14/6/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası’nın Helenik Bankası tarafından alım sürecinin dün gerçek bir korku filmine dönüşmesi. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankası’nın Helenik Bankası tarafından alım sürecinde son saatler gerçek bir korku filmine dönüştü. Bu kez dikkatlerin merkezinde sermaye artırması gereken Helenik Bank vardı. Bankanın yönetim kurulu dün iki devreli maraton bir toplantı gerçekleştirdi. Sabahtan öğleden sonraya kadar toplanan yönetim kurulu birkaç saat aradan sonra akşam yeniden toplandı. Hedef bir sonuca ulaşmaktı ve Hükümet de süreci kolaylaştırmak için Banka’ya, alım anlaşmasının bugün yerine Cuma günü açıklanabileceği mesajı verdi. Elde edilen bilgilere göre Helenik Bankası ile Hükümet arasında anlaşma kapandı ancak kilidin açılması ve anlaşmanın devreye girmesi için Helenik Bank’ın sermaye artırıma gitmesi gerekiyor. Daha önceki bilgilere göre Bankanın en azından 150 milyon euroluk sermaye artırımına gitmesi gerekiyor. Yatırım fonu Dimitra 50 milyon euro koymak ve bankadaki payını %30 oranına çıkarma arzusunda. Third Point Banka’dan ayrılmak istemiyor ancak yatırımını da artırma arzusunda değil. Wargaming ise bu aşamada ne olumlu ne olumsuz bir yanıt verdi. Bu koşullarda eski ortakların sermaye artırımında ilk söz haklarını kullanmamaları durumunda Banka, bankaya katılmaya hazır yeni yatırımcılar bulma zorunda. Pmco 50 milyon euro ile girmeye hazır. İlk olarak yatırıma hazır olduğunu açıklayan J.C. Folowers ise bu ilgisini geri çekti. Katılmaya ilgi duyan Atlas Fonu’nda girişi için pencere açık ancak bazı koşulları var ve bu olgu da anlaşma sağlanmasına olanak vermedi. Bu arada Cumhurbaşkanı’nın bugün SEK, PEO ve PASİDİ ile görüşmesi bekleniyor. Sendikalar Kooperatif Merkez Bankası çalışanlarının haklarını güvence altına almaya çalışıyor. 900 ile bin arası tahmine dilen işten çıkarılacaklar içinse iyi bir tazminat planı elde etmek istiyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Birliği zirvesinin 28 Haziran’daki toplantısından ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Brüksel’e gitmesinden 24 saat önce Özdil Nami Lefkoşa’dan önce Kıbrıs sorunundaki son durumla ilgili kendi pozisyonlarını Avrupa Parlamentosunda anlatacak. Kıbrıs sorunuyla ilgili toplantıyı Kıbrıslırum müzakereci Andreas Mavroyannis’in de olumlu yaklaşımıyla Parlamento’daki Liberaller Grubu organize ediyor. Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Nami toplantıya Kıbrıslıtürk eski müzakereci sıfatıyla davet edildi. Ancak bu durum Namiye’ye toplantı çerçevesinde bugünkü pozisyonu ile temaslarda bulunmayı engellemeyecek. 27 Haziran’da gerçekleştirilecek toplantıya Kıbrıslırüm müzakereci Mavroyannis de katılacak.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharu’nun Avrupa Parlamento üyeliğini seçmesi sonrası Meclis’te boşan sandalyesi ile ilgili gelişmeler. Gazeteye göre uzun bir süreden beridir tartışılmakta olunan bu konuda Meclis dün bir yasa onayladı ve Theoru’dan boşalan sandalyenin Dayanışa Hareketinden Yorgos Papadopulos’a verilmesi yolunu açtı. Oysa Başsavcı Meclis’in bu yönde karar alması öncesi Anayasada değişiklik yapmasını önermişti. Bu durumda da Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in söz konusu yasayı incelemesi için Hukuk Dairesi’ne göndermesi bekleniyor. Hükümet kaynakları Başsavcının sorun tespit etmesi durumunda Cumhurbaşkanının söz konusu yasayı imzalamayacağını belirtiyorlar. Muhalefet partileri ise dün Cumhurbaşkanına anlayış birliği ile hareket etme çağrısında bulundular. Hükümet kaynakları ise anlayış birliğinin anayasa çerçevesi dışında hareket etmeyi getirmemesi gerektiği görüşünde. Hukuk çevreleri de bu sandalyenin boş kalması olasılığına bulunduğu değerlendirmesi yapıyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Nikolas Papadopulos parti içi yönetimi belirleyecek seçimleri acısız bir biçimde geçtiğini düşünürken dün tersi bir gelişme yaşandı. Dün Marinos Muşuttas ile gerçekleştirdiği görüşme durumun sandığı gibi olmadığını ortaya koydu. DİKO Başkanın parti Meclis Grubunda birçok sorunla karşı karşıya olduğuna şüphe yok. Birçok milletvekili farklı nedenlerden rahatsız. Marinos Muşuttas parti içi seçimlerde Hristina ERrotokritu’nun Başkan vekili seçilmesine tepkili ve bunun bazı çevrelerce dayatıldığını düşünüyor. Elde edilen bilgilere göre Papadopulos, Muşuttas’a Erotokritu’nun seçilmesinde kendisinin herhangi bir rol oynamadığını söyledi. Buna karşı Muşuttas, Papadopulos’un yakın çalışma arkadaşlarının sürece müdahalelerinin açık olduğunu ifade etti. Bu arada kendisine önerilen Meclis Grup Sözcülüğü görevini de reddetti ve Meclis arka kapısından ayrıldı.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası’nın Helenik Banka satılması. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankası ile Helenik Bank arasında anlaşma kesinleşti. Anlaşmanın önümüzdeki günlerde imzalanması bekleniyor. Maliye Bakanı dün konuyla ilgili Bakanlar Kuruluna bilgi verdi. Kooperatif Merkez Bankası müzakere heyetinin de bugün Banka yönetim kurulunu bilgilendirmesi bekleniyor. Bu arada AKEL Kooperatifteki gelişmeleri cinayet olarak niteledi. Hükümet edenlerin “bankanın zararını toplumsallaştırıp karını özelleştireceğine” vurgu yaptı. AKEL Basın Sözcüsü Stefanos Stefanu dün hükümet edenlerin Bankayla ilgili kaldırılamayan sorumluluklarını gizlemek ve gerçek niyetleri konusunda yurttaşları yanıltmak için yalan söylediklerini ifade etti. Yaklaşık altı yıldan beridir Kooperatif Merkez Bankası’nı bugünkü Hükümetin yönettiğini ve bu sürede sorunlarını çözecek yerde sorunların bir parçası olduklarını belirtti. Stefanu bu rada Bankanın satışı ile ilgili süreci de “şike” olarak niteledi. Bankanın Helenik Banka satılacağı yönünde senaryonun aylar öncesi farklı merkezlerde tartışıldığını hatırlattı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Meclis Hukuk Komisyonunda gerçekleştirilen tartışmalarda Anayasada değişikliklere gidilmesi ve Cumhurbaşkanlığı makamına seçilmenin iki dönemle sınırlandırılması konusunda görüş oluştu. Amaç herhangi bir kişinin aynı makamda sürekli varlığıyla iktidarı kötü kullanma olasılığını ortadan kaldırmak. Görev sınırlamasında milletvekilleri için de üç dönem gündeme geldi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Anlaşmaya bir nefes uzaklık kaldı” başlığı altında. Gazeteye göre önümüzdeki 24 saat içerisinde ve en geç önümüzdeki Pazartesi gününe kadar Hükümet ile Helenik Bank Kooperatif Merkez Bankasının konusunda kesin anlaşmayı açıklayacaklar. Bankanın “iyi” parçasının satılması konusunda her konuda anlaşma sağlanmış durumda ve sadece yöntemle ilgili yani detayda bazı konular kaldı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Dün Moskova’da Rus mevkidaşı Sergey Lavrof ile görüşmesi sonrası açıklamalarda bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas Kıbrıs sorununun doğru bir biçimde yeniden açılması ve çözülmesi umudunu dile getirdi. Kocas Kıbrıs sorununu Makedonya’nın adı ve Yunanistan’ın Arnavutlukla müzakereleriyle ilgili en zor sorunlardan biri olarak niteledi. Sergey Lavrof da Kıbrıs sorununun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları ve iki toplum arasında varılan anlaşmalar temelinde çözülmesi gerektiği konusunda Rusya ile Yunanistan’ın ortak görüşe sahip olduklarını ifade etti. Bu arada Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar dün Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile görüştü. Görüşme sırasında Genel Sekreterin Kıbrıs’ta görev yapan Barış Gücü’nün görev süresinin uzatılmasını öngören raporu ele alındı. Barış Gücünün görev süresi 31 Temmuz’da sona eriyor Spehar geçen gün de DİSİ Başkanı Averof Neofitu ile görüşmüştü. Spehar dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ile de bir araya geldi. Kıbrıs Haber Ajansına göre Spehar 17 Temmuz’da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerini bilgilendirecek. Kıbrıs’ın Birleşmiş Milletlerdeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kornilios Korniliyu Genel Sekreterin iyi niyet raporunu Güvenlik Konseyi üyelerine Perşembe günü vermesinin beklendiğini açıkladı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand