23/7/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana geri Jein Hall Lut’un bugün iki liderle ayrı ayrı gerçekleştireceği görüşmeler. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Görevlisi Jein Hall bugün Lefkoşa’da Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Mustafa Akıncı ile gerçekleştireceği temaslar tarafların müzakere masasına dönüşleri konusunda niyetlerinin ortaya konmasında ilk test olacak. Lut somut bir görevle Kıbrıs’a gelmiş bulunuyor. İki lider müzakere masasına dönüş konusunda hazır olup olmadıklarını ortaya koyacakları tezlerini bugün kendisine anlatacak. Lut liderlerden alacağı yanıtların dışında Kran Montana’da yer alan diğer taraflardan da aynı yönde görüş alışacak. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis iki eksende hareket edecek: Bir: Kran Montana’da kesildiği noktadan müzakerelere dönmeye hazır olduğu görüşünü tekrarlayacak. Guters Çerçevesi’nde görüşmelere hazır olduğunu söyleyecek. Aynı anda Çerçeve dışında daha başka açık konuların olduğunda ve bunların tartışılması gerektiği konusunda da ısrar edecek. İki: Kendi önleyici diplomasini uygulamaya devam edecek ve bunu sadece Lut-Akıncı görüşmesi arifesinde yapmakla kalmayıp Genel Sekreterin Özel Görevlisi’nin Ankara’da gerçekleştireceği görüşmelerle ilgili olarak da yapacak. Kıbrıstürk tarafının istediği zaman takvimi ve Mustafa Akıncı’nın Guteres Çerçevesiyle ilgili olarak tezini netleştirecek. Akıncı- Lut görüşmesinin Türk tarafının hareket edeceği yönü göstermesi de bekleniyor. Mustafa Akıncı’nın Ankara’nın kendisine gösterdiği gibi “güçlü bir tutum” mu yoksa bilinen “olumlu” ve Türkiye ile arasında mesafe olduğu görünüm verme taktiği mi izleyeceği soru işareti. Gelişmelerde kilit Ankara’nın takınacağı tavır olacak. Şu ana kadar Lut’un Ankar’ya gidişi konusu netleşmedi. Ancak Mustafa Akıncı ile Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri ele almak için Mevlüt Çavuşoğlu bu akşam işgal bölgesine gelecek. Jein Hall Lut ise dün Genel Sektreterin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar ile kısa bir görüşme yaparak bugüne hazırlık yaptı. Bu görüşmede Spehar Lut’a var olan durumla ilgili bilgi verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kooperatifte memurlar için gönüllü işten ayrılma planı diğer bankalardakine göre daha iyi. İflas halindeki bir devlet bankası için tazminatlar orantılı daha yüksek. Vergi mükellefleri bunun için 125 milyon yani her memur için ortalama 140 bin avro ödeyecek. Özel bir banka olan Kıbrıs Bankası160 bin avro ödemişti. Helenik Bank ise en yüksek 200 ve ortalama 191 bin avro verirken Alpha Bank ise ortalama 126,9 bin vermişti. Hükümet de 2010 yılında Eurocypria için272 memura 7,2 milyon avro tazminat ödemişti. Bu tazminatlar da ek bütçe ile karşılanduı. Son olarak da Limasol ve Larnaka liman işçilerine tazminat ödendi.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi 1974’de Alona ve Maratha’da öldürülen Kıbrıslıtürkler konusu. Gazeteye göre bu olaya katılanlar biliniyor ancak kovuşturulmuyor. 1974’de Mağusda’da görev yapan ve toplu mezarın ortaya çıkması sonrası olay yerine Mağusa’dan ilk giden Barış Gücü’nden İsveçli bir subay “Suçluların isimlerini biliyorlar ancak hiçbir şey olmuyor” dedi. Bir Kıbrıslıtürk gazetesi de 2009 Ağustos’unda 126 Kıbrıslıtürk sivilin öldürülmesine katıldığını ifade ettiği 15 Kıbrıslırumun ismini yayınlamış ve bu da Kıbrısrum toplumunu mahkum eden bir suç olayında suçluların tespiti için o dönemki Başsavcı Petros Kliridis’in direktifiyle polisin bu konuyu araştırmasına vesile olmuştu. O dönem 15 zanlıdan 12’si sorgulanmış ve 2013 yılı sonunda Kostas Kliridis’e bilgi verilmişti. Dosya ile ilgili Kıbrıslıtürklerden ifade istenmedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Devlet çeşitli gereksinimleri için bina kiralamaya devam ediyor. 2011-2016 döneminde ödenen kiralarda düşüş vardı ancak 2017’de yeniden yükseliş görüldü. Maliye Bakanlığının Meclis’e sunduğu verilere göre 2010 yılında 22 milyon kira ödenirken 2016 yılında bu rakam 17,56 milyona geriledi. Ancak geçen yıl yeniden yükselişe geçerek 18.15 milyon avro oldu.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Lut’un bugünkü temasları. Gazeteye göre Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorununda yeni bir girişim üstlenmesi liderlerin bugün görüşecekleri Lut’a söyleyeceklerine bağlı olacak. Söylenecekler adada görev yapan Barış Gücü’nün varlığına ilişkin Güvenlik Kosneyi kararına da etki yapacak. Lut’un adaya ziyareti çok kritik ve Çavuşoğlu da bugün işgal bölgesine gelecek. Bu arada Hükümet Sözcüsü Prodromu, Cumhurbaşkanı’nın bugünkü görüşmede Kıbrısrum tarafının müzakere masasına dönme kararlılığını ortaya koyacağını ve bunu sadece müzakere etmek için değil Birleşmiş Milletler kararları temelinde ve kaygan bir zeminde değil üzerinde anlaşmaya varılmış olan yöntemle işgali sonlandıracak bir çözümde sonuna kadar gitmek için yapacağını söyledi. Bu arada AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu da Lut’un bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüşmesini ve Türkiye’de gerçekleştireceği temaslarını çok önemli olarak niteledi. Bu süreçte yaratılacak perspektifte ortaya koyacağı tavır ve siyasi iradeyle ana sözün Ankara’da olacağına vurgu yaptı. Bununla birlikte Anastasiadis’in tavrının da önem taşıdığı görüşünü savundu. “ Bize göre ortaya çıkmış ve Genel Sekreterin kendisi tarafından çeşitli defalar ifade edilmiş şekliyle çerçeveyi kabul etmelidir. Bizim taraf müzakerelerin devamından ve olası en kısa sürede çözüme ulaşmadan yana çok net mesaj vermelidir. Ancak bu anlaşma herhangi bir anlaşma olmamalı Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları tarafından belirlenen anlaşma olmalıdır” dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Enerji Bakanı Yorgos lakkotrpis Exxon Mobil şirketinin iki sondaj çalışmasının kesintisiz bir biçimde yapılabilinmesi için tüm zorunlu önlemlerin alınmakta olunduğunu söyledi. Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin enerji programını etkilemeyeceğini ifade etti. Lakkotrpis’e göre Exxon mobil’in sondaj çalışmaları bu yılın üçüncü çeyreğinde başlayacak ve ilki tamamlanınca ikinciye geçilecek.


ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi “İki dikenli konuyla yeni uğraşı” başlığı altında Kıbrıs sorunu. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda tam bir yıl süren ilgisizlik sonrası Kıbrıs sorununda başarısını güvence altına alınacak müzakerelerin mümkün olan en kısa sürede başlamasını hedefiyle bugün özünde yeni bir uğraşı başlıyor. Genel Sekreterin Kıbrıs Özel Görevlisi Lut bu evrede sorunun doğrudan taraflarının görüşlerini dinlemek ve Genel Sekretere iletmek amacıyla temaslarda bulunacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Akıncı ile görüşmelerinden elde edeceği izlenim Genel Sekreterin üstlendiği yeni uğraşıda perdeleri ne zaman ve hangi koşullarda açacağı üzerinde etkili olacak. Elde edilen bilgilere göre Nikos Anastasiadis Lut’a müzakerelere Kran Montana’da kesildiği noktadan müzakerelere dönme yönünde Kıbrısrum tarafının ve kendi kişisel görüşlerini aktaracak. Hükümet Sözcüsü de dün yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin işgalini sonlandıracak bir çözüm bulunması amacıyla müzakere dönme yönünde görüş ortaya koydu. Cumhurbaşkanı’nın da üzerinde yoğun tartışmalar yapılan bir diğer konuda çok daha net olacağı belirtiliyor. Bazı maddelerini değil altı noktasıyla Guteres Çerçevesinin bir paket olarak kabulünü isteyecek. Ancak aynı zamanda Kıbrısrum tarafı ve Yunanistan yeni bir konferans öncesi garantiler ve Türk işgal ordusunun çekilme takvimiyle ilgili iyi bir hazırlık süreci istiyor. Mustafa Akıncı’nın ise Türk tarafının Kıbrıs sorununda B Planı’na yönelmekte olduğu haberlerine karşı Lute’ye müzakere masasına dönmek için koşullarını aktarması ve müzakerelerin ne zaman biteceğine ilişkin takvim istemesi bekleniyor. Bunun yanı sıra Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde doğal gaz arayışlarının ertelenmesi talebinde bulunması da bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- New- York’tan elde edilen bilgilere göre Kıbrıs’ta görev yapan barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasını öngören karar taslağı Güvenlik Konseyi üyelerine Lut’un Lefkoşa’daki temasları sonrası verilecek. Karar için Konsey toplantı tarihi 26 Temmuz olarak belirlendi ancak bu 31 Temmuza ertelenebilir. Bu arada Amerika Birleşik Devletleri Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Koen Lut’un bölgeye ziyaretini olumlu olarak niteledi ve adadaki Barış Gücü varlığının siyasi sürece bağlanması gerektiği görüşünü savundu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Ekoloji Hareketinden de Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e olumsuz yanıt geldi
13:34
Sizopoulos: EDEK muhalefette kalacak
13:33
Hristodoulidis: Yaklaşan Avrupa Konseyi'nin sonucu, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin tutumuna göre değerlendirilecek
13:32
Erdoğan: Yunanistan-Türkiye ilişkileri için sakin bir yıl olacak
09:49
ABD: Kıbrıs'ta iki devletli bir çözüm söz konusu değil
09:48
Dün 1 can kaybı ve 57 yeni vaka kaydedildi
09:47
14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Tüm haberler

Video on Demand