18/7/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana geri Kooperatif Merkez Bankası ile bankada çalışan 900 memurun geleceğiyle ilgili görüşmeler. Gazeteye göre 900 çalışanın gönüllü olarak işten ayrılmaları için Banka ile sendikalar arasında gerçekleştirilen görüşmeler dün sonuç alınmadan sona erdi. Banka ve Hükümet gönüllü işten ayrılma için ortalama iki buçuk-üç yıllık maaş, izinlerin toplu kullanılmasını, sağlık planı ve var olan kredilerinin karşılanmasını önerdi. Ancak sendikalar bunu kabul etmedi ve daha çoğunu istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Siyasi Liderler Konseyi’nin 30 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilecek toplantısında üç ciddi enerji konusunu mercek altına alınması ve bu konularda hem bilgilendirilme hem de görüş alış verişinde bulunulması bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre Enerji bakanı Yorgos Lakkotripis siyasi liderleri enerji konusundaki gelişmeler hakkında bilgilendirecek, konuya ilişkin düşüncelerini anlatacak ve gelecekteki üç ciddi konuya ilişkin senaryoları gündeme getirecek. Bu üç ciddi konuda da şöyle: 1: Afrodit rezervlerinden Mısır’a doğal gaz satımıyla ilgili Noble Energy ve ortaklarıyla müzakereler konusu. 2: Fransız TOTAL şirketinin Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait diğer önemli alanlarda ENİ ile işbirliğini genişletme gibi bazı haklar elde etme önerisi. 3: Exxon Mobil-Qatar Petrolleri Konsorsiyumu’nun Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde 10. Parselde iki ilk sondaj çalışması ile ilgili artık netleşen planlamaları ve bunun tam takvimi hakkında bilgilendirme. Noble Enerji’nin liderliğini yaptığı konsorsiyumun “Afrodit” rezervleri ile ilgili ileri sürdüğü taleplerinde Mısır doğal gaz terminali ve alıcısı ile gerçekleştirilecek alım satımın Konsorsiyum çıkarlarına olması için gelirlerin devlet ve Konsorsiyum arasındaki paylaşımında bazı değişiklikler istediği biliniyor. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Enerji Bakanı önemli bir karar alınacağı için bu konuyu siyasi liderlerle tartışmak ve kendilerine konunun daha adil ele alınabilmek ve aynı zamanda ortaya çıkacak bazı sonuçları ve etkileri göğüsleyebilmek için Enerji Bakanlığı, Enerji Kurulu ve Fransız danışmanları tarafından gerçekleştirilen çalışmaların bir analizini yapmak istiyor. ENİ ile işbirliği yaptığı 6. Ve 11. parsellerin ötesinde ENİ’nin hak sahibi olduğu 2, 3 ve 9. Parsellerde de işbirliği için TOTAL’in resmi ve gayri resmi talepleriyle ilgili olarak görüş alış verişinde bulunulacak. 6. Parsele komşu parsellerdeki hakları alma gibi önerileri de var. Bu talepler ve Fransa ile siyasi düzeyde gerçekleştirilen tartışmalar da Hükümet ile siyasi partiler arasında ele alınacak. Exxon Mobil’in sondaj çalışmalarıyla ilgili olarak Filelefteros’un daha önce yazmış olduğu gibi tüm önemli konularda taraflar arasında anlaşma sağlandı. Sondaj çalışmasının Britanya bayrağı taşıyan sondaj platformu tarafından gerçekleştirilmesi konusunda anlaşmaya varılırken sondaj çalışmasına kıyıda ve aynı zamanda denizde ve karada yardımcı olacak taşeronlar konusu da bağlandı. Eşit hedefli iki sondajla ilgili takvim de tam olarak belirlendi ve bunlara bu yılın dördüncü çeyreğinde başlanacak. Toplantı sırasında siyasi liderlerin bu alandaki planlamalarla ve gelişme halinde olan izinlerle ilgili detayına bilgilendirilmeleri de bekleniyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi eğitimde yaşanan çıkmaz. Gazeteye göre eğitimde dikkatler Cumhurbaşkanına çevrilmiş durumda. Öğretmen sendikalarının dün Eğitim Bakanı Kosta Habiauris ile gerçekleştirdikleri görüşmenin sonuçsuz kalması sonrası eğitimciler Cumhurbaşkanı’ndan sürece müdahalede bulunmasını istediler. Dünkü görüşmede tarafların ilk pozisyonlarından ve kararlarından geri adım atmadıkları görüldü. Bakan eğitimse rasyonalizasyon ile ilgili önerilerinin masada olmaya devam ettiğini net bir biçimde ortaya koydu ve bu önerileri temelinde okullarda kadro açıklarının bugün tamamlanacağını söyledi. Öğretmen sendikaları ise Habiauris’in önerilerini geri çekmesinde ve diyalogun sıfır temelde başlamasında ısrarlı. Öğretmen sendikaları bu arada sürekli mücadele kararlarının geçerliliğini koruduğunu belirttiler ve bu da herhangi birinin sürece ciddi bir biçimde müdahalede bulunmaması halinde okulların Eylül ayında açılmayacağı anlamına geliyor. Politisin elde ettiği bilgilere göre Eğitim Bakanı krizin aşağı çekilmesi için yeni girişimlerde bulunacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Gazeteciler Birliği yönetim kurulu Başkanın ağırlıklı oyu ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı 56 kelimelik önemli sözler sözlüğüne hayır dedi. Gazeteciler Birliği yönetim kurulu sözlüğe ilham verenler ve yazanların iyi niyetini kabul ettiğini ancak ortaya çıkan sonucun bu uğraşıyı haklı çıkarmadığına vurgu yaptı. Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu ifade özgürlüğünü tanırken her gazeteciye kendi vicdanına göre hareket etme çağrısında da bulundu. Bu arada önemli sözler sözlüğüne karşı verilen savaşın ardında başka motivasyonlar olduğu görüldü. Gazeteciler Birliği liderliği dün faşist baskılar karşısında boyun eğerken DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos Birlik yönetimine karşı savaşı dün de sürdürdü ve yönetimin sorumluluğunu üstlenmesini istedi. DİKO sözlüğü Türk propagandasının bir aracı olarak niteledi.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi dün öğretmen sendikalarının Eğitim Bakanı ile gerçekleştirdikleri görüşme. Gazeteye göre taraflar arasında diyalog başlamadan çöktü. Sendikalar şimdi yeni eylem kararı almak için Pazartesi günü toplanacak. Hükümetin daha önce aldığı kararları geri almaksızın konuların tümünü tartışmada ısrarı dünkü görüşmenin çökme nedeni oldu

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kıbrıs sorununda tüm ilgili taraflara Birleşmiş Milletlerin müzakerelerine özlü olarak dahil olmaları ve Kıbrıs sorununa Güvenlik Konseyi kararlarıyla uyumlu iki bölgeli iki toplumlu federal bir çözüm yönünde sağlanan ilerlemeler yönünde sunulan fırsatı kullanmalarını mesajı verdi. Elizabeth Sprhar’ın Güvenlik Konseyi üyelerine Kıbrıs sorununda son gelişmeler hakkında bilgi vermesi sonrası basına açıklamalarda bulunan Konsey’in İsveçli Başkanı Olaf Skung Konsey’in Spehar ile Barış Gücü’nün ortaya koyduğu uğraşılara güçlü desteğini ifade etti. Jein Hall Lut’un Genel Sekreterin Özel Görevlisi olarak atanması kararını da selamladı. Güvenlik Konseyi de tüm taraflara “gerçek bir siyasi irade ve sorumluluk ortaya koymaları ve Kıbrıslıların tümü ve geniş bölge yararına bir çözüme ulaşmaları için gerekli uzlaşmalara gitmeleri çağrısında bulundu. Konsey Başkanı Barış Gücüyle ilgili olarak da Gücün Güven Artırıcı Önlemler konusundaki uğraşılarını selamladı.

ve kararlara uygun olarak Kıbrıs meselesinde iki bölgeli iki toplumlu federal bir karara karşı kaydedilen ilerlemeyi acil olarak inşa etmek için temsil ettikleri fırsatı ele geçirmeye davet etti.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Eğitimde macera” başlığı altında dün öğretmen sendikalarının Eğitim Bakanı ile gerçekleştirdikleri görüşme. Gazeteye göre dün Eğitim Bakanı ile sendikalar arasında görüşmeler çıkmaza girdi. Kriz yeni bir boyut kazandı. Sendikalar “süresiz mücadele” açıklaması yaparken okulları da Eylül ayında açmayacaklar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Görevlisi Jein Hall Lut’un Kıbrıs ziyareti sırasında sadece Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı ile görüşmesi bekleniyor. Birleşmiş Milletler Sözcüsü Alim Sadık’ın Kıbrıs Haber Ajansına yaptığı açıklamaya göre Lut’un ziyareti sırasında basına açıklamalara bulunması da beklenmiyor. Kıbrıs, Atina, Ankara, Londra ve Brüksel’de gerçekleştireceği temaslarının sonuçları hakkında sadece Genel Sekreter Antonio Gutteres’e bilgi verecek. Lut Lefkoşa’da Anastasiadis ve Akıncı ile 23 Temmuz günü ayrı ayrı görüşecek. Bu arada Lut’un ziyareti siyasi partilerin de gündeminde. DİSİ konuyla ilgili açıklamasında “ Bizim tarafın olumlu yanıtı veridir. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in yapıcı tavrı birçok kez ifade edildi ve Lut ile görüşmesinde de ifade edilecektir” dedi. DİSİ’ye göre Türk tarafının da müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin aynı yapıcı tavrı ortaya koyup koymayacağı pratikte belli olacak. DİSİ bu arada var olan sürecin ciddiliğinin tam bilincinde olduğunu ve bu aşamanın Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelere götürme olasılığına sahip olduğunu da belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Aşı Portalı Kıbrıs çapında faaliyet gösteren Aşı Merkezlerindeki mevcut randevular bitene kadar açık kalacak.
11:37
Kıbrıs’ın özgür bölgelerinde son 24 saatte 67 yeni vaka açıklandı
11:32
21 Haziran
Yunanistan Başbakanı Mitsotkis, Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı ile görüşme gerçekleştirdi.
15:49
Baf: Su şişeleme ve dağıtım şirketine ait bir araç dün gece geç saatlerde kundaklandı.
15:48
Yarın sabah 10'da Meclis Seçim Komitesi toplanıyor.
15:46
Şiddetli yağışlar nedeniyle yollardaki görüş mesafesi kısıtlandı, Lefkoşa-Larnaka yolunda sorunlar yaşandı.
15:44
BM Genel Sekreteri’nin özel görevlisi Lute, bu akşam Kıbrıs’a geliyor
15:29
Meteoroloji Dairesi, bu akşam saat 6’ya kadar geçerli olacak sarı alarm yayınladı.
15:27
22 Mayıs’ta Liopetri’de yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 74 yaşındaki Stella Panayi hayatını kaybetti.
15:21
Sağlık Bakanlığı, ülkelerin Covid-19’la ilgili epidemiyolojik tablolarını yeniden değerlendirdi.
15:18
Tüm haberler

Video on Demand