Lefkoşa, Çipras-Anastasiadis görüşmesinin sonucunu bekliyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Türiye Başkanı Tayip Erdoğan arasında bu akşam NATO zirvesi çerçevesinde gerçekleştirecek görüşmede,

Çipras’ın ortaya koyacağı konular arasında, Kıbrıs sorunu, Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki tahrikleri ve 2 Yunan askerinin Türkiye’deki cezaevinde tutulması yer alacak. Yunanistan’daki hükümet kaynaklarından alınan bilgilere göre, görüşme çerçevesinde Aleksis Çipras, Atina ve Lefkoşa arasında koordinasyon sağlamak için Cumhurbaşkanı Anatastasiadis ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Aleksis Çipras gün NATO’nun zirve toplantısında Türkiye’nin tahlikleri ve 2 Yunan askerinin devam eden tutukluluğu konularını gündeme getirdi. Ankara’nın Ege ve Doğu Akdeniz bölgesinde uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ettiğine dikkat çekerek, NATO ülkesinin iki askerinin, başka bir NATO ülkesinde yanlışlıkla birkaç metre topraklarına geçmesi sebebiyle, 4 aydan fazladır gözaltında tutulmasını benzeri görülmemiş bir olay olarak niteledi.

Lefkoşa hükümeti, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Türkiye Başkanı Tayip Erdoğan arasında bugün akşam saatlerinde Brüksel’de gerçekleştirilecek görüşmenin sonucunu bekliyor. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamda, görüşmeyi son derece önemli olarak niteleyerek, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in koordinasyon sağlanması amacıyla, bugün Aleksis Çipras ile yeni bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti. Dün Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında ise, Lefkoşa’nın Güvenlik Konseyi’nin tüm Daimi Üyeleriyle yaptığı düzenli temaslar çerçevesine dahil edildiğini, Kıbrıs sorunu hakkındaki diyaloğun yeniden başlamasına dair yaklaşan yeni çabayla ve Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği tarafından geniş ilgi ifade edildiğini ve bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini açıkladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand