Eylem yapan yüzlerce eğitimci, Eğitim Bakanı'nın istifasını istedi.

Bugün Eğitim Bakanlığı önünde protesto eylemi gerçekleştiren yüzlerce eğitimci, Eğitim Bakanı Kostas Habyauris’in istifasını istedi.

Eylemin gerçekleştirildiği alanda olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Eğitim Bakanlığı’nın girişleri zincirlerle kapatıldı ve hiçbir protestocunun bakanlığın iç avlusuna girmesine izin verilmedi. Eyleme tüm kazalardan İlköğretim ve Ortaöğretim alanındaki eğitimciler katıldı. Eğitimciler, gelecek Eylül’den itibaren eylemlerini artıracağına yönelik kararlılık ifade etti. İlköğretim Öğretmenler Sendikası POED Başkanı Filyon Filaktu, Eğitim Bakanı Kostas Habyauris’e, bakanlıkta görev alan eğitimcileri eyleme katılmamaları için tehdit ettiği konusunda suçlamada bulundu. Orta Öğretim Öğretmenler Sendikası OELMEK Başkanı Yannos Sokratos, eğitimcilerin katılımını coşkulu olarak niteleyerek, yaklaşık 5 bin eğitimcinin mücadelenin devamına yönelik mesaj gönderdiğini vurguladı. Ayrıca, eğitimcilerin istediği şeyin, hak ettikleri saygınlık olduğunu belirtti. Kararlar alınmadan diyalog istediklerini de sözlerine ekledi. Buna paralel olarak, toplumun, eğitimcilerin devlet okulları için mücadele ettiklerini anlaması gerektiğini ifade etti.


Eğitim Bakanı Kostas Habyauris, bakanlık önündeki eylem boyunca, twitter hesabında yayınladığı mesajında, ofisinde bulunduğunu ve eğitimcilerin heyetiyle görüşme beklediğini ifade etti. Kostas Habyauris, daha öncesinde kurumumuza yaptığı açıklamada, eğitimcilere tehditlere son vermeleri için çağrı yaptı. Eğitimcilerin, duruş ve zihniyetleriyle devlet okullarına zarar verdiğini ileri sürdü. Ayrıca Kıbrıs’ın Avrupa’da eğitim için en fazla parayı harcadığını, öğrenim sonuçlarının kötü olduğunu ve bu sebeple de rasyonelleştirmenin gerekli olduğunu dile getirdi. Eğitim Bakanı, eğitimcilerin yeterince çalışmadığıyla ilgili yanlış mesaj verildiğini belirterek, ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı. eğitimcilerin maaşlarının etkinlenmeyeceğini, harcamaları rasyonel hale getirmek ve diğer eğitim programlarının ve faaliyetlerinin güçlendirilmesi için fonların yeniden düzenleneceğini sözlerine ekledi.


Hükümet Sözcüsü Vekili Klelya Vasiliu, kurumumuza yaptığı açıklamada, protesto sebebi açık ve net oldukça, hükümetin herkesin protesto hakkına saygı duyduğunu belirtti. Hükümetin ve Eğitim Bakanı’nın açık diyalogta olduğunu ve eğitimcilerin yanıtını beklediğini yeniden dile getirdi. Vasiliyu, tüm eğitimcilere gerginliği düşürmeleri için çağrı yaparak, çözümler bulunacağına dair emin olduğunu ifade etti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

08 Ağustos
Maymun çiçeği teşhisi konulan 2 şahıs izolasyon tesisine transfer edildi
14:01
Dillirga’nın Türk hava kuvvetleri tarafından bombalanmasının üzerinden 58 yil geçti
14:01
basın özetleri 08.08.22
13:47
Ateşkesin yürürlüğe girmesinin hemen ardından, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne saldırı düzenlendiği iddia edildi.
08:18
Mitsotakis, bugün PASOK lideri Andrulakis’in cep telefonunun dinlenmesi konusuyla ilgili açıklama yapıyor.
08:15
07 Ağustos
Sağlık Bakanlığı: İnsan yaşamı, anlamsız yargıların ve küçük siyasi çıkarların hizmetine sunulmayacak.
14:30
Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola: AB, Türk istilasını ve işgalini açık bir şekilde kınıyor.
14:28
Sağlık Bakanı: Kıbrıs’taki ilk maymun çiçeği vakasının temaslısı olan 7 kişi, gün içinde aşılanacak.
14:27
Kıbrıslı Rum müzakereci Menelaos Menelau: Kıbrıs sorunu müzakerelerinin müktesebatı kritik.
14:18
Ömer Çelik: Türkiye’nin silahlı kuvvetleri ve donanması, Ankara’nın sondaj gemilerini koruyacak
14:17
Mağusa Belediye Başkanı Simos İoannu: Maraş’ın kurtuluşunun tek yolu, müzakere masasına dönmektir.
14:07
Beyaz Saray, Çin'in Tayvan Boğazı ve çevresindeki eylemlerini kışkırtıcı ve sorumsuz olarak nitelendirdi.
14:05
Tüm haberler

Video on Demand