Maliye Bakanı: Kooperatif Bankası'ylai ilgili anlaşma 'ihtiyaç olan çözüm'

Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis, Helenic Bank’ın Kooperatif Bankası’nın iyi tarafına sahip olması için, 150 milyon euro bulması gerektiğini açıkladı.

Yeorgiadis, kurumumuza yaptığı açıklamada, zor kısmın 7 buçuk milyar euro değerindeki donuk kredilere devlet tarafından alınmasıyla ilgili olduğunu söyleyerek, bu durumun kamu borcunun ağırlaşmasına yol açacağını belirtti. Kamu borcunun hiçbir şekilde yeni vergilerle ödenmeyeceğini ve Kooperatif Bankası’nın mal varlığının satılmasından ortaya çıkacak gelir akışı ve devlete geçecek donuk krediler tarafından ödeneceği konusunda güvence verdi. Bu kredilerin, oluşturulacak bir fona aktarılacağını ve devletin bu fondan gelir elde edeceğini öngördüğünü sözlerine ekledi. Maliye Bakanı, söz konusu anlaşmayı ihtiyaç olan çözüm olarak niteleyerek, bu duruma 3 aylık dönemde 2 milyar euro’nun bankadan çekilmesinin ve denetim birimlerinin artan taleplerinin yol açtığını ifade etti. 1 yıl önce Kooperatif Bankası’nın borsaya girmesine yönelik alınan karara değinerek, doğru bir karar olduğunu ancak denetim birimlerinin reddetmesiyle ve iç kesimlerde ifade edilen fikir ayrılıklarıyla tökezlediğini dile getirdi. Avrupa Birliği’nin bankalar birliği hakkındaki kararıyla ortaya konulan koşulların, hükümetin planlarını engellediğine dikkat çekti. Kooperatif Bankası çalışanlarının geleceğiyle ilgili olarak ise, 1100 kişinin Helenic Bank tarafından alınacağını, bazı kişilerin oluşturulacak birimde işe alınacağını ve geriye kalanına ise gönüllü emeklilik için çekici bir teklif sunulacağını kaydetti.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:26

Son Haberler

07 Mayıs
Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı mevkidaşlarını Cenevre hakkında bilgilendirecek
09:12
Aşı portalı 35 ve 36 yaşlarındaki kişiler için sabah açıldı
09:11
Sağlık Bakanlığı coronapass'a nerede ihtiyaç duyulacağına yönelik açıklama yaptı
09:09
Dün 1 can kaybı ve 460 yeni vaka kaydedildi
09:07
06 Mayıs
Sağlık Bakanı, Haziran sonuna kadar Kıbrıs’ın pandemi öncesi duruma döneceğine yönelik inancını ifade etti.
16:50
Maliye Bakanı: AB’nin kalkınma fonu, önümüzdeki 5-6 yıl ekonomik karşı saldırının ana silahı olacak.
16:48
Pazartesi’nden itibaren Kıbrıs genel kapanmadan çıkıyor.
14:28
Pazartesi günü okullar yeniden açılıyor.
14:27
Panayotopulu: Avrupa İlaç Ajansı’ndan onay alırsa, Pfizer aşısının Kıbrıs’ta da 12-15 yaş arası çocuklar için kullanılabilir
14:26
Cumhurbaşkanı bugün Porto’ya gidiyor.
14:25
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybetti ve 562 yeni vaka saptandı.
14:19
basın özetleri 06.05.21
13:52
Tüm haberler

Video on Demand