Anastasiadis: müzakereler Crans Montana'da kaldığı yerden başlamalı

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, yabancı şirketlerin izin verilmiş parsellerdeki sondaj çalışmaları çerçevesinde yaptığı açıklamada,

Ankara’nın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki herhangi bir tahriğine karşı Lefkoşa’nın duyarsız kalmasının söz konusu olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı, kurumumuza verdiği röportajda, Kıbrıs sorununa ilişkin diyaloğun yeniden başlamasına yönelik arzu edilen hedefin, etkilenmeyeceği konusunda güvence verdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un bölgedeki araştırma heyetinin de bu hedefe odaklanacağını söyledi. Lute’un Lefkoşa ziyaretinin, 23 Temmuz tarihine planlandığını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Rum tarafının beklentileriyle ilgili olarak, müzakerelerin, Cran Montana’da kesintiye uğradığı yerden, Guterres’in ortaya koyduğu 6 noktanın, seçiçi olarak değil tümü üzerinde görüşülmesiyle, yeniden başlamasının arzu edildiğini belirtti. Bu çerçevenin, garantörlüklerin kaldırılmasını, yerine yeni bir güvenlik sistemi getirilmesini, tek taraflı müdahale hakkının kaldırılmasını ve işgal askeri sayısının Zürih – Londra anlaşmalarında belirlenen seviyeye getirilmesini ayrıca Ankara’nın talep ettiği gibi sonsuza dek adada kalmalarını değil, ayrılmaları için takvim belirlenmesini içerdiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Türk toplumu liderliğinin ve Ankara’nın benzer taleplerle, müzakerelerin başarılı sona ulaşamayacağını fark etmeleri yönündeki umudunu dile getirdi. Avrupa Birliği üyeliğinin güvencesiyle, egemen ve bağımsız bir devlette, çözümün dengeli olması ve karşılıklı saygı bulunması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk gazeteciler arasında sözlük oluşturma inisiyatifini zamansız olarak niteleyerek, Kıbrıs sorunu çözülmeden, işgal gerçekliğinin var olmaktan vazgeçmeyeceğini belirtti. Cumhurbaşkanı, kurumumuza verdiği röportajda, basit bir vatandaş gibi görüş bildirdiğini açıklığa kavuşturarak, hükümetin veya kendisinin bu konuya müdahale niyeti bulunmadığını ifade etti. Herkesin düşünmekte ve ifade etmekte özgür olduğunu sözlerine ekledi ancak sözel çözümlerle sorunun çözülmediğini sadece halının altına saklandığını dile getirdi. Uzlaşma atmosferinin, bu yöntemle oluşturulma çabasının, nihayetinde olumsuz tepkilere yol açtığını ve bu girişimin esasını ve amacını baltaladığını ileri sürdü. Cumhurbaşkanı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın konuya müdahalesi konusundaki rahatsızlığını gizlemedi ancak bir grup gazetecinin inisiyatifi olduğu için Kıbrıs Cumhuriyeti’nin herhangi bir beyanda bulunmayacağını kaydetti.

 

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

 

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Tüm haberler

Video on Demand