Lefkoşa, Çipras-Anastasiadis görüşmesinin sonucunu bekliyor.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Türiye Başkanı Tayip Erdoğan arasında bu akşam NATO zirvesi çerçevesinde gerçekleştirecek görüşmede,

Çipras’ın ortaya koyacağı konular arasında, Kıbrıs sorunu, Ankara’nın Doğu Akdeniz’deki tahrikleri ve 2 Yunan askerinin Türkiye’deki cezaevinde tutulması yer alacak. Yunanistan’daki hükümet kaynaklarından alınan bilgilere göre, görüşme çerçevesinde Aleksis Çipras, Atina ve Lefkoşa arasında koordinasyon sağlamak için Cumhurbaşkanı Anatastasiadis ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Aleksis Çipras gün NATO’nun zirve toplantısında Türkiye’nin tahlikleri ve 2 Yunan askerinin devam eden tutukluluğu konularını gündeme getirdi. Ankara’nın Ege ve Doğu Akdeniz bölgesinde uluslararası hukuku ihlal etmeye devam ettiğine dikkat çekerek, NATO ülkesinin iki askerinin, başka bir NATO ülkesinde yanlışlıkla birkaç metre topraklarına geçmesi sebebiyle, 4 aydan fazladır gözaltında tutulmasını benzeri görülmemiş bir olay olarak niteledi.

Lefkoşa hükümeti, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve Türkiye Başkanı Tayip Erdoğan arasında bugün akşam saatlerinde Brüksel’de gerçekleştirilecek görüşmenin sonucunu bekliyor. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, kurumumuza yaptığı açıklamda, görüşmeyi son derece önemli olarak niteleyerek, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in koordinasyon sağlanması amacıyla, bugün Aleksis Çipras ile yeni bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti. Dün Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında ise, Lefkoşa’nın Güvenlik Konseyi’nin tüm Daimi Üyeleriyle yaptığı düzenli temaslar çerçevesine dahil edildiğini, Kıbrıs sorunu hakkındaki diyaloğun yeniden başlamasına dair yaklaşan yeni çabayla ve Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasıyla ilgili olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı, Avrupa Birliği tarafından geniş ilgi ifade edildiğini ve bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ile telefon görüşmesi gerçekleştireceğini açıkladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Karousos: Havaalanı işletme anlaşmasının uzatılmasına ilişkin tartışma teknokratik düzeyde
13:49
AB Ruysa'ya yeni yaptırımlar uygulayacak
13:48
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu yarın toplanıyor
13:47
basın özetleri 27.09.22
13:08
ABD Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın adalar üzerindeki egemenliği tartışılamaz
06:53
Kasoulidis: Türkiye'nin Yunanistan tarafından tehdit edildiği yönündeki iddialar saçma ve gülünç
06:52
Erdoğan: Atina Ankara'ya meydan okuyor
06:50
26 Eylül
Sterlin dolar karşısında tarihi bir düşük seviyeye geriledi
14:00
Ukrayna'da iki toplu mezar daha bulundu
13:59
Pantelidis: Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları zor, tehlikeli ve maliyetli
13:58
Tüm haberler

Video on Demand