Tayip Erdoğan: Kıbrıs, Türkiye için milli davadır.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, işgal bölgelerinde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın Türkiye için milli dava olduğuna dikkat çekti.

Erdoğan, Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı ile yaptığı ortak basın açıklamasında, Türkiye’nin hedefinin adil ve kalıcı bir çözüm bulmak olduğunu ve bu çözüm için Ankara’nın son 50 yıldır çaba harcadığını ifade etti. 1 yıl önce, Kıbrıs zirvesinin, Kıbrıs Rum tarafının kendisini adanın tek sahibi olarak görmeye devam etmesi ve Kıbrıslı Türklerle siyasi eşitlik temelinde ortaklık kurmaya ve siyasi gücü paylaşmaya yanaşmaması sebebiyle çıkmazla sona erdiğini savundu. Türkiye Başkanı, enerji konularına değinerek, Ankara’nın tüm katılımcıların, uluslararası toplumun görüşlerinin gerektirdiklerini değil, uluslararası hukukun gerektirdiklerini görmesini beklediğini dile getirdi. Aksi takdirde, Türkiye’nin garantör ülke olarak, uluslararası hukuk çerçevesinde gereğini aramaya devam edeceğini kaydetti. Tayip Erdoğan, Türkiye’nin ilk hedefinin, sahte devleti Doğu Akdeniz'de bir çekim merkezine dönüştürerek, kişi başına düşen milli geliri iki katına çıkarmak olduğunu açıkladı.


Mustafa Akıncı, Kıbrıs’takiler de dahil olmak üzere, Doğu Akdeniz’deki doğal kaynakların, Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakledilmesinin, ekonomik olarak mantıklı gelmesinin yanı sıra, aynı zamanda bölgede işbirliği mentalitesi yaratacağını açıkladı. Akıncı, Kıbrıs Cumhuriyeti için, ‘Kıbrıs Rum Yönetimi’ ifadesini kullanarak, ne yazık ki paylaşımcılıktan ve işbirliği ruhundan uzak bir tutumda ısrar ettiğini söyledi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un yaklaşmakta olan ziyaretine değinen Mustafa Akıncı, herkesin adada eşitlik, güven ve özgürlük içinde yaşaması ve refahı paylaşması için, adil bir çözüme yönelik hazır olduğunu kendisine ifade edeceğini söyledi. Son olarak, Kıbrıs Rum tarafının güç ve zenginliğin adil paylaşımı için bir çözüme katkı sağlayacak pozisyonda olmasını dilediğini kaydetti. Tayip Erdoğan dün gece geç saatlerde işgal bölgelerinden ayrıldı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:24

Son Haberler

23 Haziran
Türk sahil güvenlik gemisi Kıbrıslı balıkçı teknesini taciz etti!
14:21
Sağlık Bakanlığı dün kaydedilen vakalar konusunda endişeli
14:19
Siyasi partiler hükümet değişikliklerini değerlendirdi
14:18
Kousios: Geniş kabul gören hükümetin kurulmamasından Cumhurbaşkanı sorumlu değil
14:16
çevre 23.06.21
13:32
basın özetleri 23.06.21
13:31
ABD Dış İlişkiler Senatosu ABD ile Yunanistan arasındaki savunma işbirliği tasarısını onayladı
08:25
Meclis komitelerindeki son durum bugün belli olacak
08:24
Cumhurbaşkanı bugün Brüksel'e gidiyor
08:24
Dün 122 yeni vaka kaydedildi
08:23
22 Haziran
Bugün Cumhurbaşkanı Anastasiadis tarafından hükümet değişikliğine gidilmesi bekleniyor.
11:51
Jane Holl Lute, yeni bir temas turu gerçekleştirmek için Kıbrıs'ta bulunuyor.
11:49
Tüm haberler

Video on Demand