24/7/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Birleşmiş Milleler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Görevlisi Jein Hall Lut’un dünkü temasları. Gazeteye göre Lut Kıbrıs sorununda ilgili tarafların tezlerini Genel Sekretere götürmede haberci rolü üstlendi. Lut dün iki liderle tamamında beş saat süren uzun görüşmeler yaptı. Kendi ifadesiyle görüştüğü bu görüşmelerde liderlere iki tarafın müzakerelerin nasıl başlamasını öngördüklerine dair tezlerini kayda geçireceğini söyledi. Jein Hall Lut dünkü görüşmeleri sırasında rolünün arabuluculuk olmadığını net bir biçimde ifade etti ve liderlerden müzakerelerin devamıyla ilgili tezlerini özgür bir biçimde ortaya koymalarına istedi. Kıbrıs sorununda bundan böyle ne olacağına ilişkin kararın ağırlığı Lut’un raporunu bekleyen Genel Sekter Gutteres’de. Elde edilen bilgiler göre bugün Kıbrıs’tan ayrılacak olan Lut’un Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne Kıbrıs’taki temaslarıyla ilgili bir ön rapor hazırlaması olasılık dışı değil. Lut şimdi temaslarını Yunanistan, Türkiye. Britanya ve Avrupa Birliği’nde sürdürecek. Sürecin devamında kilit de burada bulunuyor. Ankara’nın -özellikle de güvenlik/garantiler konusunda- alacağı pozisyon sürecin nasıl gelişeceğine yönelik parspektifi netleştirecek. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne “kapalı raporunun” içeriği büyük bir olasılıkla müzakerelerin devamı olacak Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri belirleyecek. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Lu tile görüşmesi sonrası dün akşamki ilk açıklamasında Lut’a “bilinen tezlerimizi, yani 2017 Temmuzunda kesildiği yerden müzakerelere oturmaya hazır olduğumuzu söyledim” dedi. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu da öğleden sonar yaptığı yazılı açıklamada görüşme ve Genel Sekreterin ilgili tarafların görüşlerinin ne olduğunu öğrenme arzusu çerçevesinde Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrısrum tarafının müzakerelere Kran Monta Konferasında kesildiği noktadan Guteres çerçevesiyle başlamaya hazır olduğu görüşünü tekrarladığını ifade etti. Prodromu Cumhurbaşkanı’nın müzakerelerin yeniden başlamasına olanak sağlanması için Kıbrıstürk tarafından da benzer bir yaklaşım beklentisiyle Kıbrısrum tarafının tezlerini ve olumlu yaklaşımının detaylı olarak izah etme fırsatı bulduğunu da belirtti. Türk tarafının tavrının ise daha çok Mustafa Akıncı ve Mevlüt Çavuşoğlu’nun bugün yapmaları beklenen açıklamalarda ortaya çıkacak. Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dün akşam işgal bölgesine geldi ve Akıncı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bugün de Kıbrıslıtürk siyasi liderlerle bir toplantı gerçekleştirecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Dulluk maaşı alma konusunda erkekler bir yıl daha bekleyecek. Meclis çoğunluğunun Hükümetin yasa tasarısında değişiklik yapması ve tasarıyı dulluk maaşını eşlerini yitiren erkeklerin tümü için öngören yeni şekliyle yasalaştırması sonrası Cumhurbaşkanı yasayı Yüksek Mahkemeye götürme kararı aldı. Hükümetin yasa önerisi dulluk maaşını eşlerini 1 Ocak 2018 tarihi ve sonrasın yitirenler için öngörüyordu.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Birleşmiş Milletler ikna edilemezse statüko sona erecek” başlığı altında Genel Sekreterin Kıbrıs Özel GörevlisivLut’un dün liderler gerçekleştirdiği görüşmeleri..Gazeteye göre Lut dün tarafların görüşlerini Birleşmiş Milletler’e iletmede herhangi bir duruma dahil olmayacağı taahhüdüne sıkı sıkıya bağlı kaldı. Ortaya çıkan olguya göre Lut her görüşmesinde Kıbrıs sorununda Birleşmiş Milletler tarafından üstlenilecek yeni bir uğraşının başarılı bir biçimde sonuçlanmasının olasılıklarını araştırıyor. Bu nedenle de bu konudaki olasılıkların var olduğuna ilişkin taraflarca ikna edilmeyi bekliyor. Bu süreçte tarafların sorumluluk yükleme oyunu oynamaları söz konusu değil. Lut dünkü görüşmelerinde iki lidere sadece açıklayıcı sorular sordu ve onları tezlerini ifade etmeleri için özgür bıraktı. Lut bu temaslarında anlaşılması için bir şey bıraktıysa o da çıkmazın teyit edilmesi durumunda adadaki statükonun devam edemeyeceği oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs cehennem sıcağı yaşıyor. Hava sıcaklıkları 43 dereceye kadar ulaşmış durumda. Sahiller doldu. Tatilciler sıcaklardan kaçmaya çalışıyor ancak bundan başarılı olan yok çünkü sıcaklar adanın dört bir yanında aynı düzeyde. ÖMeteoroloji Dairesi’ne göre hava sıcaklıkları bugün de 41 dereceye geçecek. Geçen Pazar günü 41.6 dereceye kadar çıktı. Sahillerde sıcalık daha düşüktü ancak bu yörelerde var olan yüksek nem nedeniyle hissedilen sıcaklık iç bölgelerdekinden daha düşük olmadı. Dün de Pazar gününe benzer bir ortam hakimken bugün de aynı koşulların yaşanması bekleniyor. Kıbrıs’ta Çarşamba günü ise yağmur bekleniyor. Perşembe ve Cuma günleri de yoğun bulutlanma görülecek ve sıcaklar 36-37 dereceye düşecek ancak daha sonra yine yüksek derecede sıcaklar hakim olacak. Bu arada Çalışma Bakanlığı yüksek sıcaklar nedeniyle çalışanlara yönelik önlemler alınması çağrısında bulundu. Yüksek sıcakların çalışanların yaşamlarını riske sokacağı uyarısında bulunan Bakanlık işverenlerin ve kendi işinde çalışanların önlemler alma zorunda olduklarına vurgu yaptı.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi “Jein Hall Lut niyetleri araştırıyor” başlığı altında Genel Sekreterin Kıbrıs Özel Görevlisi’nin dün iki liderler ayrı ayrı gerçekleştirdiği görüşme. Gazeteye göre Lut dün bügüne kadar bildiğimiz şekliyle görüşmelerin yeniden başlamasına yönelik son uğraşıyı ortaya koydu. Kıbrıs sorununda yorumcular ve siyasi gözlemciler bu uğraşıyı “ Ya başaracak ya da Kıbrıs sorunu bitecek” şeklinde yorumluyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İki toplumlu Barış-Birleşik Kıbrıs Girişimi dün Lut’un liderler gerçekleştireceği görüşme alanları dışında eylemleriyle ve gönderdiği mektuplarla Kıbrıs sorunun çözüm uğraşılarında rol oynama hakkı istedi. Girişim söz konusu mektubunda “ ayrılıkçı hattın her iki tarafından da insanlar Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek ve barışı getirecek bir çözüm istiyorlar.” Görüşünü ifade etti. 70’ten fazla örgütün desteklediği Girişim Genel Sekreterin Güvenlik Konseyine sunduğu son Kıbrıs raporunun içeriğiyle görüş birliği içinde olduğunu da ifade etti. Kran Montana’da görüşmelerin çökmesinin ve bunu izleyen çıkmazın acı ve gerginlik yaratma ve öngörülemeyecek sonuçlarıyla tüm geçmiştekilerden daha tehlikeli olduğuna vurgu yaptı. Hidro karbon konusunun ve bunun barışa hizmet etme olgusunun şimdi yeni çatışmalara neden olduğu tespitinde de bulundu. Girişim gelişmelerden yaşanan endişesini ifade ederken çıkmazın kırılması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğine de işaret etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Geldi, dinledi, sordu ama konuşmadı” başlığı altında Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Görevlisi Jein Hall Lut’un dünkü temasları. Gazeteye göre Lut, Birleşmiş Milletler’im Kıbrıs sorununda olası yeni süreci nasıl gördüğüne ilişkin tek kelime söylemedi. Lut Cumhurbaşkanı Anastasidis ile üç ve Mustafa Akıncı ile de iki saat süren görüşmelerde bulundu ve sürece ilişkin görüşlerini, önerilerini ve şikayetlerini dinledi. Birleşmiş Milletler’in herhangi bir görüşünü ortaya koymazken sadece dinledi, sorular sordu ve ifade edilenleri kayda geçirdi. Şimdi dikkatrler Lut’un garantör güçlerle ve özellikle Türkiye ve Yunanistan’la gerçekleştireceği görüşmelere çevrilmiş durumda. Lut’un garantör güçlerle görüşme programının kısa sürede açıklanması bekleniyor ve Eylül ayı başına kadar Genel Sekreter Guteres’e çok yönlü bilgilendirme yapması gerektiği bir veri.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kayıpların bulunan kemikleri sonrası düzenlenen cenaze törenleri insani trajedilerle dolu. Türk işgalinden 44 yıl sonra bulunan kemiklerden yapılan tespitler sonrası gerçekleştirilen cenaze törenlerinde trajik anlar yaşanıyor. Aradan geçen onca yıldan sonra 6 inç küçüklüğünde dahi kemiklerin defn işlemlerine Kilise müsaade etti. Bazı durumlarda kayıp aileleri sadece bulunan dişlerle cenaze töreni gerçekleştirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand