Anastasiadis: müzakereler Crans Montana'da kaldığı yerden başlamalı

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, yabancı şirketlerin izin verilmiş parsellerdeki sondaj çalışmaları çerçevesinde yaptığı açıklamada,

Ankara’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki herhangi bir tahriğine karşı Lefkoşa’nın duyarsız kalmasının söz konusu olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı, kurumumuza verdiği röportajda, Kıbrıs sorununa ilişkin diyaloğun yeniden başlamasına yönelik arzu edilen hedefin, etkilenmeyeceği konusunda güvence verdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un bölgedeki araştırma heyetinin de bu hedefe odaklanacağını söyledi. Lute’un Lefkoşa ziyaretinin, 23 Temmuz tarihine planlandığını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Rum tarafının beklentileriyle ilgili olarak, müzakerelerin, Cran Montana’da kesintiye uğradığı yerden, Guterres’in ortaya koyduğu 6 noktanın, seçiçi olarak değil tümü üzerinde görüşülmesiyle, yeniden başlamasının arzu edildiğini belirtti. Bu çerçevenin, garantörlüklerin kaldırılmasını, yerine yeni bir güvenlik sistemi getirilmesini, tek taraflı müdahale hakkının kaldırılmasını ve işgal askeri sayısının Zürih – Londra anlaşmalarında belirlenen seviyeye getirilmesini ayrıca Ankara’nın talep ettiği gibi sonsuza dek adada kalmalarını değil, ayrılmaları için takvim belirlenmesini içerdiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk toplumu liderliğinin ve Ankara’nın benzer taleplerle, müzakerelerin başarılı sona ulaşamayacağını fark etmeleri yönündeki umudunu dile getirdi. Avrupa Birliği üyeliğinin güvencesiyle, egemen ve bağımsız bir devlette, çözümün dengeli olması ve karşılıklı saygı bulunması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gazeteciler arasında sözlük oluşturma inisiyatifini zamansız olarak niteleyerek, Kıbrıs sorunu çözülmeden, işgal gerçekliğinin var olmaktan vazgeçmeyeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı, kurumumuza verdiği röportajda, basit bir vatandaş gibi görüş bildirdiğini açıklığa kavuşturarak, hükümetin veya kendisinin bu konuya müdahale niyeti bulunmadığını ifade etti. Herkesin düşünmekte ve ifade etmekte özgür olduğunu sözlerine ekledi ancak sözel çözümlerle sorunun çözülmediğini sadece halının altına saklandığını dile getirdi. Uzlaşma atmosferinin, bu yöntemle oluşturulma çabasının, nihayetinde olumsuz tepkilere yol açtığını ve bu girişimin esasını ve amacını baltaladığını ileri sürdü. Cumhurbaşkanı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın konuya müdahalesi konusundaki rahatsızlığını gizlemedi ancak bir grup gazetecinin inisiyatifi olduğu için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin herhangi bir beyanda bulunmayacağını kaydetti.

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Petridis: Şu anda havaalanı yönetim anlaşmasının uzatılmaması gerekiyor
13:50
Tüm haberler

Video on Demand