20/7/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana geri Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Gürevlisi Jein Hall Lut’un adaya gelişi öncesi Türk tarafının açıkladığı pozisyonlar. Gazeteye göre Türk tarafı Kran Montana’daki sürecin kesildiği noktadan başlamasını değil yeni bir süreç istiyor. Mustafa Akıncı ve Kudret Özerday Lut’un bölgeye gerçekleştireceği ve kritik temaslarda bulunacağı ziyarete 24 saat kala hedeflerini kayda geçirdiler. Mustafa Akıncı Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgalinin 44. Yılı nedeniyle fırsatı değerlendirdi ve yaptığı açıklamada taleplerini ileri sürerken Kıbrısrum tarafına yeni saldırılarda bulundu. Genel Sekreterin Özel Görevlisi’nin adaya gelişine atıfta bulunurken amacın görüşmelerin yeniden başlamasını araştırmak ve yeni yol haritasını belirlemek olduğunu ifade etti. Türk tarafının sonsuza dek sürecek ya da zaman çerçevesi olmayacak bir sürecin tarafı olmayı kabul etmeyeceği mesajı verdi. Akıncı, Kıbrısrum tarafının gerek Avrupa Birliği ile uyumu uğraşılarında gerekse iki toplum arasında güven inşası uğraşılarında Kıbrıstürk tarafına engeller ve zorluklar yarattığını söyledi. Akıncı 1974’teki Atilla Hareketini “Seçilmiş Kıbrıslırum toplum liderine dönüş yolunu açan ve Yunanistan’da Cuntayı alaşağı eden” bir kurtuluş müdahalesi olarak niteledi. Kudret Özersay ise Jein Hall Lut’un sunulacak tezleri kayda geçirirken görüşmelerin Kran Montana’da kesildiği noktadan başlayacak olması durumunda süreçten herhangi bir sonuç elde edilemeyeceğini söyledi. Özersay Londra’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada önemli olanın görüşmelerin başlaması değil sürecin başarısız kalmasının nedenlerinin incelenmesi olduğunu belirtti. Özersay’a göre “Eğer Lut gelip de görüşmelere kaldığı yerden başlayalım derse bu süreci herhangi bir yere götürmeyecektir”. Özersay devamında da Türk tarafının yeni bir süreç isteyeceğini ortaya koydu: “Sadece son 50 yılda müzakerelerin neden başarısız olduğu sorusu yanıtlanırsa, yönümüze doğru bir yol haritası çizilebilir." Görüşünü savundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs’ta bankacılık sistemini olumsuz olarak etkileyen gayrimenkulde geri dönmeyen krediler diğer ülkelere göre çok daha yavaş bir biçimde azalıyor. İnşaat sektöründe kuleler ve iş insanlarına Kıbrıs vatandaşlığıyla pasaport verilmesiyle var olan büyümeye rağmen sektör kredilerini ödemede zorluklar yaşıyor. Avrupa Bankacılık Kurumu verilerine göre Kıbrıs bankaları kötü krediler sıralamasında en önde. Takipteki Alacaklar göstergelerine göre 2018 yılının ilk çeyreğinde kötü kredi kullanımında inşaat sektöründe Kıbrıs %74,9 oranı ile birinci sırada ve onu %67,1 ile de Yunanistan izliyor. Sektörde geri dmnmeyen kredi miktarı Mart ayı sonu itibarıyla 3,2 milyar avroydu. Bu rakam 2017 ylı Aralık ayında ise 3,4 milyardı. İnşaat sektöründe sorunlar yaşayan İrlanda’da ise sektörde geri dönmeyen kredi oranı sadece %28,7.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası’nda ile sendikalar arasındaki gönüllü işten ayrılma amaçlı müzakerelerin çıkmaza girmiş olması. Gazeteye göre Kooperatif Bankası’nın SEK, PEO ve PASİDİ ile görüşmeleri çıkmaza girerken Banka’nın çalışanlara sendikaların olumlu görüşü olmaksızın bir plan sunması olasılık dışı görülmüyor. Taraflar arasında müzakerelerde bir uzlaşamaya varmak zor olarak görülüyor. Sendikalar dün de minimum 100 ve maksimum 200 bin avro tazminatta ısrar etti. Banka ise buna karşı minimum 20 ve maksimum 170 bin avro önerdi. Ortalama tazminatların 140 bin avro olabileceği mesajı verdi. Bunun Banka’ya maliyeti ise 125 milyon avro olacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-EDEK’in Derinya Kapısının açılmasına karşı Mağusa Kültür Merkezi’nin ve Kapının Açılması Girişimi’nin yana etkinlikleri dün akşam aynı saatlerde herhangi bir çatışma ve gerginlik yaşanmadan gerçekleştirildi. Bir çatışma yaşanacağı korkusu ile Mağusa polisi ve Çevik Müdahale Güçleri olağan üstü önlemler aldı. Kapının açılmasından yana olanlar ellerinde pankartlarla geçiş kapısının açılacağı alanda toplandılar. Ancak emniyet güçleri Maiğusa Kültür Merkezi’ne yürümelerine müsaade etmedi. EDEK ise bu merkezde DİKO ve Ekoloji Hareketi temsilcilerinin de katılımıyla yaklaşık 400 destekçisiyle kapının açılmasına karşı olan tavrını bir kez daha ortaya koydu. EDEK Başkanı Marinos Şizopulos burada yaptığı konuşmada kapının açılmasının siyasi ve ekonomik nedenlerden yanlış bir adım olacağına vurgu yaptı. Güven Artırıcı Önlemleri savunanların neden Piroi ve Kokkina’da kapıların açılmasında ısrar etmedikleri sorusunu sordu. Derinya kapısının açılmasıyla Kıbrısrum tarafının da katkısıyla bölgeye turist gidişinin sağlanmasının Mağusa’nın yasal sahiplerine geri verilmesi olasılığını sıfırlayacağı görüşünü savundu. Kapının açılmasının işgal rejimini ekonomik açıdan güçlendireceğini ifade etti.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Kıbrıs’ta iki devletli çözüm düşüncesi intihardır” başlığı altında. Gazeteye göre AKEL, Türkiye’nin Kıbrıs’ı işgalinin 44. Yıldönümü nedeniyle yayınladığı bildiride hem içe hem dışa hem de her iki tarafa tek bir mesaj verdi “Kıbrısrum toplumunun sessiz bir biçimde adada “iki devletli” çözümü kabul edeceğini düşünmek tehlikelidir ve intihardır”. AKEL açıklamasında Kıbrıs sorununun çözümü hedefine bağlı kalmaya devam ettiğine vurgu yaptı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Görevlisinin adaya gelişi öncesi Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e müzakerelere Guteres’in istediği şekilde başlamaya hazır olduğunu net bir biçimde ortaya koyma çağrısında bulundu. Türk tarafının da Genel Sekreter’in tezlerine olumlu yanıt vermesi durumunda müzakerelerin başlayacağını farklı bir durumda uzlaşmazlığının uluslararası alanda net bir biçimde ortaya çıkacağına vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL “Önem Taşıyan Kelimeler: Kıbrıs’taki Gazetecilik İçin Bir Sözlük” yazarlarına yönelik tehditler hakkında yaptığı açıklamada “Sözlük” hakkında kamuoyu önünde yapılan tartışmanın gelişiminin kimilerinin gerçek ve tehlikeli amaçlarını ortaya çıkardığını belirtti. “Herhangi bir kişinin “Sözlük” hakkındaki görüşünden bağımsız olarak, yazarlarına karşı tehditler, hakaretler ve iğrenç söylemlerde bulunmasına hiçkimse tahammül gösteremez ve -kesinlikle- kabul edemez” diye kaydedilen açıklamada, bu faşist zihniyetli saldırılara tiksinme ve şiddetle AKEL’in karşı çıktığı ve bunlara son verilmesini talep ettiği vurgulandı. AKEL Basın Bürosu açıklamasında, yurt sevgisinin sömürülmesinin yurtseverlik olmadığını ve kendilerini süper vatanperverler olarak niteleyenlerin yurtsever değil, bilakis tam zıttı olduklarını herkesin hele içinde bulunduğumuz Temmuz ayında hatırlaması gerektiğinin altını çizdi. Açıklamada, ayrıca “Sözlük”le ilgili olarak başlayan tartışmanın arka planında DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos tarafından Kıbrıs Gazeteciler Birliği’nin iç meselelerine yapılan bariz müdahalenin de etik olmadığına ve kabul edilemez olduğuna işaret edilerek, böylesi hareketlerin başka dönemleri hatırlattığı ve reddedilmeleri gerektiği ifade edildi.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi sendikacı öğretmenlerin Eğitim Bakanının kararı ile sınıflara geri dönecek olmalarının getireceği faydalar. Gazeteye göre Eğitim Bakanının kararı sonrası üç sendikal örgütten toplam 68 öğretmen sınıflara geri dönecek ve bunun bir sonucu olarak yılda 750 bin avro tasarruf edilecek. Bu öğretmenlerin yerine 22 kişi istihdam ediliyordu. Bakanlar Kurulu’nun eğitimse rasyonalizasyon için almış olduğu dört önlem sonucu tasarruf da milyonlarca avroya çıkacak. Önlemlerden biri de hizmet yılıyla orantılı olarak ders verme saatlerinde azalmada yapılacak değişiklik olacak. Müdür yardımcılarının ders verme saatleri de 12’den 14’e çıkarılacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Derecelendirme kuruluşu Moody’s haftalık “Credit outlook” raporunda, takipteki kredilerin ödenmesi amacıyla satılacak olan taşınmaz mallarda vergi hafifletici/feragati yasasının Meclis tarafından onaylanmasını bankalar için olumlu bir adım olarak niteledi. Raporda, geçen salı günü Kıbrıs Meclisi, borçların ödenmesi amacıyla satılacak veya borç paketlerini satın alan şirketlere verilen taşınmaz mallar üzerindeki sermaye kazançlarında %20 oranında vergi indirimi/feragati konusunda bir yasa onayladığına dikkat çekildi. Kuruluş, diğer kategorilerde de ortaya çıkacak olan yararın satın alan şirketler için olumlu bir gelişme olacağına dikkat çekti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand