18/6/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs’ta bankacılık alanında oluşan yeni durum. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankası’nın “iyi” unsurlarının Helenik Bank tarafından alınması sonrası Kıbrıs’ta bankacılık alanında Kıbrıs Bankası ile Helenik Bank’ın temel oyuncular olduğu yeni bir durum oluştu. Bankacılık alanı Laiki Bankası’nın Kıbrıs Bankası tarafından 2013 yılı satın alınmasından beş yıl sonra Helenik Bak da Kooperatifin iyi kısmını alıyor. Beş yıllık bir sürede Kıbrıs’ın iki büyük bankası Laiki Bank ve Kooperatif Merkez Bankası tarihte yerlerini almış oldular. Kooperatif Merkez Bankasını satın almakla Helenik Bankın piyasadaki rekabet gücü yükselecek ve daha iyi bir bilançoya ve sorunlu kredilerde daha iyi bir görüntüye sahip olacak. Geri dönmeyen kredilerin azalması konusunda en karlı Helenik Bank olacak ve bu alanda göstergesi bu yılın ilk çeyreğinde %52,1 iken şimdi %20’ye gerileyecek. Sistemin geri dönmeyen kredileri de 6,4 milyar euroya gerileyecek ve böylece Kıbrıs’ta bankacılık sisteminin görünümü de ciddi olarak iyileşecek. Gayri Safi Yurt İçi Hasıla açısından geri dönmeyen krediler %30 azalacak. Bu arada yapılması gereken zorunlu olan çalışmalar sonrası Helenik Bank 51’i Helenik ve 72’si de Kooperatiften olmak üzere 123 şubeye ve 1.100’ü Kooperatiften gelecek toplam 2.580 çalışana sahip olacak. Kıbrıs Bankası’nın ise 122 şubesi ve 3.660 çalışanı var. Helenik Bankın müşterilerinin mevduatları 5,8 milyarken buna şimdi Kooperatiften de 9,7 milyar eklenecek ve toplamda 15,5 milyara ulaşacak. Kıbrıs Bankasının mevduatları ise 17,99 milyar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümet Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guteres’in iyi niyet görev raporunda ifade ettiği sonuçları olumlu olarak niteledi. Hükümet rapora ilişkin kendi okumasını yaparken özünde iki noktayı kayda geçirdi. Bunlardan ilki müzakerelerin başlaması perspektifinin var olması ve Cumhurbaşkanının ifade ettiği başarı için iyi bir hazırlığın yapılması gereği. Bu arada Kıbrısrum tarafı diyalog masasına dönmeye hazır olduğunu da açıkladı. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu dün yaptığı açıklamada temel konunun Türk işgali ile karşıtlık olduğunu ve konunun Kıbrıs’ın bundan karlı çıkması olduğunu belirtti. Genel Sekreterin ön raporunu yorumlarken de “Genel Sekreterin ön raporu ilk olarak müzakerelerin gömüldüğü konusunda endişe duyanları yalanlıyor. İlgi vardır ve bizim yaklaşımımız temelinde ve müzakerelerin olması arzusuyla müzakerelerin yeniden başlamasını bekliyoruz” dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi “Pimco ve Atlas Başrılde” başlığı altında Helenik Bank’ta durum. Gazeteye göre elde edilen bilgiler Wall Street Pimco ve Atlas Merchant Capital şirketleri Kıbrıs’ta Helenik Banka hissedar olmak istedikleri yönünde. Boşluklar dolduruldu ve Kooperatif Merkez Bankası’nın iyi kısmını almak için Helenik Bank sermayesini 150milyon euro artırma yönünde adım atıyor. Gelinen noktada pazılın tamamlanması için tüm parçalar hazır. Sermaye gereksinimi giderme planı analitik olarak detaylandırılması ancak önce Banka’nın sermayesini artırması gerekiyor. Elde edilen bilgilere göre dünyanın önde gelen sabit gelirli yatırım yöneticilerinden biri olan Pimco ve Barclays ban’nın eski başkanı ve Genel Müdürü olan tanınmış Bob Diamond’un Atlas Merchant Capital şirketi yeni bankaya hissedar olmak istiyorlar. Bu arada verilere göre oluşan yeni koşullarda Helenik Bank’ta %30’un üzerinde bir denetime sahip olacaklar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kuraklık nedeniyle yaşadıkları zorlukları aşmada Kıbrıslı çiftçilere gerekli yardımı yapabilmek için gerekli yollarlı bulmada Kıbrıs Avrupa Birliğinden dayanışma istedi. Kıbrıs’ın hedefi tarımla uğraşanları bu alanda tutmaya devam etmek. Tarım Bakanı Kadı bugün Lüksemburg’ta Avrupa Bilriği Tarım ve Balıkçılık Konseyi toplantısına katılacak. Yapılan açıklamaya göre Kadı Kıbrıs’ta var olan kuraklık ve tarımda sulama amaçlı suların azalması konusunda Avrupa Komisyonu’nun yetkili Komiserini bilgilendirecek. Toplantında 2020 yılı sonrası döneme ağırlık verilerek Ortak Tarım Politikası reformları da ele alınacak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Kooperatif için tepkiler yağmur gibi yağdı” başlığı altında. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankası’nın hissedarlarının katılımıyla Banka genel kurul toplantısı bugün gerçekleştirilecek. Toplantıda Helenik Banka’nın yenilenmiş satın alma önerisi görüşülecek. Bu arada Banka’nın satışına tepkiler sürüyor. AKEL Polit Büro üyesi Hristos Hristofidis de yaptığı açıklamada Kooperatifin 2013yılında devletleştirildiğin ve özünde tek sahibinin devlet ve yöneticisinin Anastasiadis Hükümeti olduğunu belirtti. Kıbrıslı vatandaşların, Hükümet edenlerin bankanın karşı olduğu ve ayağa kalkacağı güvencesiyle Kooperatifi desteklemek için1.5 milyar euro verdiğine, 2015 yılında Kooperatife 175 milyon daha verilirken yakın bir geçmişte bilinen tahvil ihracıyla 2.5 milyar daha verildiğine dikkat çekti. Tüm bu süre içerisinde Hükümet edenlerin Kooperatifin artık sorun yaşamayacağı, binlerce üyesine, yasal sakinlerine geri verileceği, Kooperatifin satılması durumunda devlet ile yurttaşların verdiklerini geri alacakları güvencesi verdiklerinin altını çizerken şimdi iyi yanının milyarlarca eurosunun bağışlandığını, yaklaşık bir milyar da üstünden verileceğinin, geri dönmeyen kredilerin devlete kalacağının ve buna önemli bir zararın daha ilave edileceğinin öğrenildiğini ifade etti. Bugün Hükümet edenlerin ve son altı yıldır Kooperatifi yönetenlerin de bu sonuç için şimdi bayram yaptıklarını ancak tüm uğraşılarına karşı halka milyarlarca euro yük bindiren bu ekonomik suçtan kurtulamayacaklarını dile getirdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Polit Büro üyesi Hristos Hristofidis dün yaptığı bir açıklamada Kıbrıs sorununun çok zor ve kritik bir evresinde bulunduğunu söyledi. Yaklaşık bir yıldır müzakere yapılmadığını, Türkiye’nin ise işgal ve taksimi derinleştirip genişlettiğine dikkat çekti. Türkiye’nin hiçbir kimse tarafından rahatsız edilmeksizin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi Münhasır Ekonomik Bölgesinde araştırma programlarını engelleyici bir noktaya vardığını ifade etti. Durumun ele alınabilinmesi için, Kıbrıs’ın ve Kıbrıs halkının özgürleştirilmesi ve yeniden birleşmesi yönünde bir fırsat penceresinin açılması için gerilemeler ve akrobatik hareketler olmaksızın net tezlere gerek olduğunun altını çizdi. “Müzakerelerin yeniden başlaması için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin tezini kabul ettiğimize ilişkin net yanıtımızın olması gerekmektedir. Tersi durumda gelişmeler çok daha olumsuz olacaktır” dedi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Atina ile Üsküp’ün Eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti’nin adıyla ilgili anlaşmayı imzalamış olmaları. Gazeteye göre taraflar arasında varılan anlaşma ile uyuşmayan ve ulusal çıkarların satıldığını ileri sürem iki ülkeden muhalif güçlerin yoğun tepkilere karşı Aleksis Tsipras ve Zoran Zaef kararlı bir adım daha atarak varılan anlaşmanın yaşama geçirilmesinde bir adım daha atarak bunu imzaladılar. Anlaşma Yunanistan, Eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti ve Arnavutluğu hem ayıran hem de birleştiren Prespon Gölü kıyısında imzalandı. İmza törenine Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği aracılığıyla uluslararası topluluk da katıldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- DİSİ Başkanı Averof Neofitu Meclis’te boşalan tek sandalye ile ilgili olarak siyasi eşitsizlik pratiğini siyasi ya da anayasal yönden meşrulaştırmalarının söz konusu olmadığını söyledi. Partisinin Limasol İlçe Kongresinde konuşan Neofitu boşalan sandalyenin doldurulması konusunun sadece anayasa konusu olmadığını aynı zamanda siyasi bir konu olduğunu da belirtti. Siyasetçinin yurttaşlara seslenirken ve destek isterken azami saygının gösterilmesini ve halkın kendisine görev vermesi durumunda da sırtını dönmemesi gereğine vurgu yaptı. Demokrasilerde çıkmaz olmadığını dile getirerek Meclisin neden egemen halka başvurmadığı sorusunu sordu. “Sekiz partiden yedisi bu sandalyenin Dayanışma Hareketine ait olduğunu düşünüyor. O zaman halka başvursunlar” dedi.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand