Avrupa Konseyi: Türkiye hakkındaki sonuç metninde Kıbrısla ilgili ifadeler

Lüksemburg’daki Avrupa Birliği Genel İşler Konseyi tarafından benimsenen Türkiye için sonuç metni,

Ankara’nın Avrupa Birliği’ne giriş süreci ve tüm Kıbrıs kökenli yükümlülükleriyle ilgili sert mesajlar içeriyor. Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu metnin, Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında kilit rol oynadığını onayladığını ve ilk kez Kıbrıs sorununun dış boyutlarıyla yani güvenlik ve garantörlüklerle ilgili sorumluluğunun ortaya konulduğunu belirtti. Sonuç metninde, Türkiye’nin Ek Protokolü uygulamayı reddetmeye devam etmesine ve Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı tutumuna değindiğini ayrıca Doğu Akdeniz’deki yasa dışı faaliyetlerinin kınandığını ifade etti. Ayrıca Avrupa Birliği’nden uzaklaşması durumunda, Avrupa Birliği üyesi 28 devletin herhangi bir yeni başlığın açılması konusunu değerlendirmeyeceği ve iki tarafın gümrük birliğinin modernleşmesine yönelik çalışmaların devam etmeyeceği konusunda ilk kez Türkiye’ye uyarı yapıldı.


DİSİ, Avrupa Birliği’nin Türkiye hakkındaki sonuç metninde yer verdiği ifadeleri, önemli ve esaslı olarak niteleyerek, Cran Montana’da ve sonrasında herhangi bir ilerleme başarılmamasının sorumlusunun Ankara olduğunun doğrulandığını belirtti. DİSİ, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerini düzeltmesi gerektiği ifadesini önemli olarak niteledi. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi devletlerin kara suları ve milli hava sahasındaki egemenliğine ayrıca, doğal kaynaklarını araştırma ve değerlendirmenin de dahil olduğu egemenlik haklarına saygı duyması gerektiğine dair açık ifadeyi de önemli olarak niteledi. DİSİ, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nden daha da uzaklaşması durumunda, Brüksel’in yeni başlığın açılmasını değerlendirmeyeceği ve gümrük birliğinin modernleşmesiyle ilgili çalışmaların devam etmeyeceği ifadelerinin özellikle siyasi önem taşıdığını vurguladı.


DİKO, Avrupa Konseyi’nin Türkiye hakkındaki sonuç metniyle Lefkoşa’ya sunduğu sillahları, Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki saldırgan faaliyetlerini engellemek ve müzakere pozisyonunu güçlendirmek için kullanması yönünde hükümete çağrı yaptı. DİKO, yaptığı açıklamada, sonuç metninin taslağının, önerdiği Yeni Strateji’yi doğruladığını belirtti. DİKO’nun açıklamasına göre, Türkiye’nin anti-demokratik ve yayılması güç olduğu, ayrıca Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupalı kimliğini kullanarak, Türkiye’ye politik


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:26

Son Haberler

08 Mayıs
Pazartesi yeniden faaliyete geçecek olan mağazalarda hazırlıklar son hızda devam ediyor.
16:26
Sağlık Bakanlığı, kalabalık toplanan yerlerde safe pass gösterilmesi zorunluluğuyla ilgili açıklama getirdi.
16:25
AB üyesi devlet ve hükümetlerin liderleri, on üç maddelik bildirgeyi kabul etti.
16:24
Anastasiadis: Avrupalı ​​ortaklar, Türkiye'nin çözüm önerisinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını düşünüyor.
16:21
DİKO Başkanı: Hükümetin pandemi yönetimi hayal kırıklığı.
16:21
AKEL'den partilerin oy pusulasında yer alacak isimleriyle ilgili hükümete ve DİSİ’ye eleştiri
16:19
3 hafta önce aşının ilk dozunu yaptıran çalışanlar, her hafta hızlı test yaptırma zorunda olmayacak.
15:34
Polis, covid-19’a karşı alınan tedbirlerin ihlal edildiği 162 usulsüzlük kaydetti.
15:34
Eğitim Bakanı, devlet okulların yapılacak bir dizi değişikliği açıkladı.
15:32
Avrupa Komisyonu Başkanı: Aşılardaki patentlerin askıya alınması, aşı tedarikleriyle ilgili sorunu çözmeyecek
14:14
07 Mayıs
anket 07.05.21
14:12
çevreden 07.05.21
14:10
Tüm haberler

Video on Demand