Eylem yapan yüzlerce eğitimci, Eğitim Bakanı'nın istifasını istedi.

Bugün Eğitim Bakanlığı önünde protesto eylemi gerçekleştiren yüzlerce eğitimci, Eğitim Bakanı Kostas Habyauris’in istifasını istedi.

Eylemin gerçekleştirildiği alanda olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Eğitim Bakanlığı’nın girişleri zincirlerle kapatıldı ve hiçbir protestocunun bakanlığın iç avlusuna girmesine izin verilmedi. Eyleme tüm kazalardan İlköğretim ve Ortaöğretim alanındaki eğitimciler katıldı. Eğitimciler, gelecek Eylül’den itibaren eylemlerini artıracağına yönelik kararlılık ifade etti. İlköğretim Öğretmenler Sendikası POED Başkanı Filyon Filaktu, Eğitim Bakanı Kostas Habyauris’e, bakanlıkta görev alan eğitimcileri eyleme katılmamaları için tehdit ettiği konusunda suçlamada bulundu. Orta Öğretim Öğretmenler Sendikası OELMEK Başkanı Yannos Sokratos, eğitimcilerin katılımını coşkulu olarak niteleyerek, yaklaşık 5 bin eğitimcinin mücadelenin devamına yönelik mesaj gönderdiğini vurguladı. Ayrıca, eğitimcilerin istediği şeyin, hak ettikleri saygınlık olduğunu belirtti. Kararlar alınmadan diyalog istediklerini de sözlerine ekledi. Buna paralel olarak, toplumun, eğitimcilerin devlet okulları için mücadele ettiklerini anlaması gerektiğini ifade etti.


Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, bakanlık önündeki eylem boyunca, twitter hesabında yayınladığı mesajında, ofisinde bulunduğunu ve eğitimcilerin heyetiyle görüşme beklediğini ifade etti. Kostas Habyauris, daha öncesinde kurumumuza yaptığı açıklamada, eğitimcilere tehditlere son vermeleri için çağrı yaptı. Eğitimcilerin, duruş ve zihniyetleriyle devlet okullarına zarar verdiğini ileri sürdü. Ayrıca Kıbrıs’ın Avrupa’da eğitim için en fazla parayı harcadığını, öğrenim sonuçlarının kötü olduğunu ve bu sebeple de rasyonelleştirmenin gerekli olduğunu dile getirdi. Eğitim Bakanı, eğitimcilerin yeterince çalışmadığıyla ilgili yanlış mesaj verildiğini belirterek, ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. eğitimcilerin maaşlarının etkinlenmeyeceğini, harcamaları rasyonel hale getirmek ve diğer eğitim programlarının ve faaliyetlerinin güçlendirilmesi için fonların yeniden düzenleneceğini sözlerine ekledi.


Hükümet Sözcüsü Vekili Klelya Vasiliu, kurumumuza yaptığı açıklamada, protesto sebebi açık ve net oldukça, hükümetin herkesin protesto hakkına saygı duyduğunu belirtti. Hükümetin ve Eğitim Bakanı’nın açık diyalogta olduğunu ve eğitimcilerin yanıtını beklediğini yeniden dile getirdi. Vasiliyu, tüm eğitimcilere gerginliği düşürmeleri için çağrı yaparak, çözümler bulunacağına dair emin olduğunu ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

15 Ağustos
Dün Aşağı Baf bölgesinde 3 yaşındaki kız çocuğunun boğulma olayıyla ilgili polis araştırmaları devam ediyor.
14:38
İran hükümeti, Rüşdi’ye yapılan bıçaklı saldırının sorumlusunun Rüşdi’nin kendisi ve destekçileri olduğunu ifade etti.
14:32
Orman Dairesi: Yoğun bir kalabalığın ormanlık bölgelere gitmeye çalışması nedeniyle piknik alanları dolup taştı.
14:30
Polis, Mağusa kazasında bulunan konut sitesinde bir hırsızı suç üstü yakaladı.
14:29
Yunanistan’da ağır hava koşulları dün öğleden sonra Mağnisia bölgesindeki Volos ve Pilio’yu etkisi altına aldı.
14:28
Berlin, Avrupa Komisyonu'nu enerji sektöründeki KDV'yi ve vergileri azaltmaya ikna etmek için çalışıyor.
14:09
BM tarafından kiralanan ve 23 bin ton tahıl yüklü olan ilk gemi, Afrika'ya gitmek üzere Ukrayna'dan ayrıldı.
14:04
14 Ağustos
Tsolakis "Helios" hava trajedisini hafızasında silinmeyecek travmatik bir deneyim olarak nitelendirdi
13:56
Hadjipantelas "Helios" uçak kazasının anma töreninde konuştu
13:55
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Türk işgalinin ikinci aşamasını kınadı
13:54
Dendias Attila'nın işgalinin ikinci aşamasının kara yıldönümü için mesaj yayınladı
13:52
Truss Britanya Başbakanlığı için favori
13:51
Tüm haberler

Video on Demand