Kıbrıs-Yunanistan-İsrail liderlerinin zirve toplantısıyla ilgili açıklamaları

Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail lideri, ülkelerinin East Med doğal gaz boru hattının yapılmasının teşvik edilmesi için kararlılığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bugünkü Kıbrıs-Yunanistan-İsrail 4üncü zirve toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 3 liderin, 2018 yılı içinde, Güneydoğu Akdeniz havsazından Girit’e ve orta Avrupa’ya doğal gaz taşıyacak olan East Med boru hattının yapımı için devletlerarası anlaşma imzalanmasına yönelik bağlılığını ifade ettiğini belirtti. Anastasiadis, boru hattının üç ülke için ve genel olarak tüm bölge için stratejik fayda sağlayacağını ayrıca Avrupa Birliği’nin enerji tedarikinin güvenliğine katkı sağlayacağını dile getirdi. Bugünkü zirvede İsrail – Kıbrıs – Yunanistan arasında, denizaltı kablosu aracılığıyla elektrik bağlantısı konusunun ele alındığını ve üç ülke liderinin projenin teşvik edilmesi içn bir sonraki adımlarının teyit edildiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı, oluşturulan 3lü işbirliği mekanizmasının, çalkantılı bölgede barış, istikrar ve güvenliğin sağlanmasına yönelik ortak vizyonu pratik bir biçimde teşvik ettiğine dikkat çekti. Bu çerçevede, önemli jeopolitik değere sahip olduğunu ve bu durumun uluslararası düzeyde tanındığını ifade etti.

CIPRAS

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bugün esaslı bir adım atıldığını ve en kısa zamanda bu çabaya devam edileceğini vurgulayarak, üç ülke arasında stratejik bir işbirliğinin vücut bulduğuna yönelik inancını ifade etti. Çipras, ‘Bu çabamızın amacı, ülkelerimizin yanı sıra bölgede bulunan komşu halklar arasında birlik ve beraberliği, istikrarı ve işbirliğini sağlamak için güçlerimizi birleştirmektir’ dedi. Çipras, Kıbrıs sorunu hakkında ise zirve boyunca, Anastasiadis’in Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler olarak tüm Kıbrıs halkı için adil ve kalıcı bir çözüm bulma çabalarına destek ifade ettiklerini belirtti. Çözümün, garantörlüklerin ortadan kalkmasını ve işgal ordusunun adadan ayrılmasını sağlayarak, Güvenlik Konseyi ve Birleşmiş Milletler kararlarına dayanması gerektiğini sözlerine ekledi. Çipras, bu çerçevede, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin ortaya koyduğu parametreler temelinde müzakerelerin yeniden başlamasını desteklediğini vurguladı. Yunanistan Başbakanı, son zamanlarda Türk-Yunan ilişkilerinde gözlemlenen gerginlik ve Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde ve Ege’deki tahrikkar faaliyetleriyle ilgili endişesini dile getirmeye fırsat bulduğunu söyledi. Türkiye’nin komşularının uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuk temelindeki egemenlik haklarına saygı duyması gerektiğinin altını çizerek bu yönde işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

NETANYAHU


İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, üçlü işbirliğinin önemini vurgulamak için, iki yıl önce Haifa kentinde çıkan orman yangınlarının Kıbrıs ve Yunanistan’ın yardımlarıyla söndürüldüğüne ve tedavi için İsrail’e gönderilen polis memuruna dikkat çekti. Netanyahu, üç ülke arasındaki verimli ve üretken işbirliğine değinerek, aynı vizyonu ve aynı ilkeleri paylaştığına vurgu yaptı. Enerji planları dışında, insan boru hattı bulunduğunu ifade eden İsrail Başbakanı ‘Sınırımız gökyüzüdür’ dedi. Bugün gerçekleştirilen zirve toplantısında anlaşmalar ve mutabakat zaptı imzalandı. Bir sonraki üçlü zirve toplantısı İsrail’de gerçekleştirilecek.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:30

Son Haberler

15 Mayıs
Frenaros: Bir arsada park halinde bulunan 6 araç dün gece alev aldı.
14:39
Limasol’da Avcılık ve Yaban Hayatı Dairesi’ne bağlı bir araç, dün gece alev aldı.
14:37
Bugün 50-54 yaş arası kişilere, aşı randevusu almaları için yeni bir fırsat veriliyor.
14:36
Gazze Şeridi, İsrail ve Batı Şeria'daki şiddet olayları 6'ıncı gününde devam ederken ölü sayısı artıyor.
14:34
Epidemiyolojik tablodaki iyileşmenin sonucu olarak, kısıtlayıcı önlemlerde gevşetmeler yapılıyor.
14:33
Son 24 saatte 4 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti
12:16
14 Mayıs
Kiprianu: Müzakerelerin yeniden başlaması için Cumhrubaşkanı'nın inisiyatif üstlenmesi gerek.
17:10
DİSİ başkanı, oy pusulasında görünecek parti adı konusunda sorun yaşayan Kiprianu'ya sert eleştiriler yöneltti.
17:01
Hükümet Sözcüsü: İstatistikler, muhalefetin sıfırla çarpa politikasına belgelerle cevap veriyor.
16:59
İsrailliler ve Filistinliler arasında savaş olasılığı artık daha yakın görünüyor.
16:57
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 14.05.21
14:07
basın özetleri 14.05.21
14:03
Tüm haberler

Video on Demand