13/6/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankası’nın Helenik Banka satış işlemlerinde anlaşmaya varılmış olunması. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankası’nın “iyi” kısmının Helenik Ban tarafından alım anlaşmasının hafta sonuna dek tamamlanacağı konusunda Hükümet iyimser. Helenik Bank’ın son teklifini hazırlaması için konu birkaç günlük uzatmaya gitti. Önceleri bunun dün olması bekleniyordu ancak birkaç güne gerek olduğu görüldü. Elde edilen bilgilere göre tüm veriler yazıya döküldü ve çoğunda Hükümet ile anlaşma sağlandı. Anlaşmanın kapatılması için Hükümet üç “hediye” verecek. Bankanın aktif ve pasifleri arasındaki deliği kapatmak için Helenik’e tahvil çıkaracak. İkinci olarak da bir Hükümet kaynağının “biraz nakit” olarak nitelediği 150 milyon euro da verilecek. Son olarak da Banka’nın geri dönmeyecek kredilere dönüşmesinden korktuğu krediler için garanti olarak verileri koruma planı sunacak. Anlaşma sonrası Helenik Bank’ın hisse yapısıyla ilgili olarak da çok şey söyleniyor ve bazıları Banka’nın gerek duyulacak yeni sermaye gereksinimin yüksekliğine bağlı olacak. Bugüne kadar Helenik Bank’ın %26’sına sahip olan Third Point’in ayrılmasıa kesin gözüyle balkıyor. Perde gerisinde Worldview Capital Management LLP yatırım fonunun Third Point hisselerini alacak yeni yatırımcı olacağı ifade ediliyor. Var olan hissedarların yapmaması durumunda Atlas J.C. Flowers ve Pimco’nun yatırım fonları olarak Helenik Bank’ın sermaye artırıma katılacak yatırım fonları olacakları da alınan bilgiler arasında. Bu arada Kooperatif Merkez Bankası’nın yaklaşık 900 çalışanı Helenik bank ile anlaşmanın sonucu personel fazlası olarak tavan 100 bin euro olmak üzere tazminat alacak. Bu kişilere söz konusu tavanı geçmeyecek ekstra maaşlar da verilecek. Bankanın 2.667 çalışanından 1.100’ü Helenik Banka geçerken 100 çalışan da daha önce 350’si geçen Altamira için çalışacak. Çalışanlardan 250’si de geri dönmeyen kredilerin yönetimi için oluşturulacak yapıda istihdam edilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Devlet sağlık merkezlerinde çalışan sendikalı doktorlar günlük bazda muayene edecekleri hasta sayısının belirlenmesini istiyorlar. Doktorların talebi günlük muayene edecekleri hasta sayısının otuzu geçmemesi.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi “Kooperatif için 10 yakıcı soru” başlığı altında Banka’nın Helenik Banka satılması süreci. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankası’nın Helenik Banka satılması görünümünde dün bir farklılaşma olmadı. Bankanın satış anlaşmasının açıklanması an meselesi olmaya devam ediyor. Kooperatif Merkez Bankası (yani Hükümet)- Helenik Bank anlaşmasının temel maddeleri hazır ancak tarafların Helenik Bank’ın sermaye artırımına sonuçta kimlerin katılacağı ve personel gibi detayların tümünde anlaşmaya varılması dün de mümkün olmadı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Meclis Çevre Komisyonunda uyum yasalarıyla ilgili tartışılan bir paragraf elde edilen bilgilere göre Exxon Mobil’de karmaşa yarattı. Exxon Mobil, Enerji Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak durumun düzeltilmesini istedi. Tartışılan paragraf hazırlanacak ve Çevre Dairesi’ne sunulacak çevre raporunun çoğu kez olduğu gibi İngilizce değil Yunanca olmasını öngörüyor. Elde edilen bilgilere göre Amerikan şirketi söz konusu paragrafın olduğu şekliyle Meclis’ten geçmesi durumunda süreçte gecikmeler yaşanacağı uyarısında bulundu. 10. Parselde sondaj için gerekli izinlerin sağlanmasına yönelik gerekli izinleri almak amacıyla binlerce belgenin sunulması gerekiyor. Söz konusu gelişme sonrası Hukuk Dairesi ile ilgili bakanlığın alarma geçtiği ve düzenlemede daha esnek bir ifade talebinde bulunulduğu bilgisi var. Elde edilen bilgilere göre Meclis söz konusu değişikliği görüşmeye 20 Temmuz’da devam edecek.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Hükümetin Kooperatif Merkez Bankası’nda sorumluluğu çok açık” başlığı altında. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankası’nın satışı anlaşması konusunda Maliye Bakanı’nın bugün Bakanlar Kurulu’nu bilgilendirmesi bekleniyor. Bankanın hissedarlarının katılacağı genel kurul toplantısı da 18 Haziran günü için programlanmış durumda. Bu arada muhalefet partilerinin süreci yönetimiyle ilgili Hükümete yönelik eleştirileri devam ediyor. AKEL Meclis Grup Sözcüsü Yorgos Lukaidis Başsavcı ile Sayıştay Başkanına bu konudaki siyasi sorumlulukların ötesindeki sorumluluklar için adım atmaları çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Polit Büro üyesi Stefanos Stefanu Atina’da “ Kıbrıs 74” Göçmenler Birliği’nin düzenlediği “Kıbrıs sorununun bugünü: Çözüm perspektifi var mı ve hangi tehlikelerle karşı karşıyayız” konulu seminerde konuşurken taksimin kalıcılaşmasının Türkiye’nin Kıbrıs’taki taleplerinin genişlemesi, kendi iç sorunlarını adaya taşıması adanın yaşamsal alanlarını istemesi anlamına geleceğini söyledi. Türkiye’de ve aynı zamanda Kıbrısrum tarafında Birleşmiş Milletler çerçevesi dışında çözüm isteyenlerdeki artıştan AKEL’in endişe duyduğunu ifade etti. Stefanu Kıbrıs sorununun çözüm perspektifinin var olduğunu ifade ederken var olan zorluklara karşı Birleşmiş Milletlerin kalıcı çıkmaz ilan etmediğine dikkat çekti. 2008 yılından sonra Kıbrıs sorununda büyük ilerlemeler sağlandığını ve geri kalan önemli konularda taraflar arasında köprü oluşturacak siyasi kararlara gerek duyulduğunu belirtti. Sorumluluğun kendilerinde olduğunu dile getirerek İki lidere siyasi ve tarihi ağırlığı üstlenmeleri ve müzakerelere Kran Montana’da kaldığı noktadan devam etmeleri çağrısında bulundu.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Tsipras ve Zaef arasında “Makedonya” konusunda dün anlaşmaya varılmış olunması. Gazete “İyi Haber” başlığı altında verdiği haberinde Makedonya bundan böyle “Saverna Mekedonya” yani Kuzey Makedonya olarak adlandırılacak. Söz konusu tarihsel anlaşmayı sağlayan iki ülke lideri bundan hem yarar sağlayacak hem de zarar görecek. Anlaşmayla ilgili Yunanistan güvence altında çünkü Üsküp anayasasını değiştirmeden ve kaybedilen topraklar konusunu terk etmeden anlaşma yürürlüğe girmeyecek. Yunanistan’da muhalefet söz konusu anlaşmaya şiddetli tepki gösterdi. Yeni Demokrasi, Yunanistan Komünist Partisi, Merkez Birlik anlaşmayı reddetti. Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ise “iyi bir haberden” bahsetti ve anlaşmayı Yunanistan için zafer olarak niteledi. Bu arada Üsküp Cumhurbaşkanı ile Başbakanı arasında da ağır ifadelerle karşılıklı suçlamalar yaşandı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Hükümet, Kooperatif Merkez Bankası konusunda muhalefetin kendisine yönelttiği eleştirilere dün Sözcü Prodromos Prodromu aracılığıyla cevap verdi. Prodromu Hükümetin Bankayla ilgili müzakereleri kamu çıkarı temelli gerçekleştirdiğini söyledi. Banka’nın bu duruma geçmişteki Hükümetin ve somut olarak Hristofias Hükümetinin almış olduğu karar nedeniyle düştüğünü belirtti. Bankaya Troyka tarafından kredi verilmesi ve daha sonra da devletleştirilmesinin bugünkü Hükümetin kararı olmadığına dikkat çekti. Bugün müzakerelerin halkın Kooperatifteki mevduatlarının korunması ve mali kredi sisteminde ve ekonomide istikrarın devamı için yapıldığını ifade etti. Hükümetin birinci görevinin mevduatların korunması ve kooperatiflerde istihdam edilenlere çözüm sunma olduğuna vurgu yaptı. Taraflar arasında anlaşmanın sağlanmasıyla birlikte sendikalar görüşüleceğini ve Hükümetin genelde verdiği çalışanların güvence altına alınacakları taahhüdünün geçerli olduğunun altını çizdi. “Anlaşma Banka’nın sermaye temelinde oluyor. Anlaşma işvereninin yani Hükümetin çalışanlarla yapacakları anlaşmaya bağlı olmayacak” diyen Prodromu devamla da Hükümetin çalışanlara verdiği bir güvence olduğunu, bunun geçerli olduğunu ve konunun Hükümetin bunu onurlandıracak pratik yolu bulması olduğunu belirtti. Prodromu bu arada geri dönmeyen krediler konusunun göğüslenmesi için ileri götürülen yasal düzenleme ve bu konuda herhangi bir takvimin olup olmadığıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken de konuya ilişkin siyasi güçlerin tümüyle görüşmeler yapıldığını söyledi. Bununla birlikte kredilerde garantiler konusunun yönetimi ve sorunlu kredilerin ele alınmasını düzenleyen bugünkü sistemin yenilenmesinin öngörüldüğünü de ifade etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

23 Ekim
Hristodulidis: Zirve Toplantısının sonuç metninde yer alan Türkiye’nin yükümlülükleriyle ilgili ifadeler son derece olumlu.
14:39
Cumhurbaşkanı, BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupla, Türkiye’ni eylemlerini şikayet etti.
14:36
Epidemiyoloji Uzmanı Vonyatis: Yeni mutasyonunun Kıbrıs’ta görülmesi an meselesi
14:35
POED: Okullardaki bulaş zincirlerinin sona ermesi için, veliler semptom gösteren çocuklarını evde izole etmeli
14:34
22 Ekim
Yabancı işadamlarına terör saldırısı hazırlığı yaptığı iddia edilen Azeri’nin davasıyla ilgili yeni bir tutuklama daha geldi
13:29
Sabahın erken saatlerinde Tillyria'daki Kato Pyrgos sahilinde 41 göçmen bulundu
13:29
Weber: Pandora Belgeleri'nde adı geçen kişilerin masumiyet karinesine saygı gösterilmesi gerekiyor
13:27
Atina'dan Ankara'nın tehditlerine cevap geldi
13:26
Basın Özetleri 22.10.2021
13:13
ABD'li milletvekileri Biden yönetimini Türkiye'ye askeri teçhizat satmamaya çağırıyor
08:49
Dün 144 yeni vaka kaydedildi
08:48
AB liderler zirvesinde bugün göç konusu ele alınacak
08:47
Tüm haberler

Video on Demand