Anastasiadis, Çipras aracılığıyla Erdoğan'a mesaj gönderdi

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı aracılığıyla, Tayip Erdoğan’a, kıbrıs sorununa çözüm bulunması için, Antonio Guterres’in tespitleriyle tam uyum sağlanması gerektiği

ve özellikle Avrupa Birliği üyesi bir devlette, çağ dışı kalmış garantörlüklerin devam edemeyeceği mesajını gönderdi. Cumhurbaşkanı, dün akşam belirttiği gibi, Aleksis Çipras’tan, Türkiye Başkanı ile NATO zirvesi çerçevesinde gerçekleştirdikleri görüşme hakkında bilgi alacak. Anastasiadis, Kıbrıs Türk tarafının ve Türkiye’nin özellikle güvenlik, garantiler ve askerle ilgili konularda, Guterres çerçevesinde yer alanlara olumlu yanıt vermelerine ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ihlal eden eylemlerden kaçınmalarına yönelik umudunu ifade etti. Cumhurbaşkanı, diyaloğun derhal yeniden başlaması yönündeki bilinen tezini tekardan dile getirdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un yaklaşan ziyareti hakkında, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’a telefonla bilgi verdiğini sözlerine ekledi. Ayrıca Avrupa Birliği ve NATO’nun ortak açıklamasında, üye olmayan devletlerle ilişkilerin düzgün ve istisnasız olması gerektiğinin açıklığa kavuşturulduğu için Donald Tusk’a teşekkür etti.


Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, yarınki milli Fransız bayramı dolayısıyla dün gece Büyükelçi’nin konutunda düzenlenen etkinlikte yaptığı selamlama konuşmada, Fransa ile olan ikili ilişkilerin mükemmel bir seviyede bulunması konusunda özellikle memnuniyetini ifade etti. Cumhurbaşkanı, TOTAL şirketiyle hidrokarbonlar sektöründeki işbirliğine ve Fransa’nın Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına olan desteğine özellikle değindi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

17 Haziran
Biden ve Putin büyükelçilerin dönüşü üzerinde anlaşmaya vardı.
09:09
Mecliste yer alan siyasi parti liderleri bir araya geliyor
09:09
Dün 68 yeni vaka kaydedildi
09:08
16 Haziran
Dışişleri Bakanı: Zirve toplantısı, Avrupa Birliği-Türkiye ilişkileri açısından kritik derecede önemli
14:08
Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı hükümet değişikliğine normal bir şekilde devam edecek
14:06
Cumhurbaşkanı, Kamu Hizmetiyle ilgili reform yasasının onaylanmamasından dolayı meclisi eleştirdi.
14:03
Bugün Joe Biden ve Vladimir Putin arasında Cenevre’de görüşme yapılıyor.
13:57
basın özetleri 16.06.21
13:39
15 Haziran
Basın Özetleri 15.06.2021
14:21
DIPA da hükümete katılma önerisine olumsuz cevap verdi
13:37
DIKO'nun Hükümete katılıma yanıtı olumsuz oldu
13:36
Hristodoulidis ve Dendias telefon görüşmesi gerçekleştirdi
13:35
Tüm haberler

Video on Demand