olumsuz etki yapacağına ilişkin eğitimciler arasında endişe yarattığına dikkat çekti. Öğretmen sendikalarının okulların normal işleyişi için büyük bir hızda hareket edeceğini de duyurdu. Bu arada okullarda 600-700 öğretmen kadrosu askıda ve bu en fazla sözleşmeleri kısa bir süre sonra sona erecek sözleşmeli personeli ilgilendiriyor. Filakuya göre yasaya göre öğretmenlerin yer değiştirme işlemleri 15 Temmuza kadar tamamlanmalıydı ancak bu gerçekleşmedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs Bankası 28 Ağustos’ta yıllık genel kurulunu toplayacak. Genel Kurulda 11 Yönetim Kurulu üyesi ayrı ayrı oylama ile seçilecek. Bankanın yürütme kurulunda görev almayan yönetim kurulu üyelerinin yılık maaşları değişmeyecek. Banka Yönetim Kurulu Başkanı yıllık 120 bin, yardımcısı 80 bin, bağımsız yönetim danışmanı 70 bin ve diğer üyeler de 45 bin avro maaş alıyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kamu Sağlık sektöründe bugün uygulamaya giren bir değişiklik. Gazeteye göre yeni uygulamada Strovolo ve Lakatamya’daki Sağlık Merkzleri bugünden itibaren hafta içerisinde akşam saat sekize kadar hizmet verecekler. Cumartesi günleri de açık olacaklar ancak hizmet süreleri öğleyin saat 1’de sona erecek. Bu iki merkezin de yeni statüye dahil edilmesiyle birlikte Sağlık Bakanlığı Genel Sağlık Planı’nın uygulanması öncesi temel düzeydeki sağlık hizmetlerinin yeniden yapılandırılmasında pazılın bir parçasını daha yerine koymuş oldu. Lefkoşa’da eski Genel Hastahanedeki ile Latça’daki sağlık merkezleri de daha önceden öğleden sonraları hizmet vermeye başlamıştı. Bu uygulamanın Eylül ayı sonuna kadar Engomi, Ağlanca ve Kaymaklı bölgelerini de kapsayacak bir biçimde genişletilmesi bekleniyor. Sağlık Bakanlığı Genel Sağlık Planı ritminde hizmet vermeye başlayan söz konusu dört dış klinikle ilgili vatandaşlara bilgilendirici broşürler de dağıttı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs sorununda Hükümet tarafından dün görüş açıklayan sadece Dışişleri Bakanı Hristodulidis olmadı. Hükümet Sözcü Vekili de Hükümetin hedefinin askerlerin, garantilerin ve müdahale hakkının olmadığı bir Kıbrıs olduğunu söyledi. Vekil Klelia Vasiliyu “Guteres çerçevesinde altı noktanın kabulünün Kıbrıslırumların ve Kıbrıslıtürklerin gerçek çıkarları yönünde isteneni verecek müzakerelere yardımcı olacağını” söyledi. İnsan hakları Komiseri Fotis Fotiyu da Kıbrısrum tarafının her an müzakerelere geri dönmeye ve Kıbrıs sorununa kalıcı ve adil bir çözüm bulunması için aynı iyi niyet ve iradeyle çalışmaya hazır olduğunu belirtti. Fotiyu, Cumhurbaşkanının geçen Pazartesi günü Bayan Lut’a ifade ettiği gibi müzakerelere, geçen yıl Kran Montana’da Genel Sekreterin garantörlerin, müdahale hakkının ve işgal ordularının olmadığını öngördüğü parametreleri temelinde kesildiği noktadan oturmaya hazır olduğunu da söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi geri dönmeyen krediler sorunu. Gazeteye göre geri dönmeyen kredilerin %71,5’i inşaat sektöründe, taşınmaz mal alımında ve ticarette geri dönmeyen kredilerin toplamının %71,5’i bu üç alanda toplandı. Merkez Bankası, Avrupa Bankacılık Kurumu ve İstatistik dairesi verileri incelendiğinde 2014 yılından günümüze inşaatta büyüme %25 iken bu sektörde geri dönmeyen kredilerin büyüme hızı %65,8 oldu. Ticarette ise büyüme %4,8 olarak gerçekleşirken geri dönmeyen krediler %47,1 oranında büyüdü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Liderler Konseyi bugün Cumhurbaşkanlığında toplanacak ve Kıbrıs sorunuyla enerji konularını ele alacak. Toplantı sırasında Cumhurbaşkanı liderlere görüşmelerin yeniden başlaması için verilen uğraşılar ve Genel Sekreterin Kıbrıs özel Görevlisi Lut’un temasları hakkında bilgi verecek. Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yaşanan son üç ayda yaşanan gelişmeler ve önümüzdeki dönemki faaliyetler de görüşülecek. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis dün Kıbrıs sorununda müzakereler tarihinin en kritik evresinden geçildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı’nın da Lut’a Kıbrısrum tarafının müzakerelere 2017 Temmuzunda kesildiği noktadan başlamaya hazır olduğunu söylediğini açıkladı. Karşı tarafın da benzer bir kararlılık ortaya koyması ve Genel Sekreteri ortaya koyduğu çerçeve temelinde ilerlenmesi halinde “kısa sürede mutlu sona ulaşılabileceğine” vurgu yaptı. Bu arada AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu da müzakerelerin yeniden başlaması mücadelesine odaklanılması gerektiğine dikkat çekti ve “ üzerinde anlaşmaya varılan temelde tutarlı bir biçimde ve başarılan görüş birliklerini değerlendirerek Guteres’in müzakere temelinde, tabi ki Türkiye’nin de mutabık kalmasıyla üzerinde anlaşamaya varılan bir çözüme ulaşabiliriz” dedi.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “En kritik dönem” başlığı altında Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler. Gazeteye göre Kıbrıs sorununun çözümü ve Kıbrıs’ın ertesi günüyle ilgili süreçte en kritik dönemden geçildiği gün gibi ortada. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in dünkü açıklamalarında “herhangi bir abartma arzusu içinde olmadan Kıbrıs sorununun çözümü müzakereleri tarihinde en kritik dönemde olabiliriz” ifadesi çok karakteristikti. Hristodulidis bu arada Kıbrısrum tarafının Cumhurbaşkanı’nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Görevlisi Lut’a da net bir biçimde ifade ettiği gib 2017 Temmuzunda kesildiği noktadan müzakerelere dönmeye hazır olduğunu bir kez daha tekrarladı. Kıbrıs sorunundaki gelişim halinde olan yeni girişimin geleceğini ve çözümle bir anlaşmaya mı varacağımızı yoksa yeni maceralar ve zorluklara mı gireceğimizi belirleyecek olan üç dönemeç var. Bunlardan ilki Genel Sekreterin Kıbrıs Özel Görevlisi Jein Hall Lut’un ilgili tarafların tezlerinin yer alacağı raporu ile önümüzdeki Eylül ayında toplanacak olan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu. İkinci Ekim ayında Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde ortaya konacak faaliyetler ve Ocak 2019’da o döneme kadar biçimlenecek koşullar temelinde Barış Gücü’nün görev süresinin yeniden uzatılması konusunun incelenmesi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Devlette maaşlarda eski “iyi” günlere dönülüyor. Alitiya’nın İşverenler Federasyon’undan elde ettiği verilere göre devletin maaş giderleri 2018 yılının ilk yarısında bir yıl öncenin aynı dönemine göre %4 oranında büyüdü. Bu büyüme hem yeni kadro alımına, hem barem içi artışlara hem de Hayat Pahalığı Ödeneği’nin yeniden uygulanmaya konmasına bağlı oldu. Bunların yanı sıra maaşlarda da aşamalı bir artış var. 207-2018 öğrenim döneminde eğitime 359 öğretmen alımı yapıldı. Kamuda gündelikçi olarak çalışanların sayısı da arttı. Bu alandaki artış mevsimsel içşi alımıyla gerçekleşti. 2018 yılında bu statüde çalışanlar 11 ay çalışacaklar. 2017 yılında 8 ay çalışıyorlardı. 2018 yılının ilk yarısında kamuda personele 1,209 milyar avro ödeme yapıldı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

15 Haziran
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
Tüm haberler

Video on Demand