Eylem yapan yüzlerce eğitimci, Eğitim Bakanı'nın istifasını istedi.

Bugün Eğitim Bakanlığı önünde protesto eylemi gerçekleştiren yüzlerce eğitimci, Eğitim Bakanı Kostas Habyauris’in istifasını istedi.

Eylemin gerçekleştirildiği alanda olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Eğitim Bakanlığı’nın girişleri zincirlerle kapatıldı ve hiçbir protestocunun bakanlığın iç avlusuna girmesine izin verilmedi. Eyleme tüm kazalardan İlköğretim ve Ortaöğretim alanındaki eğitimciler katıldı. Eğitimciler, gelecek Eylül’den itibaren eylemlerini artıracağına yönelik kararlılık ifade etti. İlköğretim Öğretmenler Sendikası POED Başkanı Filyon Filaktu, Eğitim Bakanı Kostas Habyauris’e, bakanlıkta görev alan eğitimcileri eyleme katılmamaları için tehdit ettiği konusunda suçlamada bulundu. Orta Öğretim Öğretmenler Sendikası OELMEK Başkanı Yannos Sokratos, eğitimcilerin katılımını coşkulu olarak niteleyerek, yaklaşık 5 bin eğitimcinin mücadelenin devamına yönelik mesaj gönderdiğini vurguladı. Ayrıca, eğitimcilerin istediği şeyin, hak ettikleri saygınlık olduğunu belirtti. Kararlar alınmadan diyalog istediklerini de sözlerine ekledi. Buna paralel olarak, toplumun, eğitimcilerin devlet okulları için mücadele ettiklerini anlaması gerektiğini ifade etti.


Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, bakanlık önündeki eylem boyunca, twitter hesabında yayınladığı mesajında, ofisinde bulunduğunu ve eğitimcilerin heyetiyle görüşme beklediğini ifade etti. Kostas Habyauris, daha öncesinde kurumumuza yaptığı açıklamada, eğitimcilere tehditlere son vermeleri için çağrı yaptı. Eğitimcilerin, duruş ve zihniyetleriyle devlet okullarına zarar verdiğini ileri sürdü. Ayrıca Kıbrıs’ın Avrupa’da eğitim için en fazla parayı harcadığını, öğrenim sonuçlarının kötü olduğunu ve bu sebeple de rasyonelleştirmenin gerekli olduğunu dile getirdi. Eğitim Bakanı, eğitimcilerin yeterince çalışmadığıyla ilgili yanlış mesaj verildiğini belirterek, ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. eğitimcilerin maaşlarının etkinlenmeyeceğini, harcamaları rasyonel hale getirmek ve diğer eğitim programlarının ve faaliyetlerinin güçlendirilmesi için fonların yeniden düzenleneceğini sözlerine ekledi.


Hükümet Sözcüsü Vekili Klelya Vasiliu, kurumumuza yaptığı açıklamada, protesto sebebi açık ve net oldukça, hükümetin herkesin protesto hakkına saygı duyduğunu belirtti. Hükümetin ve Eğitim Bakanı’nın açık diyalogta olduğunu ve eğitimcilerin yanıtını beklediğini yeniden dile getirdi. Vasiliyu, tüm eğitimcilere gerginliği düşürmeleri için çağrı yaparak, çözümler bulunacağına dair emin olduğunu ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand