22/6/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif çalışanlarının işten gönüllü ayrılmak için talep ettikleri tazminatlar. Gazeteye göre sendikaların Kooperatif’te işten ayrılacak olanlar için talep ettiği tazminat miktarını Sayıştay Başkanı çok yüksek buldu. Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis konuyla ilgili olarak Filelefteros’a yaptığı açıklamada sendikaların talep ettikleri 200 bin euro tavan miktarını kabul edilemez olarak niteledi. 100 bin euro ya da beş yıllık maaştan hangisi daha fazla ise yaklaşımını da kabul edilemez olarak değerlendirdi. Mihayilidis devlete Kıbrıs Hava Yollarında ve Kıbrıs Telekomünikasyon Kurumunda izlenen yöntemi izlemesi çağrısında bulunarak “Gönüllü işten ayrılma ile ilgili paket ne olursa olsun vergi mükellefine yük olacak ve bunun için de mantıki olmalı” dedi. Ancak Mihayilidis bu noktada durmadı. Laiki Bankası’ndan gelen ve daha önce bu nedenle tazminat alanların ve önceden belli bir süre önce uyarısı ile içten çıkarılma koşuluyla süreli çalışma akti olup yönetici olarak çalışanların da tazminattan yararlanmamaları gereğine vurgu yaptı. Bunun yanı sıra “yönetici konumunda olan kişiler için, araştırmalar sona erince yeterli olmadıkları sonucuna varılması halinde haklarında cezai işlemler de gündeme gelebilecek. Bu kişilerin cezalandırılmak yerine tazminat paketi içerisinde ödüllendirilmesi mümkün değildir ” dedi. Bu arada eğitimciler Kooperatif Merkez Bankasına karşı hukuki bir süreç başlatma hazırlığı içerisinde. Gerekçeleri de mesleki kooperatif kuruluşlarının Kooperatif Merkez Bankasına alınması ve bugün da bu bankanın dağıtılması.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Elektirk üretiminde kullanılmak üzere doğal gazın 1 Ocak 2020 tarihinde de adaya gelmesi beklenmiyor ve bu koşullarda Kıbrıs hava kirliliği nedeniyle Avrupa Birliği’nin öngördüğü ağır cezalardan da kurtulamayacak. Aynı zamanda Kıbrıs Elektirk Kurumunun mazot sistemine katalizörlerle zararlı emisyonları hafifletecek alternatif sistemler de oluşturulamayacak. Kıbrıs Elektrik Kurumu Vasiliko’da 1, 2 ve 3. unitelere filtre takma konusunda geçen yıl erteleme ve bir geçersiz kılma sonrası İhale Kurulu’ndan teknik dosyalarını değerlendirme aşamasında bulunan teklifleri durdurmasını istedi. Teklif sunanlardan biri de bu tür sistemler kurmada en büyüklerden olan yaklaşık 170 yıllık Avusturyalı ANDRİTZ A. G. şirketiydi. Söz konusu şirketin çalışan sayısı 26 bin ve yıllık 6 milyar euroluk bir ciro yapıyor. Bu şirketin teklifi somut bazı teknik koşullara uymadığı için reddedildi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Et de bıçak da elinde” başlığı altında Kooperatifle ilgili araştırma. Gazeteye göre Hükümet ve muhalefet kooperatifle ilgili araştırma istedi. Ancak bunu gerçekleştirme yetkisi dün akşam bu konuda mesaj veren Başsavcıda. En basit biçimiyle ifade edilecek olunursa araştırma konusunda görev koşullarını, araştırmayı yapacak kişi ya da kişileri, araştırmanın kapsayacağı dönemi ve tamamlanması için takvimi belirleyecek kişi Başsavcı. Başsavcı Kostas Kliridis dün konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada araştırma ile ilgili yasanın araştırılan konuya Bakanlar Kurulunun ve/veya bakanların dahil olması durumunda Araştırma Komisyonunu atama yetkisine sahip tek kişinin Başsavcı olduğunu söyledi. Bu açıklamasıyla da 2013 sonrası dönemin araştırlması niyetinde olduğunu da ortaya koydu. Cumhurbaşkanının bu konuda herhangi bir sorunu olmadığı görünümü var. Tersine Cumhurbaşkanı kooperatifle ilgili tüm dönemlerin araştırlmasını istemişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Limasollular yarın “Herkes için bir Limasol vardrı” sloganı ile yürüyecek ve taşınmaz mallardaki fiyat artışlarını ve gökdelenlerde oluşan balonu protesto edecekler. Yürüyüşü “Limasol: Herkes için” girişimi düzenliyor. Girişimin sosyal medya aracılığıyla vatandaşlara çağrısı anında güçlü yanıt buldu. Girişime göre kentler kentte yaşayanlar için doğal bir çevredir ve kent için alınacak olan ve çevreyi de etkileyecek kararlara
onların da katılmaları gerekiyor. Girişim bu arada devlet yetkililerine de çağrıda bulunarak konut sorunuyla ilgili acil önlemler almalarını istedi. Bu arada Limasol’daki yapılaşma konusunu Ekoloji Hareketi milletvekili Yorgos Perdikis’in önerisi üzerine Meclis İçişleri Komisyonunda da acil olarak ele alınacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Araştırmaya kabul edilemez müdahale” başlığı altında. Gazeteye göre Cumhurbaşkanının kendisi Kooperatifle ilgili olarak yapılacak araştırmaya çerçeve koymaya çalışıyor. Oysa bu yetki Başsavcıya ait. Cumhurbaşkanı araştırmanın diğer olguların yanı sıra özellikle de Bankanın elden çıkartılması anlaşmasında sorumluluğu olanların pratikleri ve eksiklikleri üzerinde de duracağını biliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mağusa Belediye Meclisine göre Kıbrıs sorunu tarihinin en kritik döneminde bulunmaya devam ediyor. Belediye Meclisi kısa bir süre önce toplanarak son yaşanan olaylar ve Mağusa ile ilgili haberler merkezinde olmak üzere Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri değerlendirdi. Zaman ve uzayan durgunluğun işgal bölgelerinin Türkiye entegresi edilmesi ve kalıcı taksim faktörü olduğuna dikkat çeken Belediye Meclisi iki toplum liderine zorunlu sorumluluğu göstermeleri ve soruna üzerinde anlaşmaya sağlanacak bir çözüm bulma amacıyla diyaloğun en kısa sürede başlaması için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin tarihi davetine olumlu yanıt vermeleri çağrısında bulundu. Belediye Meclisi bu arada Derinya kapısının açılması anlaşmasına ve bu yönde atılacak her adıma desteğini de yineledi. Kapının açılmasının Kıbrıslırumlar ile Kıbrıslıtürklerin barış içinde yaşamalarına katkı sağlayacağının altını çizdi. Bu arada hiçbir geçiş kapısının yalnız başına sorunun çözümü olamayacağına da vurgu yaptı. Belediye Meclisi üzerinde anlaşma sağlanan Güven Artıcı Önlemleri her iki topluma da ve temel hedef olan Kıbrıs sorununun çözümüne hizmet etme noktasında selamlarken bunlardan hiçbirinin taraflardan biri tarafından kendi rejimi için kullanılmaması gerektiğine işaret etti. Belediye Meclisi Mağusa’nın salt bir Güven Artıcı Önlem olarak görülemeyeceği değerlendirmesinde de bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatifte gerçekleştirilecek araştırma. Gazeteye göre Kooperatifteki araştırma derinlere inecek ve süreçte tanınmış ve tanınmamış kişiler için çok şeyin açığa çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu da dün izlerin var olduğunu ve Bakanlar Kurulunda uzman kuruluşa bunun için atıfta bulunulduğunu söyledi. Uzmanlarının kredilerin ne zaman verildiği, kimlerin verdiği ve verilen kredilere karşı alınan güvencelerin neler olduğu sorularına kısa bir süre içerisinde yanıt verebileceklerini ifade etti. Ana ve belirleyici konunun bu olduğuna dikkat çekti. Muhalefetin Kooperatifin batmasının sorumlusu olarak Hükümeti gördüğünün belirtilmesi üzerine de herkese sakin olması çağrısında bulundu ve “Bankanın 2013 yılında da değeri ve konumu negatifti” dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail üçlü işbirliği çerçevesinde bugün savunma bakanları düzeyinde bir araya gelecek ve bölgesel güvenlik, askeri işbirliklerini daha da ileri götürme ve bunu deniz bölgesinde geliştirme ve enerji güvenliği konularını ele alacaklar. Üçlü işbirliği görüşmesi Larnaka’da gerçekleştirilecek. Kıbrıs Savunma Bakanı Savvas Engelidis savunma bakanları düzeyinde ikinci kez bir araya geleceklerini söyledi. Bakan “ bölgesel savunma ve aynı zamanda üç ülkenin güvenlik konularında olası işbirliklerini ve şu anda var olan askeri işbirliklerimizi ortak tatbikatlar düzenleyerek ve arama ve kurtarma çalışmalarında daha da genişleterek daha ileri götürmeyi ele alacağız.” dedi. Kıbrıslı bakan amaçlarının bölgede istikrarı güçlendirmek olduğunu da ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

15 Mayıs
Frenaros: Bir arsada park halinde bulunan 6 araç dün gece alev aldı.
14:39
Limasol’da Avcılık ve Yaban Hayatı Dairesi’ne bağlı bir araç, dün gece alev aldı.
14:37
Bugün 50-54 yaş arası kişilere, aşı randevusu almaları için yeni bir fırsat veriliyor.
14:36
Gazze Şeridi, İsrail ve Batı Şeria'daki şiddet olayları 6'ıncı gününde devam ederken ölü sayısı artıyor.
14:34
Epidemiyolojik tablodaki iyileşmenin sonucu olarak, kısıtlayıcı önlemlerde gevşetmeler yapılıyor.
14:33
Son 24 saatte 4 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti
12:16
14 Mayıs
Kiprianu: Müzakerelerin yeniden başlaması için Cumhrubaşkanı'nın inisiyatif üstlenmesi gerek.
17:10
DİSİ başkanı, oy pusulasında görünecek parti adı konusunda sorun yaşayan Kiprianu'ya sert eleştiriler yöneltti.
17:01
Hükümet Sözcüsü: İstatistikler, muhalefetin sıfırla çarpa politikasına belgelerle cevap veriyor.
16:59
İsrailliler ve Filistinliler arasında savaş olasılığı artık daha yakın görünüyor.
16:57
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 14.05.21
14:07
basın özetleri 14.05.21
14:03
Tüm haberler

Video on Demand