28/6/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana Kooperatifin satış anlaşmasının Meclis gündemine gelmesi. Gazeteye göre Meclis ekspres bir süreç yaşayacak. Partiler ise devletin Helenik Bank için vereceği garantilere onay vermek için koşullar ileri sürüyor. Hükümet Kooperatif Merkez Bankası ile Helenik Bank arasında varılan anlaşmayı kapatmak için geri dönmeyen krediler ve devlet garantileri yasa tasarısının onaylanması için istim üstünde. Bakanlar Kurulunun bugün gerçekleştireceği olağanüstü toplantısına iflas çerçevesini, kredilerin satılması be menkul kıymetler haline getirilmesini, ipotekli malların satılmasını ve mülkiyet belgelerini ilgilendiren beş yasa tasarısı sunulacak. Bugün Meclis Denetleme Komisyonu da toplanacak ve Kooperatifte yaşanan son gelişmeleri incelemeye alacak. Hükümet baskıları söz konusu yasa tasarılarının Meclisin yaz tatiline gireceği13 Temmuz öncesi onaylanmasına odaklanmış durumda. Bunun için de Meclis Maliye Ekonomi Komisyonunun önümüzdeki günlerde çok uzun saatler süren toplantılar gerçekleştirmesi ve bu yasa tasarılarını görüşmesi bekleniyor. Siyasi partiler konuya ilişkin nasıl hareket edeceklerine yönelik kartlarını yavaş yavaş açmaya başladılar. Sadece DİSİ’nin 18 oyuyla bu tasarılar Meclis’ten geçmez. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos tasarılara bazı koşullarla olumlu oy verme olasılığına kapıyı açık tutuyor. Yasa tasarılarının tek tek değil bir paket olarak gelmesini ve Ajans ve Konut için bazı somut koşulların olmasını istiyor. DİKO hem yasa tasarılarının kaderi hem de Helenik Bank ile Kooperatif Merkez Bankası arasındaki anlaşmanın geçmesi için Meclis’te 10 oyu ile belirleyici pozisyonda. DİKO Yürütme Kurulu dün toplanarak durumu ele aldı. Anlaşma ile ilgili yoğun bir sorunsallık varken Hükümetin sorumluluğu konusunda da ciddi bir rahatsızlık dile getirildi. Bununla birlikte anlaşmanın uygulanmasının devlete getireceği riskler küçümsenmeden anlaşmanın reddi durumunda ortaya çıkacak sonuçlara özel bir ağırlık verildi. Şu an için bazı soruların ve önerilerin yer alacağı bir mektubun Cumhurbaşkanına gönderilmesi kararı alındı. Devlet garantilerine, sadece geri dönmeyen kredilerle ilgili bütünsel bir paket gelirse olumlu oy verilecek. Bu arada AKEL Helenik Bank ile kötü bir anlaşma yapıldığı görüşünde. Ekoloji Hareketi ise devlet garantilerine onay vermeyeceğini duyurdu. EDEK ise konuyu yetkili organlarında görüştükten sonra karar alacak. Yurttaşlar İttifakı, ELAM ve Dayanışma Hareketi ise dengesiz bir anlaşma yapıldığı görüşünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Lefkoşa’nın iki büyük oteli Hilton ve Holiday Inn Yunanistan Bankaları ile hissedar olan Yunan çıkarlı şirketlere ait. Hilton Otel en büyük hissedarı Pireos Bank olan MIG şirketine aitken Holiday Inn de Etniki Banka’nın hissedarı olduğu Etniki Pangaia tarafından satın alındı. Aylar süren müzakereler sonrası Kıbrıs Bankası’nın taşınmazlarını yöneten birimi Holiday Inn’in 11,2 milyon avroya satışına onay verdi. Satış süreci 2016 yılı ortalarında başlamıştı. O dönem Kıbrıs Bankası 12 milyonun altındaki teklifleri incelemeye almayacağını da duyurmuştu. Etniki Pangaia dün bir açıklama yaparak otelin sahibi olduğu şirketin %100’ünü aldığını belirtti.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi yurttaşların yasadışı devletten yakıt alması. Gazeteye göre Gümrük Dairesi’nin dün bir genelge yayınlayarak işgal bölgesinden yakıt alımına ilişkin geçiş noktalarında daha yoğun denetim uygulayacağını açıklaması sadece bir umutsuzluk ifadesi olarak değerlendirilebilinir. Gümrük Dairesi geçiş kapılarının açılması döneminde de benzer bir açıklama yapmış ancak bunun devamı gelmemişti. Şimdi de bu genelgenin sonuç alıcı bir biçimde uygulanabilirliği konusunda bir dizi soru işareti var. Örneğin Daire’nin dünkü açıklamasında işgal bölgesinden alınan dizel yakıtın fazla sülfür içerdiği ifade edilirken hiçbir farkın tespit edilmediği kurşunsuz benzine herhangi bir atıfta bulunulmadı. Tüketici vergisine atıfta bulunulurken işgal bölgesinden yakıt alımına ilişkin yasaklayıcı bir hüküm içermeyen Yeşil Hat Tüzüğüne değinilmiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İlk resmi geçici kumarhane bugün Limasol’da Zagagi bölgesinde çalışmaya başlıyor. Bu kumarhanede rulet ve Black Jak olacak. Bu kumarhane 2021 yılına kadar yani çoklu «City of Dreams Mediterranean»kumarhanesi devreye girene dek açık kalacak. Bugün Kıbrıs için tarihi bir gün olarak nitelendirilebilinir çünkü Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarında polis baskını korkusu olmadan ilk kez yasal kumar oynanacak. Zagagideki Orfanidis super marketin lüks bir kumarhaneye dönüştürülmesi için altı ay yetti. Bunun için 12 milyon avroluk yatırım yapıldı. Kumarhane Müdürü Craig Ballantyne göre kumarhane 24 saat açık olacak. Kumarhane için resmi açılış ise Eylül ayında gerçekleştirilecek. Toplam 4600 metre karelik kumarhanede oyun alanları 1.300 metre kare. 33 oyun masası ve 242 oyun makinesi var. Kumarhane personel sayısı ise 593 ve bunların %75’i Kıbrıslı

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Kliridis bomba koydu” başlığı altında Kooperatif Merkez Bankası’nın Helenik Banka satış anlaşması. Gazeteye göre Başsavcı Kostas Kliridis Kooperatif Merkez Bankası ile Helenik Bank arasında varılan anlaşmanın Başsavcılığa gönderilmediğini söyledi ve bu açıklamasıyla hem anlaşmanın hem de Helenik Banka 2,6 milyar avroluk devlet garantisi verilmesinin altına bomba koymuş oldu. Başsavcı, Meclis’e bir mektup göndererek Hükümetin söz konusu anlaşmayı denetim için Hukuk Dairesi’ne sunmadığı suçlamasında bulundu. Anlaşma bugün Meclis Denetleme Komisyonunda ele alınacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin raporunda kayda geçirdiği ve Kıbrıs sorununda müzakerelerin başlamasıyla “anlamı olacak bir sürece” girilmesi yaklaşım ile görüş birliği içerisinde. Kipriyanu yöntem konusunda askıda kalan güvenlik, ve garantiler, toprak, mülkiyet, federal organlara sonuç alıcı katılım Yunanistan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının eşit ele alınışı olan altı temel konunun paket haline getirilmesini gündeme getirdi. Avrupa Parlamentosunda Sol Grubun düzenlediği etkinlikte konuşan Kipriyanu Kıbrıs sorununda tüm başlıkların artık görüş birlikleriyle ileri bir noktada bulunduğunu ve bu nedenle de paket halinde müzakerenin zorunlu olduğunu ifade etti. “Konuların ayrı ayrı ele alınıp tartışılmasında artık sınıra gelindi” dedi. Konuların birbirine bağlı ele alınmasının başarılı bir sonuca ulaşmak için daha fazla olanak sağlayacağına dikkat çekti. Paket tartışma ile önce hangi konunun, sonra hangi konunun tartışılacağına ilişkin sorunun da aşılacağı değerlendirmesinde bulundu. Kipriyanu bu arada Avrupalı yetkililere ve uluslararası topluma çağrıda bulunarak bugünkü durumun temel sorumlusu Türkiye başta ve sonra da iki toplum lideri olmak üzere Kıbrıs soruna dahil tüm çevreleri cesaretlendirmelerini istedi. Kıbrıs sorununa bulunacak haklı ve adil bir çözümün yararlarının bilince çıkartılması gereğine vurgu yaptı. Aynı etkinlikte konuşan Niyazi Kızılyürek ise Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin birbirlerine bağlı olduklarını, kaderlerinin ortak olduğunu belirtti. İki toplumun enosis ve taksimi denediklerini ancak başarılı olamadıklarını dile getirdi. Var olan rejimde Kıbrıstürk toplumunun yok oluşa gittiğine vurgu yaptı.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “ Gözler DİKO’ya çevrilmiş durumda” başlığı altında Kooperatif ile Helenik Bank arasında varılan anlaşmanın Meclis’te onaylanacak olması. Gazeteye göre Hükümet Kooperatifin Helenik Banka 2,6 milyar euroluk devlet garantisi ile satış anlaşmasına Meclis’in onay vermesinde beklentisini DİKO’ya çevirmiş durumda. Anlaşmanın Meclis’ten geçmemesi durumunda bir Hükümet kaynağına göre her şey havaya uçmuş olacak. Böylesi bir durumda da Kooperatif lav edilecek ve 1,5 milyar avro büyüklüğünde devlet garantisi altında olmayan mevduatlar tıraşlanacak. Garanti altında olan 9 mşlyar avroyu da devlet ödeme durumunda kalacak. Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis eğer anlaşma geçmezse yeni tıraşlamaya gideceğiz dedi. Bu yakıcı durum dün Meclis Ekonomi Komisyonunda dün ele alındı. AKEL, Ekoloji Hareketi, Yurttaşlar İttifakı, Dayanışa Hareketi ve ELAM anlaşmaya karşılar. EDEK ise tavrını daha sonra konuyu yetkili organlarında görüştükten sonra belirleyecek. Bu koşullarda dikkatler DİKO’ya çevrildi ve DİKO’nun olumlu tavır alması durumunda anlaşma onaylanacak. DİKO Yürütme Kurulu dün konuyu görüştü ancak herhangi bir karar almadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Trafik kazalarında cezalar bundan böyle cep yakacak. Ölümlü kazaları engellemek amacıyla Hükümet trafik cezalarını %500’e varan oranda artırıyor. Adalet Bakanlığının hazırladığı yasa tasarısı denetim için Hukuk Dairesine gönderildi. Trafikte para cezalarının yanı sıra hapis cezaları da artacak.

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand