Eylem yapan yüzlerce eğitimci, Eğitim Bakanı'nın istifasını istedi.

Bugün Eğitim Bakanlığı önünde protesto eylemi gerçekleştiren yüzlerce eğitimci, Eğitim Bakanı Kostas Habyauris’in istifasını istedi.

Eylemin gerçekleştirildiği alanda olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Eğitim Bakanlığı’nın girişleri zincirlerle kapatıldı ve hiçbir protestocunun bakanlığın iç avlusuna girmesine izin verilmedi. Eyleme tüm kazalardan İlköğretim ve Ortaöğretim alanındaki eğitimciler katıldı. Eğitimciler, gelecek Eylül’den itibaren eylemlerini artıracağına yönelik kararlılık ifade etti. İlköğretim Öğretmenler Sendikası POED Başkanı Filyon Filaktu, Eğitim Bakanı Kostas Habyauris’e, bakanlıkta görev alan eğitimcileri eyleme katılmamaları için tehdit ettiği konusunda suçlamada bulundu. Orta Öğretim Öğretmenler Sendikası OELMEK Başkanı Yannos Sokratos, eğitimcilerin katılımını coşkulu olarak niteleyerek, yaklaşık 5 bin eğitimcinin mücadelenin devamına yönelik mesaj gönderdiğini vurguladı. Ayrıca, eğitimcilerin istediği şeyin, hak ettikleri saygınlık olduğunu belirtti. Kararlar alınmadan diyalog istediklerini de sözlerine ekledi. Buna paralel olarak, toplumun, eğitimcilerin devlet okulları için mücadele ettiklerini anlaması gerektiğini ifade etti.


Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, bakanlık önündeki eylem boyunca, twitter hesabında yayınladığı mesajında, ofisinde bulunduğunu ve eğitimcilerin heyetiyle görüşme beklediğini ifade etti. Kostas Habyauris, daha öncesinde kurumumuza yaptığı açıklamada, eğitimcilere tehditlere son vermeleri için çağrı yaptı. Eğitimcilerin, duruş ve zihniyetleriyle devlet okullarına zarar verdiğini ileri sürdü. Ayrıca Kıbrıs’ın Avrupa’da eğitim için en fazla parayı harcadığını, öğrenim sonuçlarının kötü olduğunu ve bu sebeple de rasyonelleştirmenin gerekli olduğunu dile getirdi. Eğitim Bakanı, eğitimcilerin yeterince çalışmadığıyla ilgili yanlış mesaj verildiğini belirterek, ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. eğitimcilerin maaşlarının etkinlenmeyeceğini, harcamaları rasyonel hale getirmek ve diğer eğitim programlarının ve faaliyetlerinin güçlendirilmesi için fonların yeniden düzenleneceğini sözlerine ekledi.


Hükümet Sözcüsü Vekili Klelya Vasiliu, kurumumuza yaptığı açıklamada, protesto sebebi açık ve net oldukça, hükümetin herkesin protesto hakkına saygı duyduğunu belirtti. Hükümetin ve Eğitim Bakanı’nın açık diyalogta olduğunu ve eğitimcilerin yanıtını beklediğini yeniden dile getirdi. Vasiliyu, tüm eğitimcilere gerginliği düşürmeleri için çağrı yaparak, çözümler bulunacağına dair emin olduğunu ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Tüm haberler

Video on Demand