Anastasiadis: müzakereler Crans Montana'da kaldığı yerden başlamalı

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, yabancı şirketlerin izin verilmiş parsellerdeki sondaj çalışmaları çerçevesinde yaptığı açıklamada,

Ankara’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki herhangi bir tahriğine karşı Lefkoşa’nın duyarsız kalmasının söz konusu olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı, kurumumuza verdiği röportajda, Kıbrıs sorununa ilişkin diyaloğun yeniden başlamasına yönelik arzu edilen hedefin, etkilenmeyeceği konusunda güvence verdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un bölgedeki araştırma heyetinin de bu hedefe odaklanacağını söyledi. Lute’un Lefkoşa ziyaretinin, 23 Temmuz tarihine planlandığını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Rum tarafının beklentileriyle ilgili olarak, müzakerelerin, Cran Montana’da kesintiye uğradığı yerden, Guterres’in ortaya koyduğu 6 noktanın, seçiçi olarak değil tümü üzerinde görüşülmesiyle, yeniden başlamasının arzu edildiğini belirtti. Bu çerçevenin, garantörlüklerin kaldırılmasını, yerine yeni bir güvenlik sistemi getirilmesini, tek taraflı müdahale hakkının kaldırılmasını ve işgal askeri sayısının Zürih – Londra anlaşmalarında belirlenen seviyeye getirilmesini ayrıca Ankara’nın talep ettiği gibi sonsuza dek adada kalmalarını değil, ayrılmaları için takvim belirlenmesini içerdiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk toplumu liderliğinin ve Ankara’nın benzer taleplerle, müzakerelerin başarılı sona ulaşamayacağını fark etmeleri yönündeki umudunu dile getirdi. Avrupa Birliği üyeliğinin güvencesiyle, egemen ve bağımsız bir devlette, çözümün dengeli olması ve karşılıklı saygı bulunması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gazeteciler arasında sözlük oluşturma inisiyatifini zamansız olarak niteleyerek, Kıbrıs sorunu çözülmeden, işgal gerçekliğinin var olmaktan vazgeçmeyeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı, kurumumuza verdiği röportajda, basit bir vatandaş gibi görüş bildirdiğini açıklığa kavuşturarak, hükümetin veya kendisinin bu konuya müdahale niyeti bulunmadığını ifade etti. Herkesin düşünmekte ve ifade etmekte özgür olduğunu sözlerine ekledi ancak sözel çözümlerle sorunun çözülmediğini sadece halının altına saklandığını dile getirdi. Uzlaşma atmosferinin, bu yöntemle oluşturulma çabasının, nihayetinde olumsuz tepkilere yol açtığını ve bu girişimin esasını ve amacını baltaladığını ileri sürdü. Cumhurbaşkanı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın konuya müdahalesi konusundaki rahatsızlığını gizlemedi ancak bir grup gazetecinin inisiyatifi olduğu için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin herhangi bir beyanda bulunmayacağını kaydetti.

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

06 Ekim
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Tüm haberler

Video on Demand