21/6/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Helenik Bank tarafından satın alınan Kooperatifin yıllarca yağmalanmış olunması. Gazeteye göre Kooperatifin yağmalanması sistemli ve sınırsız bir biçimde yıllarca sürmüş olmasının gün ışığına çıkmasına öfke büyük ve aynı zamanda bundan büyük bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Yapılan değerlendirmelerle bugün çok az değere sahip şişirilmiş ipotekler, karşılık istenmeden verilen krediler, sahte kredi kullanıcıları bugün Kooperatifte 7,5 milyar euroluk geri dönmeyen kredi portföyü ortaya çıkardı. Somut olarak Lefkoşa’da büyük bir kooperatif sadece bir ve tek değerlendirme ile gerçek dışı değerlerle ipotek karşılığı 60 milyon euroluk kredi verdi. Kooperatif Merkez Bankası 2015 yılında söz konusu krediyi 40 milyon öngörüyle üstlendi. Kulüplere yerel kooperatiflerin kendilerine verecekleri mali yardımla ödenecek yasadışı bir şekilde kredi verildi. Krediler kulüpleri başkanlarına ve yönetim kurulu üyelerine veriliyordu. Kooperatifler, somut kulüplere 1 milyona euro mali katkı sağlamak amacıyla karlı olarak görülmek için hesaplarında oynama yapıyordu ve birkaç hafta sonra da bu hesapları yeniden gözden geçirip gerçek rakamlara dönüyorlardı. Siyasi kişilere ve adaylar kefil olmaksızın kredi kullanıyorlardı ve bugün bu krediler geri dönmeyen kredi statüsünde. Sağlık sorunları olan bir gence 200 bin euro kredi verildi ve söz konusu genç bu krediyi kullanmak için imza atacak durumda değildi. Komisyonu parmak izi ile başvuruda bulundu. Bu kredi ödenmedi ve bugün 900 bin euro bir yüksekliği ulaştı. Bu koşullarda Başsavcı Kostas Kliridis Kooperatife Araştırma Komisyonu atayacağını açıkladı. Başsavcıyı Hükümet izledi ve dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında yabancı uzmanlardan oluşacak bir araştırma komisyonu atanmasının istenmesi kararı alındı. Araştırmanın ağırlığını Başsavcı üstlenecek. Bu arada dün başta AKEL olmak üzere konuyla ilgili olarak muhalefetin Anastasiadis Hükümetine eleştirileri şiddetliydi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-ENİ-TOTAL’in Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde “Kalipso” hedefinde rezervler bulması Exxoın Mobil- Katar Petrolleri’nin 10. Paerseldeki sondajdan beklentilerini güçlendirdi. Verilere göre Kalipso’daki rezervlerin biçimlenmesiyle ilgili kesin bilimsel sonuçlar ve özellikle de rezervin komşu 7, 9 ve 10. parsellere yayılmasıyla kapsadığı alan TOTAL ve ENİ’nin izin hakkını aldıkları 7. Parselle ciddi ilgi duymalarını getirdi. Kalipso’nun 10. Parselde sondajla ilgili beklentileri güçlendirme nedeni de bu oldu. ExxonMobil-Katar Petrolleri’nin hedefi de bugüne kadarki veriler temelinde Kalipso rezervinden 25 ve Antia’dan da 35 kilometre uzaklıkta. 6. Parselde bulunan rezervin 10. Parseldeki sondaj açısından önemini Enerji Bakanı Lakkotripis de doğruladı. Lakkotripis Atina Ekonomist dergisinin düzenlediği kongrede konuşurken Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinin merkezinde petrol sisteminin varlığını gösteren Kalipso sonrası 10. Parsele yönelik artan beklentiler olduğunu söyledi. Lakkotripis Türkiye’nin bölgeye yönelik tahriklerinin sorulması üzerine de bu çalışmaların korunması için Kıbrıs’ın bölgede faaliyet gösteren ve gösterecek olan şirketlerle ve ülkeleriyle ilişkilerini derinleştirmeye çalıştığını belirtti. Bu arada Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis de dün TOTAL ve ENİ’nin başta 7. Parsel olmak üzere ek parsellere olan ilgisinden bahsetti. Hristodulidis çeşitli çevrelerden var olan ilgi sonucu Hükümetin yeni bir izin verme süreci başlatmasının olasılık dışı tutmadı. Bu arada son yıllarda birçok durumda doğrudan yetkilendirme konusunu gündeme geldi ancak hukuki açıdan böylesi bir olanağın çok sınırlı olduğu görüldü.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi paravan şirketlerle ilgili alınması gündeme gelen önlemler. Gazeteye göre yakın bir geçmişte binlerce banka hesabının kapatılması sonrası var olan göstergelere göre şimdi hedefte paravan şirketler var. Kıbrıs Merkez Bankası kara para aklama ve terörün finansmanı olgularına karşı mücadele etme genelgesi temelinde 14 Haziran tarihiyle mali-kredi kuruluşlarına yönelik olarak yayınladığı yeni genelgeyle paravan şirket kavramında değişikliği gündeme getirdi. Politisin elde ettiği bilgilere göre somut şirketler aracılığıyla gerçekleştirilen kara para aklamayla karşı mücadele için Amerikalıların Kıbrıs’a baskıları arttı. Teröre Karşı Ekonomik Mücadelenin güçlendirilmesi konularında yetkili Amerika Birleşik Devletleri Maliye Bakanlığı Müsteşarı Marsial Billingsley’in Haziran ayı başında Kıbrıs’a gerçekleştirdiği ikinci ziyaret sonrası bu baskılar daha somut gelmeye başladı. Kıbrıs Merkez Bankası’nın tavsiyeleri bir dizi avukatlık bürosunun tepkisini çekti. Bankanın genelgesinin yenilemesinin bazı avukatlık bürolarının çalışmalarını olumsuz olarak etkileyeceği belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Mağusa’nın sur içinin girişinde yer alan ve kozervasyonu yapılan Ravelin kapısı Salı günü çok sayıda diplomatın, Avrupa Birliği ve iki toplum lideri temsilcisinin katılımıyla düzenlenen törenle Kültürel Miras Teknik Komitesi tarafından teslim edildi. Törene çok sayıda Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk de katıldı. Törene, söz konusu çalışmayı finanse eden Avrupa Birliğine üye 12ülkenin üst düzey diplomatı da katıldı. Bazı kaynaklara göre bu katılım yabancı büyükelçiliklere yapılan işgal bölgesindeki tarihi alanların ziyaret edilmemesi çağrısına bir yanıt oldu.
HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Hesap vereceklerine üst de istiyorlar” başlığı altında kooperatifte yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre muhalefet partileri Başsavcıdan Kooperatif Merkez Bankasının dağılmasını getiren dengesiz anlaşma için altı yıllık kötü yönetim konusun da derinliğine araştırma istediler. Anastasiadis ve DİSİ konuyla ilgili sorumluluklarını üstlenecek yerde üst de istiyor. Bu arada dün konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Hükümetin kurmaya çalıştığı iletişim oyunlarını Avrupa Komisyonu’nun bozduğun söyledi. Komisyonun, Kooperatif Merkez Bankasının kötü yönetim sonucu bu noktaya geldiği görüşünde olduğuna vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Elizabeth Spehar ise Birleşmiş Milletlerin bundan sonraki adımının Kıbrıs sorununda tarafların tümüyle müzakere etmek olacağını söyledi. Bugünkü durumu nasıl değerlendirdikleri görmek ve görüşleriyle ilgili bilgi almak için partilerin tümüyle görüştüklerini de belirtti. Birleşmiş Milletlerin bundan sonraki adımın kısa bir süre içerisinde atılacağını da ifade etti.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatifle ilgili araştırma başlatılma kararı alınmış olunması. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis muhalefetin çağrıları sonrası Kooperatiflerde var olan trajik durumun her tür sorumluluğun ortaya çıkması için harekete geçti. Başsavcıdan konuyla ilgili bir araştırma komisyonu atamasını istedi. Komisyon kooperatifle ilgili derinliğine araştırma yapacak ve konuyla ilgili top bugün itibarıyla Başsavcı Kostas Kliridis’te. Cumhurbaşkanı konunun özelliği nedeniyle araştırmaya yabancı uzmanların da katılmasını önerdi. Bugünkü durumu kaçınılmaz kılan şeylerin netleşmesi için araştırma süresinin uzun bir dönemi kapsamasını da talep etti. Cumhurbaşkanının bir diğer isteği de araştırmanın belli bir zaman süresinde tamamlanması ve sonuçların tam bir açıklık içinde kamuoyu ile paylaşılması oldu. Cumhurbaşkanın bu adımı sonrası araştırmada bundan sonraki adımlar Başsavcı tarafından belirlenecek. Başsavcı da dün Alitiyaya yanlışların yapılmaması için çok dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Başsavcı, Cumhurbaşkanın yabancı uzman atanması isteğine karşı ise henüz kartlarını açmadı ve konuyla ilgili araştırma komisyonu yasası temelinde hareket edeceğini söylemekle yetindi. Bu arada Maliye Bakanı da kooperatifte yaşanan gelişmeler sonrası devlet tahvilleri çıkarılmasıyla artan kamu borcu nedeniyle yurttaşlara ek yük getirecek herhangi yeni bir vergi konmayacağını açıkladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos dün görüştüğü Birleşmil Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’a artan Türk uzlaşmazlığından duyduğu endişeyi dile getirdi. Aynı anda da kendisinin Guteres Çerçevesini diyalogun devamı için bir temel olarak görmediğini belirtti. Oysa Birleşmiş Milletler Genel Sekreterin çerçevesini diyalogun başlamasında temel olarak görüyor. Papadopulos görüşme sonrası yaptığı açıklamada seçimler sonrası Türkiye’nin bilinen eski uzlaşmaz tezlerini terk edip etmeyeceğini ve müzakere masasına yapıcı bir ruhta gelip gelmeyeceğini görmeyi beklediklerini ifade etti. Spehar’a kişisel görüşünü ifade ederken Erdoğan’ın tavır değiştireceği konusunda iyimser olmadığını söylediğini de belirtti. Papadopulos Türkiye dış politikasını araştıranların Erdoğan’ın son 15 yıldır her seçim sonrası daha da kötü noktaya gittiğini gördüğünü de dile getirdi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

26 Eylül
İtalya'da siyasi deprem! Aşırı sağ parti ilk parti çıktı
07:06
Protestoların devam ettiği Iran'da durum belirsizliğini koruyor
07:05
Larnaka havaalanında 3 kilo kokain ele geçirildi
07:04
30 yaş ve üstü kişilere bügünden itibaren 4.doz aşı yapılacak
07:03
25 Eylül
Francois Hollande: Türkiye Cumhurbaşkanı saldırganlığa dayalı strateji belirleyen çelişkili bir kişilik.
15:59
Koronavirüs aşılarının 4. dozu yarından itibaren isteğe bağlı olarak 30 yaş ve üzeri kişilere yapılmaya başlanıyor.
15:55
Dendias: Revizyonizme ve gerçeklerin çarpıtılmasına karşı Yunanistan ilkeli bir duruş sergiliyor.
15:53
İçişleri Bakanı Kıbrıs’taki göç sorunu ve düzensiz göçmenlerin ara bölgeden geçişleriyle ilgili BM’ye bilgi verecek.
15:50
24 Eylül
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, New York’ta Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar ile görüşme gerçekleştirdi.
16:03
Limasol’da yaşanan trafik kazasında ağır yaralanan 16 yaşındaki motosiklet sürücüsü kritik durumda tedavi görüyor.
15:57
Mitsotakis, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Erdoğan'a da cevap verdi.
15:55
Avrupa Birliği üyesi olan Akdeniz Ülkeleri Zirvesi önümüzdeki Cuma günü yapılıyor.
15:54
Tüm haberler

Video on Demand