26/7/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana geri Yunanistan’daki deprem sonrası kayıpların bulunması için devam eden mücadele. Gazeteye göre Yunanistan’da yaşanan trajedi sonrası kayıp olanların aileleri yakınlarının izlerine ulaşabilmek için ya canlı olduklarını inanarak bölgeye ya da ölmüş olma ihtimaliyle yangın bölgesi Gudi’deki morgları dolaşıyorlar. Kıbrıs’tan gönderilen heyet de yangın alanının iki önemli noktasında trajediyi yakından yaşıyor. Bölgede zararın tespiti için uzun bir zamana ihtiyaç var. Şu ana kadar 81 ölü ve 187 yaralı var. Yaşanan trajediyle ilgili ciddi sorular gündemdeki yerlerini korurken Yunanistan Hükümeti de dün bir dizi önlem açıkladı. Açıklanan önlemler arasında 5 bin avro yardım, iki emeklilik maaşı, kamuya atama da var. Bu arada Kıbrıs Cumhuriyeti de Yunanistan’la dayanışma için açılan fona 10 milyon avro yatırdı. Cumhurbaşkanı Anastasiadis de Kıbrıs Hükümeti’nin, sorunu göğüslemesine katkı için Yunanistan Hükümetine her tür yardımı yapmaya hazır olduğunu açıkladı. Kıbrıs’ta Kilise ve sivil toplum örgütleri de yardım için kendi katkılarını yapıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıslılar tatillerini yakın alanlarda ve iyi otellerde geçirmeyi tercih ediyorlar. Ocakü Mayıs döneminde 172 bin Kıbrıslı adada tatil yapmayı tercih etti. Bunlardan %40’ı 4 ya da 5 yıldızlı otelleri seçti. Kıbrıs Turizm Örgütü verilerine göre 2018 yılının ilk beş ayında otellerde 260 bin geceleme gerçekleştirildi. Bu da bir önceki yıla göre %5,7 oranında bir artış anlamına geliyor. Bu dönemde otellerde ve geleneksel evlerde kalış artarken motellerde düşüş yaşandı. Gecelemelerde en büyük artış Baf’ta görüldü. Baf’ı Limasol izledi.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Yunanistan’daki yangın sonrası durum. Gazeteye göre Yunanistan’da her geçen saat yangında ölenlerin sayısı artıyor. Düne kadar açıklanan ölü sayısı 81’di. Ancak yapılan değerlendirmelere göre bu rakam 100’ü geçecek. Yanan bölgede evlerde küller arasında kayıplar canlı ya da ölü olarak aranmaya devam ediyor. Canlı olarak bulunanlar kurtulmak için umutsuzca verdikleri mücadeleleri anlatıyor. Bu arada doktorlar ölü olarak tespit edilenlerin kimliklerini tespit etme çalışması başlattılar. Ölüler daha gömülmeden olayın sorumluları da araştırılmaya başlandı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-1963-64 döneminde kaçırılan 17 Kıbrıslıtürk için polis 47 yıl sonra dönemin Başsavcısı Petros Kliridis’in direktifiyle polis 2010 yılında araştırma başlatmıştı. Olay gündeme söz konusu kişilerin ailelerinin İçişleri Bakanlığı mektup gönderip Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurmaları sonucu gelmişti. İlk dava Lefkoşa Genel Hastahanesinden kaçırılarak öldürülen desteban Mustafa Airf’le ilgiliydi. Polis, Maratha- Sandallar köylerinin yanı sıra Larnaka, Lefkoşa ve Mağusa’da Kıbrıslıtürklere yönelik bazı eylemler için 2010 yılında üç olayı daha soruşturmaya başlamıştı. Bu olaylardan ilki 11 Mayıs 1964’de Abdullah Emirzade isimli Kıbrıslıtrk’ün Ali Musa Zorba isimli bir diğer Kıbrıslıtürklerle birlikte Vatilakas köyünde kaçırılmaları. Söz konusu kişiler köyleri olan Galinoporni’ye dönüyordu. Bu kişiler kaçırıldıkları gece Dipkarpaz’da öldürüldüler. Kemikleri de 2008 yılı Ocağında bulundu ve kimlikleri aynı yılın Kasım ayında tespit edildi. Emirzadeyle ilgili adli raporda kafasına kurşun sıkıldığı ve vücudunda çok sayıda darbe olduğu yazılmıştı. İkinci olay ise Dali köyünden 50 yaşındaki Hüseyin Mehmet Duba olayı. Duba da 23 Aralık 1963’te kaybolmuştu. Cesedi daha başka üç kişinin cesediyle birlikte 2007 yılında Strovolo’da bir kuyuda bulunmuştu. Polis bu olayı “faali meçhuller” sınıfına soktu. Üçüncü olay ise 13 Mayıs 1964’de Larnaka’da Dikelya Üssüne giden otobüste yaşananlar. Otobüsün şoförü kaybolan 11 kişiden biriydi. Bu kişilerin kemikleri de 2006 yılının son baharında Oroklini’de bulundu.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi “Ölülerini ve yaralarını sayıyor.” Başlığı altında Yunanistan’da yaşanan yangın faciası. Gazete haberinde alt başlık olarak Kıbrıslıtürklerin Yunanistan’a dayanışmasının da sarsıcı olduğunu öne çıkardı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar örgütleri liderlerine yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Anastasiadis Kıbrıs sorununa da atıfta bulundu. Kıbrıs sorununda “güvenlik konularından kaynaklanan sorunların aşılması durumunda geri kalan diğer konularda ve Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürkler arasında askıda olan diğer konularda tarafımız Avrupa müktesebatı yanıtını verecektir” dedi. Cumhurbaşkanı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Görevlisi Bayan Lut’a da görüşmeleri sırasında Genel Sekreterin parametreleri ve Avrupa müktesebatı temelinde bir diyaloğa hazır olduğu mesajı verdiğini söyledi. “Konu, en nihayetinde uluslararası toplumun tümü ve Avrupa Birliği’nin kabul ettiklerinin kabulüdür. Herhangi bir ön koşul ileri sürmeden ve -ön koşul derken ön talepleri kast ediyorum- Bayan Lut’a ifade ettiğim bu oldu. Yani kaldığımız yerden başlama konusunda hazır olduğumu ifade ettim. Yeter ki bizim değil Genel Sekreterin ortaya koyduklarının ve Guteres çerçevesi parametrelerinden kaynaklanan altı nokta kabul edilsin” dedi. Anastasiadis ilk olarak garantilerin kaldırılması ve ikinci olarak da işgal askerlerinin geri çekilmesine vurgu yaptı. “Bizim istediğimiz bağımsız, egemen, Kıbrıs için Kıbrıslıların kendi kaderlerini belirlemesidir” görüşünü savundu. Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu arada konuşmasında çok boyutlu bir dış politika aracılığıyla, bütünsel ve somut bir strateji ve hedeflerle Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını tehdidine ve bunlar hakkında şüphe ifade etmesine rağmen somut stratejik planlamalar temelinde enerji politikasını kesintisiz bir biçimde yaşama geçirmek olduğunun da altını çizdi.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi “Ölülerini sayıyor” başlığı altında Yunanistan’daki yangın.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile Kıbrıs sorununda güvenlik ve garantilere ilişkin Yunanistan’ın tezlerini görüştü. Tsipras ve Kipriyanu Kıbrıs sorununda müzakerelerin yeniden başlamasının ve bundan olumlu bir sonuç alınmasının önemi konusunda görüş birliği içindeç Andros Kipriyanu görüşme sonrası yaptığı açıklamada Yunanistan Başbakanı ile görüşmelerinde oluşan durumla ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Görevlisi’nin bölgeye ziyaretinin yarattığı perspektifle ilgili görüş alış verişinde bulunduklarını söyledi. Kipriyanu buna paralel “ müzakereler başlamalı ve bu kez herhangi çözüm temelinde değil Birleşmiş Milletler kararları ve iki toplum arasında varılan anlaşmalar ile uluslararası hukuk ve Avrupa hukuku temelinde bir sonuna kadar gidilmelidir.” dedi. Kipriyanu siyasi iradenin var olması durumunda çözüm için alanın var olduğu değerlendirmesinde de bulundu. Kipriyanu dün Atina’ya gitmeden önce yaptığı açıklamada da var olan durumu ve Yunanistan Hükümeti’nin güvenlik ve garantiler konularında tezlerini öğrenmek için Başbakan Tsipras ile ele almak ihtiyacı hissettiklerini söylemişti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

19 Haziran
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Toplum içindeki koronavirüs bulaşı düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor.
10:11
18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Tüm haberler

Video on Demand