13/7/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana geri “Kran Montana 2’yi istiyor” başlığı altında Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununa ilişkin yaklaşımları. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis görüşmelerin yeniden başlayacağı noktayla ilgili çok net bir tavır içerisinde ve bunu 23 Temmuz’da görüşeceği Jein Hall Lut’a da söyleyecek. Cumhurbaşkanı’nın yaklaşımına göre müzakereler Kran Momtana’da kesildiği noktadan başlayacak. Guteres çerçevesinin altı noktası ayrı ayrı kullanılmayacak ve bir paket olacak. Müzakerelerin Kran Montana’da kesildiği noktadan devam edeceğini söyleyen Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis de benzer bir tavır ortaya koydu. Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis dün akşam geç saatlerde Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Elde edilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis Konsey Başkanı Tusk’a Jein Hall Lut ile görüşmesi öncesi Kıbrıs sorununda biçimlenmekte olan gelişmeler hakkında bilgi verdi. Cumhurbaşkanı güvenlik ve garantiler üzerinde odaklandı ve görüşmelerin Guteres çerçevesinde yeniden başlaması için kendisinin hazır olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı dün akşam da Fransa’nın Lefkoşa Büyükelçisi’nin ülkesinin ulusal günü nedeniyle düzenlediği resepsiyonda konuşurken Kıbrıslıtürklerin ve Türkiye’nin “Genel Sekreter’in çerçevesinde kaydedilen altı noktaya ve özellikle güvenlik ve garantiler ve askerler konularına olumlu yanıt vereceklerini ve aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını ihlal eden faaliyetlerden uzak duracaklarını” umduğunu söyledi. Lefkoşa, Lut’un adaya gelişi ve aynı zamanda Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’ta görev yapan Barış Gücü’nün görev süresini yenileme kararı öncesi farklı düzeylerde hareketlenmiş durumda. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bu çerçevede Rus mevkşidaşı Sergey Lavrof ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Hristodulidis, Lavrof’un dışında Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirmek için New-York’ta bulunan Elizaberth Spehar ile de konuştu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yabancıların Kıbrıs’ta taşınmaz mal alışları sürekli bir biçimde artıyor. Kıbrıs’ta satılan her iki taşınmazdan birini yabancılar alıyor. Tapu Dairesi verilerine göre Kıbrıs’tan mal alan yabancıların çoğu da Avrupa Birliğine üye ülkeler dışından. Tapu Dairesine göre 2018 yılının ilk yarısında yabancılar tarafından Daireye yatırılan satış sözleşmesi 2.187. Satışı yapılan toplam taşınmaz mal sayısı ise 4.470. Yabacılardan 665’i Avrupa Birliği vatandaşı ve 1^.522’si de üçüncü ülkelerden.Yabancılar en çok Limasol ve Baf’tan taşınmaz mal alıyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi dün NATO zirvesi çerçevesinde Brüksel’de gerçekleştirilen Tsipras- Erdoğan görüşmesi. Gazeteye göre Tsipras Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesini zor bir görüşme olarak niteledi. Yaklaşık iki saat süren görüşme hassas bir ortamda gerçekleşti. Türkiye’de tutuklu bulunan iki asker konusu ana konu oldu. Görüşmede Tsipras Türkiye’de tutuklu bulunan iki asker konusunu gündeme getirirken Erdoğan da Türkiye’de gerçekleştirilen başarısız 15 Temmuz darbesine katılmakla suçlanan ve daha sonra Yunanistan’a kaçan 8 Türk subayının Ankara’ya geri verilmesini istedi. Kıbrıs sorunu görüşmede fazla yer tutmadı. Bununla birlikte Yunanistan Başbakanı görüşme sonrası yaptığı açıklamada görüşme sırasında görüşmelerin Guteres çerçevesinde devamının önemine vurgu yapıldığını Kıbrıs sorununu önümüzdeki dönemde iki ülke dışişleri bakanlarının görüşeceklerini söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Atina dört Rus casusu sınır dışı etmede kararlı. Moskova’nın Yunanistan ve Kıbrıs’ın içişlerine müdahaleleri de Avrupa Birliği ve NATO’da ciddi endişe yaratmış durumda.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi eğitim sektöründe yaşanan gerginlik. Gazeteye göre Hükümetin despotça tavrını kabul etmeyen binlerce eğitimci“temiz bir masada” diyalog isteyerek bugün sokaklara çıkacak. Öğretmen sendikaları akla yatkın düzenlemeleri reddetmiyorlar. Kamuda okulları çökertmek amaçlı tek yanlı kararları reddediyorlar. Hükümet istihdam alanlarında tasarrufa gitme anlamında akla yatkın çözüm diyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-11 Temmuz günü toplanan AKEL Merkez Komitesi yaptığı açıklamada “Sayın Anastasiadis Bayan Lut’a net yanıt verme zorundadır. Eğer bunu yaparsa ya stratejik ortak anlayışların sağlanmasıyla askıda kalan konuların çözümüne önemli yardımda bulunacak ya da Türkiye’yi zor konumda bırakacaktır. Bunu yapmadığı tersi bir durumda ise krize yönelme riskiyle gerginlik artacak bu arada diğer sonuçlarının yanı sıra bugünkü taksimci statüko hızlanarak kalıcılaşacaktır.” Dedi. AKEL Merkez Komitesi söz konusu açıklamasında özellikle de sorumluğun Türkiye’de ya da Kıbrıstürk tarafında olduğunun ifade edilmediği müzakere süreçlerinin olmadığı dönemlerde kesin bir biçimde yeni oldu bittilere gidildiğinin tarihi olarak kanıtlandığına dikkat çekti.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi eğitim alanında var olan gergin ortam. Gazeteye göre eğitimde gergin bir ortam var ve iki taraf, Hükümet ve eğitimciler kendi pozisyonlarından geri adım atmıyor. Konuya dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis de dahil oldu ve çok açık bir biçimde konuştu. Eğitimcilerin diğer ülkelerle kıyaslandığında imtiyazlı bir konumda bulunduklarını ancak eğitimde bunun karşılığı sonuçların alınamadığını söyledi. “Eğitimde Avrupa Birliği’nin en yüksek bütçesine sahip üçüncü ülke olurken tüm meblağın maaşlara gitmesi, eğit,im süresinin kısa olması ve var olan sonuçları almamız olamaz.” Dedi. Bu arada Sayıştay Başkanı Odisseas Mihaylidis de eğitimcilerin maaşlarıyla ve çalışma süreleriyle ilgili verileri kamuoyu ile paylaştı. Mihayilidis’e göre tüm dünyada orta eğitimde öğretmenler 712 saat sınıftayken Avrupa Birliğinde bu 650 saat. Kıbrıs’ta ise 450 saat. Öğretmeler ise bugün Eğitim Bakanlığı’na bir yürüyüş düzenleyecek. Eğitim Bakanı dün bir açıklama yaparak öğretmenleri diyaloga çağırdı. Eğitimciler ile Hükümet arasında yaşanan çatışmaya dün veliler de dahil oldu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Cumhurbaşkanı Anastasiadis “önem taşıyan sözler” listesine atıfta bulunurken Kıbrıs sorununa çözüm bulununca işgalin işgal olmaktan çıkacağını söyledi. Kıbrıs Radyo Televizyon Kurumuna konuşan Anastasiadis suçu güzelleştirmeye çalışmanın en iyi yol olmadığını, bu şekilde tam karşı duyguları gündeme gelebileceğine vurgu yaptı. Çoğunun bunu iki toplumu güya yakınlaştırmak için yaptıklarını belirtti. Bazen bir şeyi başarmak için yapılan şeyin ortaya konan hedefi havaya uçurduğu izlenimine sahip olduğunu ifade etti. "Tepkiler bak. Aynı zamanda, kuzeyin işgalini söylememek biliyor musunuz mülkler çalınmadı deme uğraşısı çabasına benzer. Kıbrıs sorununun çözülmesini sağlayın ve tüm bunlar aşılacaktır "dedi. Cumhurbaşkanı bu arada tüm bu uğraşıların Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı şemsiyesi altında yapılıyor olmasının da kendisini rahatsız ettiğini belirtti. “Eğer bu gazeteciler arasında olsaydı haklarıydı.” derken örneğin “sahte” kelimesini kullanmayan bir sürü siyasetçi ve gazetecinin bulunduğuna ve bunun da onların hakkı olduğuna dikkat çekti. Ancak Cumhurbaşkanına göre işgalin işgal, istilanın istila olmadığını, mülklerin işgal edilmediğini ifadeye uluslararası bir örgütün dahil edilmesinin rahatsız edici olduğuna vurgu yaptı. Kıbrıs sorununun böyle çözülemeyeceğini ifade etti. Dışişleri Bakanı da konuyla ilgili bir soruyu yanıtlarken herkesin ifade özgürlüğüne ve bunun pazarlık konusu yapılamayacağına dikkat çekti. Hükümetin bu hakkı inkar etmediğini ancak hiçbir kimsenin de 1974’de ne olduğunu, Türk istilasını ve devam eden işgali inkar edemeyeceği ve bu durumun uluslararası örgütlerin kararları aracılığıyla da kayda geçtiğini söyledi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

26 Eylül
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand