Lefkoşa, Çipras-Anastasiadis görüşmesinin sonucunu bekliyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Türiye Başkanı Tayip Erdoğan arasında bu akşam NATO zirvesi çerçevesinde gerçekleştirecek görüşmede,

Çipras’ın ortaya koyacağı konular arasında, Kıbrıs sorunu, Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki tahrikleri ve 2 Yunan askerinin Türkiye’deki cezaevinde tutulması yer alacak. Yunanistan’daki hükümet kaynaklarından alınan bilgilere göre, görüşme çerçevesinde Aleksis Çipras, Atina ve Lefkoşa arasında koordinasyon sağlamak için Cumhurbaşkanı Anatastasiadis ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Aleksis Çipras gün NATO’nun zirve toplantısında Türkiye’nin tahlikleri ve 2 Yunan askerinin devam eden tutukluluğu konularını gündeme getirdi. Ankara’nın Ege ve Doğu Akdeniz bölgesinde uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ettiğine dikkat çekerek, NATO ülkesinin iki askerinin, başka bir NATO ülkesinde yanlışlıkla birkaç metre topraklarına geçmesi sebebiyle, 4 aydan fazladır gözaltında tutulmasını benzeri görülmemiş bir olay olarak niteledi.

Lefkoşa hükümeti, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Türkiye Başkanı Tayip Erdoğan arasında bugün akşam saatlerinde Brüksel’de gerçekleştirilecek görüşmenin sonucunu bekliyor. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamda, görüşmeyi son derece önemli olarak niteleyerek, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in koordinasyon sağlanması amacıyla, bugün Aleksis Çipras ile yeni bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti. Dün Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında ise, Lefkoşa’nın Güvenlik Konseyi’nin tüm Daimi Üyeleriyle yaptığı düzenli temaslar çerçevesine dahil edildiğini, Kıbrıs sorunu hakkındaki diyaloğun yeniden başlamasına dair yaklaşan yeni çabayla ve Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği tarafından geniş ilgi ifade edildiğini ve bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini açıkladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

20 Haziran
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komiseri Babalar gününü kutladı
14:12
Kyprianou: Türkiye kabul edilemez taleplerden vazgeçmezse Kıbrıs'ın nihai bölünmesi an meselesi
14:10
Mitsotakis Mısır'da temaslarda bulunacak
11:31
Genç yaşlarda görülen düşük aşı yüzdesi endişeye neden oluyor.
11:31
Dün 62 yeni vaka kaydedildi
11:30
Tatar iki devletli çözümde ısrar ediyor
11:29
19 Haziran
Özellikle 40 yaş üstü kişilerin aşılanma oranı tatmin edici seviyede
16:15
Nisu köyünde yaşanan trafik kazasında 22 yaşındaki Rafail Grigoriu hayatını kaybetti.
13:46
Pfizer veya AstraZeneca aşılarının bir dozu, hastaneye yatma riskini %75 oranında azaltıyor.
13:22
Karayannis: Bulaş vakalarının gelmemesi için ülkeye giriş noktalarında sıkı denetim yapılması zorunlu
13:21
Yunanistan: Glika Nera bölgesinde yaşanan korkunç cinayetin ardından şok edici gelişmeler yaşanıyor.
13:19
Ortak zemin bulunamazsa Lute, Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir zirve önermeyecek.
10:13
Tüm haberler

Video on Demand