Anastasiadis: müzakereler Crans Montana'da kaldığı yerden başlamalı

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, yabancı şirketlerin izin verilmiş parsellerdeki sondaj çalışmaları çerçevesinde yaptığı açıklamada,

Ankara’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki herhangi bir tahriğine karşı Lefkoşa’nın duyarsız kalmasının söz konusu olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı, kurumumuza verdiği röportajda, Kıbrıs sorununa ilişkin diyaloğun yeniden başlamasına yönelik arzu edilen hedefin, etkilenmeyeceği konusunda güvence verdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un bölgedeki araştırma heyetinin de bu hedefe odaklanacağını söyledi. Lute’un Lefkoşa ziyaretinin, 23 Temmuz tarihine planlandığını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Rum tarafının beklentileriyle ilgili olarak, müzakerelerin, Cran Montana’da kesintiye uğradığı yerden, Guterres’in ortaya koyduğu 6 noktanın, seçiçi olarak değil tümü üzerinde görüşülmesiyle, yeniden başlamasının arzu edildiğini belirtti. Bu çerçevenin, garantörlüklerin kaldırılmasını, yerine yeni bir güvenlik sistemi getirilmesini, tek taraflı müdahale hakkının kaldırılmasını ve işgal askeri sayısının Zürih – Londra anlaşmalarında belirlenen seviyeye getirilmesini ayrıca Ankara’nın talep ettiği gibi sonsuza dek adada kalmalarını değil, ayrılmaları için takvim belirlenmesini içerdiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk toplumu liderliğinin ve Ankara’nın benzer taleplerle, müzakerelerin başarılı sona ulaşamayacağını fark etmeleri yönündeki umudunu dile getirdi. Avrupa Birliği üyeliğinin güvencesiyle, egemen ve bağımsız bir devlette, çözümün dengeli olması ve karşılıklı saygı bulunması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gazeteciler arasında sözlük oluşturma inisiyatifini zamansız olarak niteleyerek, Kıbrıs sorunu çözülmeden, işgal gerçekliğinin var olmaktan vazgeçmeyeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı, kurumumuza verdiği röportajda, basit bir vatandaş gibi görüş bildirdiğini açıklığa kavuşturarak, hükümetin veya kendisinin bu konuya müdahale niyeti bulunmadığını ifade etti. Herkesin düşünmekte ve ifade etmekte özgür olduğunu sözlerine ekledi ancak sözel çözümlerle sorunun çözülmediğini sadece halının altına saklandığını dile getirdi. Uzlaşma atmosferinin, bu yöntemle oluşturulma çabasının, nihayetinde olumsuz tepkilere yol açtığını ve bu girişimin esasını ve amacını baltaladığını ileri sürdü. Cumhurbaşkanı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın konuya müdahalesi konusundaki rahatsızlığını gizlemedi ancak bir grup gazetecinin inisiyatifi olduğu için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin herhangi bir beyanda bulunmayacağını kaydetti.

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand