Maliye Bakanı: Kooperatif Bankası'ylai ilgili anlaşma 'ihtiyaç olan çözüm'

Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, Helenic Bank’ın Kooperatif Bankası’nın iyi tarafına sahip olması için, 150 milyon euro bulması gerektiğini açıkladı.

Yeorgiadis, kurumumuza yaptığı açıklamada, zor kısmın 7 buçuk milyar euro değerindeki donuk kredilere devlet tarafından alınmasıyla ilgili olduğunu söyleyerek, bu durumun kamu borcunun ağırlaşmasına yol açacağını belirtti. Kamu borcunun hiçbir şekilde yeni vergilerle ödenmeyeceğini ve Kooperatif Bankası’nın mal varlığının satılmasından ortaya çıkacak gelir akışı ve devlete geçecek donuk krediler tarafından ödeneceği konusunda güvence verdi. Bu kredilerin, oluşturulacak bir fona aktarılacağını ve devletin bu fondan gelir elde edeceğini öngördüğünü sözlerine ekledi. Maliye Bakanı, söz konusu anlaşmayı ihtiyaç olan çözüm olarak niteleyerek, bu duruma 3 aylık dönemde 2 milyar euro’nun bankadan çekilmesinin ve denetim birimlerinin artan taleplerinin yol açtığını ifade etti. 1 yıl önce Kooperatif Bankası’nın borsaya girmesine yönelik alınan karara değinerek, doğru bir karar olduğunu ancak denetim birimlerinin reddetmesiyle ve iç kesimlerde ifade edilen fikir ayrılıklarıyla tökezlediğini dile getirdi. Avrupa Birliği’nin bankalar birliği hakkındaki kararıyla ortaya konulan koşulların, hükümetin planlarını engellediğine dikkat çekti. Kooperatif Bankası çalışanlarının geleceğiyle ilgili olarak ise, 1100 kişinin Helenic Bank tarafından alınacağını, bazı kişilerin oluşturulacak birimde işe alınacağını ve geriye kalanına ise gönüllü emeklilik için çekici bir teklif sunulacağını kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:26

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand