Amerika bazı ülkelere ek vergi uygulama kararı aldı.

Birleşik Devletler’in Kanada, Meksika ve Avrupa Birliği'nden çelik ithalatında % 25 ve alüminyum ithalatında% 10 ek vergi uygulayarak ticari savaşa başlama kararı,

küresel alanda çalkantıya ve uluslararası borsalarda belirsizliğe neden oldu. Yeni gümrük vergileri bugünden itibaren uygulamaya geçiyor. Birleşik Devletler Ticaret Bakanı Wilbur Ross, çözülmeyi bekleyen başka konular da buluduğu için, Washington’un tüm ilgili taraflarla müzakerelerin devamını öngördüğünü açıkladı. Söz konusu kararın açıklanmasından birkaç saat sonra, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Brüksel’in karşı önlemler uygulayacağını söyledi. Amerika’nın önlemlerini kabul edilemez ve tek taraflı olarak niteleyen Juncker, Dünya Ticaret Örgütü’ne gidileceğini açıkladı. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Avrupa Birliği üyesi devletlerin, kararlı ve birlik halde yanıt vermeye yönelik anlaşmaya vardığını belirtti. Fransa’nın Ticaret işlerinden sorumlu Dışişleri Bakanı yardımcısı Jean-Baptiste Lemoyne, gümrük vergilerini gerekçesiz ve haksız olarak niteleyerek, Brüksel’in telafi edici önlemler alarak cevap vermesi gerektiğini vurguladı. Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, ticari savaşta en fazla yara alan tarafın, en fakirler olduğu konusunda uyarı yaptı.


Kanada, Washington’un bazı ülkelere yönelik ek vergi uygulama kararına sert tepki verdi. Amerika’nın gümrük vergilerine benzer önlemlerle yanıt verdiğini ve Amerika’dan gelen ürünlere 12,8 milyar dolar büyüklüğünde gümrük vergisi uyguladığını açıkladı. Meksika da çelik ve diğer tarım ürünlerine benzer önlemler uyguladığını açıkladı. Bu önlemlerin sadece Amerika hükümetinin uyguladığı gümrük vergilerini geri çekmesi durumunda kaldırılacağını belirtti.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:28

Son Haberler

18 Haziran
Sağlık Bakanı halkı aşı olmaya davet etti
13:49
Cumhurbaşkanı omurgasından küçük bir ameliyat geçirdi
13:48
Lefkoşa kritik Avrupa Birliği zirvesi öncesi yoğun diplomatik çalışmalar yürütüyor
13:47
Stefanou: Cumhurbaşkanı içerik değil imajla lgileniyor
13:46
Yorgiyadis: Her bakan ihtiyaç olduğu sürece görev yapar
13:44
Sağlık Bakanı Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e Sağlık Bakanlığı görevinden ayrılma niyetini dile getirdi
13:43
Viktoras Papadopoulos: Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta hükümetin yeni yapısını açıklayacak
13:42
basın özetleri 18.06.21
13:08
Dendias: Yunanistan Kıbrıs'ta iki devletli bir çözümü reddediyor
09:27
Anastasiadis Yoliti'nin istifasını kabul etti
09:26
Yoliti Cumhurbaşkanı Anastasiadis'e istifa mektubunu sundu
09:25
Dün 65 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
09:24
Tüm haberler

Video on Demand