15/6/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası’nın satılması süreci. Gazeteye göre dün herkes Kooperatif Merkez Bankası- Helenik Bank sürecinin bitmesini beklerken bu gerçekleşmedi ve bunun sonucu ilgili tarafların gizlilik konusunda üstlendikleri taahhütler nedeniyle doğrulanamayan birçok bilgiyle sağlam sinir gereken bir olguya dönüştü. Dün sabah bilgiler olumlu sonuca ulaşıldığını ve tek beklenenin iki banka arasındaki anlaşmanın hukuki açıdan düzeltilmesi olduğunu gösteriyordu. Ancak öğleden sonra görüntüye anlaşmanın açıklanmasını geciktirecek Helenik Bank’ın sermaye artışlıyla ilgili pazıla yeni bazı şeyler de dâhil oldu. Helenik Bank Yönetim Kurulu sorununun iki yanını incelemek için dün yeniden uzun saatler süren bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda ele alınan konulardan ilki Kooperatif Merkez Bankası’nın iyi yanının satın alınması ile ilgili anlaşma diğeri de Banka’nın sermaye artırımında yeni hisselerin alımı konusunda şu anda var olan hissedarların bu haklarını kullanmamaları durumunda yeni katılımcılar oldu. Elde edilen bilgilere göre şimdiki ortaklardan “Dimitra” hisse artırımından yeni pay alacak. Third Point ise buna ilgi göstermedi. Wargaming ise kartlarını kapalı tutmaya devam ediyor. Pimco ile Atlas ise yeni yatırımcılar olarak bankaya yatırıma ilgi duyuyorlar ve elde edilen bilgilere göre her şey çözüldü. Denetçilerin ilk değerlendirmelerinde belirttikleri 450-500 milyon rakamına karşı Bankanın yeni sermaye artışı 150 milyon euro olacak. Bu arada Kooperatif Merkez Bankası personel fazlası olarak işten çıkartılacak 900 memur için çekici bir gönüllü işten ayrılma planını sendikalarla tartışıyor. Sendikalar dün Cumhurbaşkanı ile bir araya geldiler. Cumhurbaşkanı Hükümetin çalışanlara karşı üstlendiği taahhütlerin tümünün geçerli olduğunu söyledi. Toplantıda Banka ile sendikalar arasında planın içeriği konusunu belirlemek için diyalog başlatılması kararı da alındı. Bankanın üst tavan 100 bin euro olan bir önerisi var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Parlamento seçimlerinden itibaren karma oyu uygulamaya koymak için partiler ortak bir anlayış sağlama uğraşısında. Partiler konuyla ilgili öneriler hazırladılar. Konu geçen Pazartesi günü Meclis İçişleri Bakanlığı Komisyonu’nda ele alınmış ve öneri sahibi Yorgos Lillikas toplantı sonarsında yaptığı açıklamada gerekli çoğunluğun sağlanmasına olanak sağlamak için kendi önerisini geri çekebileceğini ifade etmişti. DİSİ bu konuda Yurttaşlar İttifakı ile Ekoloji Hareketine açık davette bulundu. Yorgos Perdikis karma oyun Avrupa Parlamento seçimlerinde uygulanmaya konmasının ilgili Komisyonda ya da Meclis Genel Kurulunda ele alınabileceğini düşünüyor.
POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası’nın alım-satım süreci. Gazeteye göre dün akşam Kooperatif Merkez Bankası’nın “iyi” parçasının Helenik Bank tarafından satın alınması için tüm gece boyunca hummalı çalışmalar yapıldı. Anlaşmanın kapatılması için dün akşam çalışmalar doruk noktasına çıktı. Hedef Helenik Bank’a 150 milyon euronun bulunması. En büyük ticari iş anlaşmasının imzalanması için her şey hazır. Askıda kalan tek şey Helenik Bank’ın sermaye artırımına katılacak yatırımcılar grubuna son şeklin verilmesi. Politis’in elde ettiği bilgilere göre masada iki temel öneri var. Bunlardan ilki Amerikan fonlarının devreye sokulması diğeri ise Dimitra Yatırım Fonu’nun 50 milyon euro yüksekliğinde önemli bir katkı sağlaması. Çalışmalara bugün de devam edilecek. Anlaşmanın kapanması öncesi dün, anlaşmadaki tüm önemli konular Helenik Bank, Kooperatif Merkez Bankası yönetim kurullarıyla Bakanlar Kuruluna sunuldu. Bakanların tümü Hükümetin bu yöndeki çalışmalarını olağan üstü toplantıda onaylamak için ayaktalar. Bu arada erken emeklilik konusunda çekici bir planı hedefiyle Kooperatif Merkez Bankası personelinin geleceği konusu da dün Cumhurbaşkanlığında yapıcı bir ortamda tartışıldı. Plan Kooperatif tarafından uygulamaya konacak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Mecliste boş olan bir sandalye için DİSİ seçime gidilmesinden yana. Bu arada Meclis çoğunluğunun söz konusu sandalyenin Dayanışma Hareketine verilmesi kararının anayasaya uygunluğu Başsavcı tarafından incelenecek. Hükümet Sözcüsü Prodromus Prodrumu Cumhurbaşkanının konuyla ilgili olarak Başsavcının göstereceği yolu izleyeceğini açıkladı.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası ile ilgili. Gazeteye göre Helenik Bank ile Kooperatif Merkez Bankası arasında önümüzdeki günlerde imzalanması beklenen anlaşma yaklaşık 1,5 milyar euroluk devlet garantili iki tahvil çıkarılmasını da içeriyor. Elde edilen bilgilere göre ilk tahviller 650 milyon euro değerinde olacak ve Helenik Bankın arzu etmediği belediye kredileri ile taşınmaz mallarla ilgilendirilecek. İkinci tahviller ise 800 milyon euro değerinde olacak geçmişte yeniden yapılandırılan ve geri dönmeyen kredi statüsüne dönüşme tehlikesi içeren kredilerle ilgili olacak. İkinci tahvillerle ilgili olarak, varılan anlaşma Kooperatifin iyi parçasında olduğu gibi yukarıdaki bahsedilen kredilerin Helenik Banka devrini öngörüyor. Ancak bunlar yakın bir gelecekte geri dönmeyen krediler statüsüne geçerse Kooperatif’e geri verilecekler. Haravgi’nin elde ettiği bilgilere göre taraflar arasında Salı akşamı anlaşmaya varıldı ve söz konusu anlaşma Çarşamba günü de bakanlar kuruluna sunuldu. Kooperatifin müzakere heyeti de Bankanın geri kalan yönetim kurulu üyelerine bilgi verdi. Şimdi Kooperatifin dramatik sürecinde son faaliyet 18 Haziran Pazartesi günü gerçekleştirilecek genel kurulda anlaşmanın onaylanması ile yaşanacak. Bu da tipik olacak çünkü Bankanın hisse senetlerinin %99’u Maliye Bakanlığının yönetiminde. Bu arada Kooperatifi alacak Helenik Bank’ın sermaye artırması senaryosu banka bünyesinde karmaşa yarattı. Elde edilen bilgilere göre bugün Helenik Bank’ın %10,1’ine sahip “Dimitra” 100 milyon euroluk daha yatırım yapmaya hazır. Daha küçük yatırımlarla Amerikan Worldview Capital Management gibi diğer hisse sahipleri de sermaye artırımına ilgi gösterdi. Atlas Merchant Capital, JC Flowers και Pacific Investment Managemen gibi yeni yatırımcılar da Bankaya hissedar olmaya ilgi duyuyor. Bu arada Kooperatifi alacak olan Helenik Bank adada iki büyük bankadan biri olacak. Özellikle de kırsal kesimde varlığı çok güçlenecek. 2017 yılının son çeyrek verilerine göre Kooperatif mevduatta piyasanın %24,4’ünü elinde tutuyordu. Bu arada AKEL ve Ekoloji Hareketi Kooperatifteki son gelişmeleri ele almak üzere Meclis Denetleme Komisyonu’nun acil olarak toplanmasını istediler. Komisyon Başkanı’na mektup gönderdiler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in tarihe taksimin cumhurbaşkanı olarak geçmemesi için en azından şimdi sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini söyledi. Kipriyanu “Türkleşme bizi tehdit ediyor ancak bu federal çözümde ısrar ettiğimiz ve öneriler sunduğumuz için değil bunları terk ettiğimiz içindir” dedi. Anastasiadis’in Türkiye’nin tezini yalnızlaştıracak ve Kıbrısrum tarafını güçlendirecek sorumluluk üstlenecek yerde Kıbrısrum tarafını zora sokan bir ilgisizlik, çelişkiler ve geri gidişler içinde olduğu değerlendirmesinde bulundu. Anastasiadis’in uluslararası topluluk ve Kıbrıs sorununun çözümü için çalışmak istediğini söyleyen Kıbrıstürk toplum kesimleriyle temaslarını genişletmesi gereğine vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi “Kooperatif için kurtuluş anlaşması. 10 milyar euroluk mevduat kurtarılıyor, memurların işleri güvence altına alınıyor ve mali kredi sisteminde istikrar korunuyor” başlığı altında Kooperatifin Helenik banka satış süreci.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-DİSİ Başkanı Averof Neofitu dün Amerika Birleşik Devletleri Lefkoşa Büyükelçisi Kathlin Doherti ile görüştü. Neofitu görüşme sırasında Kıbrıs’ın birleşik Avrupa’ya katılmasıyla siyasi yönelimini belirlediğini söyledi. “Bu, Avrupa ve Birleşik Devletler tezleri temelinde batı yönelimidir” dedi. Neofitu, DİSİ’nin Kıbrıs’ın Barış için Ortaklık olgusuna katılmasından yana olduğunu da dile getirdi. Bununla birlikte Türkiye’nin vetosu nedeniyle var olan sorunların farkında olduklarını ifade etti. Diğer yandan da Rusya ve Çin günü Güvenlik Konseyi üyelerinin Kıbrıs’a süreç içerisinde verdikleri ilkesel desteğe değer verdiklerinin altını çizdi. Neofitu Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak da partisinin, Guteres Çerçevesinin müzakerelerin başlaması için çok iyi bir temel olduğunu görüşünde olduğunu söyledi. Hem DİSİ hem de Hükümet olarak “görüşmeler başlamalıydı” görüşüne sahip olduklarını ancak bunun Türkiye’deki seçimler gerçekleşmeden olamayacağını da bildiklerini ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
basın özetleri 06.10.22
13:59
Rus nükleer denizaltısı Kuzey Kutbu'nda
07:01
Neofitu, Mavroyannis ve Hristodoulidis kurumumuzda gerçekleşen tartışmaya katıldı
07:00
Dendias: Yunanistan topraklarını, egemenliğini ve varlığını savunmaya hazır
06:59
Akar provokatif açıklamalarına devam ediyor
06:58
05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Tüm haberler

Video on Demand