Yunanistan-Üsküp anlaşmasına iç ve dış yorumlar.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Yunanistan ve Üsküp’ü, uzun zamandır devam eden anlaşmazlığı sona erdirmek konusundaki kararlılıklarından ve Balkanlarda ve ötesinde gösterdikleri liderlikten dolayı tebrik etti.

Amerika Dışişleri Bakanlığı da, yaptığı açıklamada, Üsküp ismi konusundaki fikir ayrılığının çözülmesinin iki ülkeye de yarar sağlayacağını ayrıca bölgedeki güvenliği ve refahı güçlendireceğini belirtti. İki başbakanın karşılıklı kabul edilen bir çözüm için ortaya koyduğu çabada, vizyon, cesaret ve azim gösterdiğini ifade etti. Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Genişlemeden Sorumlu Komiser Johannes Hahn, anlaşmayı selamlayarak, şimdi hep birlikte açılan büyük pencereyi değerlendirerek tüm bölgede barış ve işbirliği rüzgarlarını güçlendirmenin vakti olduğunu dile getirdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise, anlaşmanın tamamlanmasıyla, Üsküp’ün NATO’ya girme sürecinin teşvik edileceğini açıkladı. Berlin, Paris, Viyana ve Sofya’dan da anlaşmayı selamlayan açıklamalar yapıldı.

Yunanistan’da Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Kiriakos Mitsotakis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ı halkı ve hassasiyetini küçümsemek ve meclisteki tüm muhalefeti meydan okurcasına görmezden gelmekle suçladı. Kiriakos Mitsotakis, Çipras’ın kendi hükümetinin desteği olmayan bir anlaşmayı imzalayarak, ülkeyi bağlayan siyasi meşruiyete sahip olmadığını ifade etti. Bağımsız Yunanlılar Partisi Başkanı Panos Kammenos, öğle saatlerinde yaptığı basın açıklamasında, partisinin anlaşma ile hemfikir olmadığını ve imzalamayacağını, aynı zamanda anlaşmanın öncelikle Üsküp’te referandumda onaylanması, komşu ülkenin meclisinin onayından geçmesi gerektiğini ve sonra Yunanistan meclisinin onayına sunulacağını belirtti. Yunanistan Komünist Partisi Genel Sekreteri, Aleksis Çipras’ın bu anlaşmayla Üsküp’e NATO’ya ve Avrupa Birliği’ne girmesi için tavsiye mektubu verdiğini ve bölgedeki güvensizliği ve istikrarsızlığı teşvik ettiğini ileri sürdü.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:27

Son Haberler

22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
21 Ekim
Ankara Doğu Akdeniz'de ipleri germeye devam ediyor
13:43
Nautical Geo araştırmalarına bugün devam ediyor
13:42
Mısır'da trafik kazası: 19 kişi hayatını kaybetti
13:41
Atina'da Kıbrıslı öğrencilerin oturduğu kafeteryaya yapılan saldırıda bir Kıbrıslı öğrenci yaralandı
13:40
Tüm haberler

Video on Demand