Meclis Mali Komitesi, bu sabah olağanüstü toplandı.

Meclis Mali Komitesi, Kıbrıs Kooperatif Bankası’nın satılma anlaşması çerçevesinde, Helenic Bank’a hükümet güvencesi sağlanmasına yönelik öneri hakkında görüşmek için

bu sabah olağanüstü toplandı. Maliye Bakanı’nın, Helenic Bank’ın üstlendiği kredi portföyündeki acil hasarlar için devlet güvencesi sağlanmasına yönelik önerisi dün Bakanlar Kurulu’nda onaylandı. Meclis Mali Komitesi’nin bugünkü gündemine göre, toplantıya Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis de katıldı.


Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, hükümetin önümüzdeki Cuma günü, Kıbrıs Kooperatif Bankası’nın iyi parçasının taşınması anlaşması çerçevesinde, devletin Helenic Bank’a devrettiği mal varlığının koruma planını, onay için meclise sunacağını açıkladı. Yeorgiadis, Meclis Mali Komitesi’nde yaptığı konuşmada, planın, Donuk Krediler Yönetimi çerçevesinin iyileştirilmesiyle ilgili yasa tasarılarıyla birlikte sunulacağını belirtti. Maliye Bakanı, Cumhurbaşkanı’nın yurtdışında bulunmasından dolayı, yasa tasarılarının onaylanması için Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’ten Bakanlar Kurulu’nun olağanüstü toplantısına başkanlık etmesini talep ettiğini söyledi.


DİSİ Başkanı ve Meclis Mali Komitesi Başkanı Averof Neofitu, meclisin olayların ciddiyetine göre tavır takınacağı ayrıca ülkenin finansal istikrarının ve finansal sistemin istikrarının desteklenmesi sorumluluğunu üstleneceği yönünde görüş bildirdi. Meclis Mali Komitesi’nin bugün ayrıntılı olarak, hükümetin Helenic Bank’a yönelik devlet güvencesi sağlaması önerisi hakkında görüştüğünü vurguladı. Neofitu, devlet güvencesinin, devletin alması gereken tüm önlemlerin ve faaliyetlerin bir bölümünü oluşturduğunu belirtti. Averof Neofitu, yükümlülüklerin ötesinde, yasa tasarıları, iflas, hassas kredi sahipleri ve Donuk Kredilerin Yönetim Birimi’nin yapısıyla ilgili, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos tarafından ifade edilen bazı meselelerin bulunduğunu sözlerine ekledi. DİSİ Başkanı, Nikolas Papadopulos’un ortaya koyduğu şartları doğru olarak niteleyerek, meclisin söz konusu meselede nasıl ilerleyeceğinin yöntemlerini bulacağı yönündeki görüşünü yeniden dile getirdi. Ayrıca hükümetin derhal bir dizi teklif ve yasal düzenlemeler sunması gerektiğini vurgulayarak, Meclis Mali Komitesi’nin tüm konuları gerektiği kadar inceleyeceği konusunda güvence verdi.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:26

Son Haberler

08 Mayıs
Pazartesi yeniden faaliyete geçecek olan mağazalarda hazırlıklar son hızda devam ediyor.
16:26
Sağlık Bakanlığı, kalabalık toplanan yerlerde safe pass gösterilmesi zorunluluğuyla ilgili açıklama getirdi.
16:25
AB üyesi devlet ve hükümetlerin liderleri, on üç maddelik bildirgeyi kabul etti.
16:24
Anastasiadis: Avrupalı ​​ortaklar, Türkiye'nin çözüm önerisinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını düşünüyor.
16:21
DİKO Başkanı: Hükümetin pandemi yönetimi hayal kırıklığı.
16:21
AKEL'den partilerin oy pusulasında yer alacak isimleriyle ilgili hükümete ve DİSİ’ye eleştiri
16:19
3 hafta önce aşının ilk dozunu yaptıran çalışanlar, her hafta hızlı test yaptırma zorunda olmayacak.
15:34
Polis, covid-19’a karşı alınan tedbirlerin ihlal edildiği 162 usulsüzlük kaydetti.
15:34
Eğitim Bakanı, devlet okulların yapılacak bir dizi değişikliği açıkladı.
15:32
Avrupa Komisyonu Başkanı: Aşılardaki patentlerin askıya alınması, aşı tedarikleriyle ilgili sorunu çözmeyecek
14:14
07 Mayıs
anket 07.05.21
14:12
çevreden 07.05.21
14:10
Tüm haberler

Video on Demand