Lefkoşa, Çipras-Anastasiadis görüşmesinin sonucunu bekliyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Türiye Başkanı Tayip Erdoğan arasında bu akşam NATO zirvesi çerçevesinde gerçekleştirecek görüşmede,

Çipras’ın ortaya koyacağı konular arasında, Kıbrıs sorunu, Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki tahrikleri ve 2 Yunan askerinin Türkiye’deki cezaevinde tutulması yer alacak. Yunanistan’daki hükümet kaynaklarından alınan bilgilere göre, görüşme çerçevesinde Aleksis Çipras, Atina ve Lefkoşa arasında koordinasyon sağlamak için Cumhurbaşkanı Anatastasiadis ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Aleksis Çipras gün NATO’nun zirve toplantısında Türkiye’nin tahlikleri ve 2 Yunan askerinin devam eden tutukluluğu konularını gündeme getirdi. Ankara’nın Ege ve Doğu Akdeniz bölgesinde uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ettiğine dikkat çekerek, NATO ülkesinin iki askerinin, başka bir NATO ülkesinde yanlışlıkla birkaç metre topraklarına geçmesi sebebiyle, 4 aydan fazladır gözaltında tutulmasını benzeri görülmemiş bir olay olarak niteledi.

Lefkoşa hükümeti, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Türkiye Başkanı Tayip Erdoğan arasında bugün akşam saatlerinde Brüksel’de gerçekleştirilecek görüşmenin sonucunu bekliyor. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamda, görüşmeyi son derece önemli olarak niteleyerek, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in koordinasyon sağlanması amacıyla, bugün Aleksis Çipras ile yeni bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti. Dün Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında ise, Lefkoşa’nın Güvenlik Konseyi’nin tüm Daimi Üyeleriyle yaptığı düzenli temaslar çerçevesine dahil edildiğini, Kıbrıs sorunu hakkındaki diyaloğun yeniden başlamasına dair yaklaşan yeni çabayla ve Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği tarafından geniş ilgi ifade edildiğini ve bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini açıkladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Basın Özetleri 14.06.2021
13:20
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Tüm haberler

Video on Demand