17/7/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası’nda başlatılan araştırma. Gazeteye göre Kooperatif Merkez bankası için atanan Araştırma Komitesi çok sayıda dosyayı ve belgeyi inceleyerek ve Bankada çalışırken istifa eden personelin ifadelerini dikkate alarak derin sulara girmeye çalışacak. Filelefteros’un elde ettiği bilgilere göre Araştırma Komitesi’nin Kooperatifin çöküşüyle ilgili araştırması dönemlere ayrılacak ve çok sayıda raporun ve verinin incelenmeye alınması bekleniyor. Dönemlerden biri son 15 yılı yani 2013’e kadar dönemi ve diğeri de 2013’ten 2018’e kadarki dönemi kapsayacak. Üçüncü dönem olarak da son altı aylık dönem ele alınacak. Araştırma Komitesinin çalışmaları arasında Kooperatif Merkez Bankası yönetiminin Avrupa Denetleme Yetkilileri ve Merkez Bankası ile yazışmalarının incelenmesi de yer alacak. Bu arada Denetleme ile Kooperatif Şirketleri Geliştirme Kurulu’nun son 15 yıl içinde hazırladığı raporların tümü de istendi. Merkez Bankası’nın 2013 yılında 2014 Kasım ayına kadar Kooperatif için yazdığı raporlar da Komştenin mikroskobu altına konacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Amerikan Petrogress şirketi Kıbrıs’ta yan şirket oluşturduktan ve Vasiliku’da enerji limanı yaratılmasının planlanması sonrası Kıbrıs’taki kıyı şirketi EDT ile işbirliği içinde doğal gaz alana güçlü bir giriş yapıyor. Denizde yüzen depolama ünitesi ve Vasiliku’da doğal gaz sıvılaştırma çalışmalarına ilgi duyduğunu açıkladı. Kıbrıs’ın elektrik üretiminde gereksinimleri için kullanacağı sıvılaştırılmış doğal gaz tedarikiyle ilgili Kıbrıs Doğal Gaz Kamu İşletmesinin açması beklenen ihalesine de yine bir Amerikan şirketi olan ve Amerikan Borsası’nda kayıtlı ve New-York merkezli Petrogress İnc grubuna ait olan sıvılaştırılmış doğal gaz taşıyan gemileri yöneten NAVİGAS CARRİER INC aracılığıyla yoğun ilgi gösteriyor. Söz konusu şirket özellikle Amerika, Batı Afrika ve Akdeniz’de petrol üretim, taşıma ve rafine edilmesi alanında faaliyet gösteriyor. Şirketin filosunun büyük bir kısmı Pire Limanında demirliyor ve Kıbrıs’taki dahil bürolarının yönetimi de oradan gerçekleştiriliyor. Petrogress İnc Vasilikiu’da “Vasiliku 2” adıyla bilinen enerji limanı inşasına katılma amacıyla geçen yıl Kıbrıs merkezli bir yan şirket kurdu. Kıbrıs’ta uzmanlaşmış ve Kıbrıs’ta ve Doğu Akdeniz’de enerji çalışmalarında işbirliği için bölgede ve daha başka bölgelerde hidro karbon alanında faaliyet gösteren offshore kıyı şirketlerine hizmet veren bir offshore şirket olan EDT ile de işbirliği protokolü imzaladı. Petrogress İnc seçkin yerel yöneticilerle Kıbrıs’ta bir üs kurduktan sonra hidrokarbon projelerine talip olduğunu açıkca dile getiren ilk büyük şirket oldu.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs’ın Avrupa Birliğine üye ülkeler arasında işsizlikte üst sıralarda bulunması. Gazeteye göre Kıbrıs, Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında işsizlikte en kötüler sıralamasında dördüncü. Avrupa İstatistik dairesi verilerine göre 2017 yılında orta eğitim ve yüksek eğitim mezunu gençler arasında iş arayıp da bulanların oranı %71,5. Aynı kategoride Avrupa Birliğinde ise bu oran ortalama %80,2.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar adada görev yapan Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılması arifesinde Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili olarak Güvenlik Kosneyini bilgilendirmek için New-York’tayken Lefkoşa Jein Hall Lute’nin bölgeye ziyareti sonrası görüşmelerin yeniden başlaması umdu taşıyor. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün 1974 direnişinde düşenler anısında Limasol’da düzenlenen etkinlikte konuşurken Lut’un ziyaretinin başarısının “temelde Türkiye ve aynı zamanda büyük oranda da Anastasiadis’in tavrına bağlı olacağını söyledi. “Anastasiadis kısa sürede bir anlaşma hedefiyle özlü görüşmelerin başlamasına hazır olduğu yönünde net ve ikna edici yanıt vermelidir” dedi. Kipriyanu AKEL’in en kısa sürede Kıbrıs’ı işgal ve garantilerden kurtaracak, işgali ve adaya yasadışı göç taşınmasını sonlandıracak, Birleşmiş Milletler kararlarına ve Üst Düzey Antlaşmalara, uluslararası hukuka ve Avrupa hukukuna dayanacak üzerinde anlaşmaya varılmış bir çözüm konusunda özlü müzakereler konusunda ısrarlı olduğu görüşünü yineledi. Çözümün adayı askersizleştirmesi ve müdahale ile garantilerden kurtarması gerektiğine de işaret etti. Bu arada AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu da dün yaptığı açıklamada Lute’nin bölgeye ziyaretinin beklenen bir ziyaret olduğunu, Guteres’in Türkiye’deki seçimler sonrası ilgili çevrelerde zemin yoklaması yapacağını çeşitli defalar açıkladığını ve yeni bir girişim üstlenmek için taraflardan taleplerini de sıraladığını hatırlattı. Bu talepleri de 1: Tarafların müzakerelerin Kran Montana’da kesildiği noktadan devamını kabul etmeleri, 2: Tarafların uzun yıllar süren müzakereler aracılığıyla yaratılan ve 2008 yılı ve sonrasında yaratılan görüş birlikleri ile çözümün uygulanmasına ilişkin Genel Sekreterin gayri resmi belgesinin oluşturduğu malzemenin değerlendirilmesini kabul etmeleri, 3: Tarafların Kran Montana’daki tartışma yöntemi üzerinde görüş birliği sağlamaları olduğunu söyledi.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi eğitim alanında yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre dün sabah ilk okul öğretmenleri sendikası POED Başkanı Filos Filakiyu Kıbrıs Haber Ajansına yaptığı açıklamada üç öğretmen sendikasının kendi pozisyonlarında ısrar ettiklerini ve kurumsal olmayacağı için Eğitim Bakanı’nın 24 Temmuz’da bir araya gelip eğitimle ilgili konuları önerisine olumlu yanıt vermelerinin söz konusu olmadığını söyledi. Bu açıklamanın hemen sonrasında öğretmen sendikaları ortak bir toplantı gerçekleştirdiler ve Eğitim Bakanı’na bugün öğleden sonra görüşme çağrısında bulunma kararı aldılar. Sendikaların bu çağrısı gerginliği giderme uğraşısı olarak nitelendirildi. Eğitim Bakanı Habiauris de “çocuklarımızın çıkarları ve okulların önümüzdeki Eylül ayında normal bir biçimde çalışması için öğretmen sendikalarının davetine olumlu yanıt verdiğini açıkladı. Ancak bu söz konusu görüşmenin olumlu sonuçlar vereceği anlamına gelmiyor çünkü Bakana yönelik davetlerinde Bakan ile var olan yapısal çerçevede görüşebileceklerini belirterek sendikalar sürece engeller koyuyorlar. Oysa Bakanlar Kurulu var olan yapısal çerçevenin değiştirilmesi yönünde karar almış durumda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs ve Fransa Dışişleri Bakanları Nikos Hristodulidis ile Jan İv Ledrian Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Görevlisi Jein Hall Lut’un bölgeyi ziyaretinin Kıbrıs sorununda müzakerelerin en kısa sürede yeniden başlamaya yol açacağını umut ediyorlar. Hristodulidis dün Brüksel’de Avrupa Birliği Dış İlişkiler Konseyi çerçevesinde Fransız mevkidaşı ile görüştü. Görüşmede Kıbrıs sorunundaki gelişmeler, Lut’un gerçekleştirmesi beklenen ziyareti ve ikili ilgi alanına giren konular ele alındı. Kıbrıs’ta görev yapan Barış Gücü’nün görev süresinin kesintisiz bir biçimde uzatılması gereği üzerinde de duruldu. Ele alınan ikili konuların görüşülmesine Fransız Bakan’ın önümüzdeki kısa dönemde Kıbrıs’a gerçekleştireceği ziyarette devam edilmesi kararlaştırıldı.


POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi öğretmen sendikaları ile Eğitim Bakanı arasında bugün gerçekleştirilecek görüşme. Gazeteye göre bu görüşme gayri resmi ancak gelecek açısından kritik. Görüşme, Eğitim Bakanlığı bütçesini rasyonalize etmek amacıyla taraflar arasında geliştirilmesi hedeflenen diyalog için ortak bir dil arayışında bir kahve içmek için ayarlandı. Tarafların niyetleri bugünkü görüşme sırasında ortaya çıkacak. Taraflar bugüne kadar ilk pozisyonlarında ve kararlarında ısrar ediyor olsa da içilecek kahvenin büyük bir olasılıkla şekerli olacağı konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik var. Eğitim Bakanı Kostas Habiauris masaya öğretmen açıklarını koyarak yeni tur bir diyalog açmaya hazır görünümü verdi. Öğretmen sendikaları ise Bakan’ı önerilerini geri çekerek sıfır temelde bir diyalog konusunda iyimserler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Polis komutanlığı, Mağusa bölgesinde polisi sürekli meşgul eden bir kişinin bazı subaylar ve polislerin gözü önünde adalet bakanı ile polis komutanına küfreden kişiye yanıt vermeyip onu şikayet etmeyen polis subayları ve polisler hakkında soruşturma başlattı. Bazı polislerin bazı iş insanları ile ilişki içinde oldukları ve karşılarında hazır oldu durdukları da belirtiliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

08 Ağustos
Maymun çiçeği teşhisi konulan 2 şahıs izolasyon tesisine transfer edildi
14:01
Dillirga’nın Türk hava kuvvetleri tarafından bombalanmasının üzerinden 58 yil geçti
14:01
basın özetleri 08.08.22
13:47
Ateşkesin yürürlüğe girmesinin hemen ardından, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlendiği iddia edildi.
08:18
Mitsotakis, bugün PASOK lideri Andrulakis’in cep telefonunun dinlenmesi konusuyla ilgili açıklama yapıyor.
08:15
07 Ağustos
Sağlık Bakanlığı: İnsan yaşamı, anlamsız yargıların ve küçük siyasi çıkarların hizmetine sunulmayacak.
14:30
Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola: AB, Türk istilasını ve işgalini açık bir şekilde kınıyor.
14:28
Sağlık Bakanı: Kıbrıs’taki ilk maymun çiçeği vakasının temaslısı olan 7 kişi, gün içinde aşılanacak.
14:27
Kıbrıslı Rum müzakereci Menelaos Menelau: Kıbrıs sorunu müzakerelerinin müktesebatı kritik.
14:18
Ömer Çelik: Türkiye’nin silahlı kuvvetleri ve donanması, Ankara’nın sondaj gemilerini koruyacak
14:17
Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu: Maraş’ın kurtuluşunun tek yolu, müzakere masasına dönmektir.
14:07
Beyaz Saray, Çin'in Tayvan Boğazı ve çevresindeki eylemlerini kışkırtıcı ve sorumsuz olarak nitelendirdi.
14:05
Tüm haberler

Video on Demand