Kıbrıs-Yunanistan-İsrail 4. zirve toplantısı bugün yapılıyor.

Bugün Lefkoşa’da gerçekleştirilen Kıbrıs – Yunanistan – İsrail 4. zirve toplantısının gündeminde Kıbrıs sorunu ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki provokatif eylemleri bulunuyor.

Zirvede Ayrıca Avrupa Birliği – İsrail ilişkileri, Orta Doğu’daki barış süreci ve Avrupa-Akdeniz işbirliği konuları görüşülecek. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Avrupa için enerji kapısı olarak faaliyet gösterecek East Med doğal gaz boru hattının yapımının teşvik edilmesine yönelik bağlılıklarını yeniden ifade edecek. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Benjamin Netanyahu arasında yapılan ikili görüşmede ise, Afrodit yatağıyla ilgili Kıbrıs ve İsrail arasında bulunan fikir ayrılığı ele alındı. Zirve toplantısı paralelinde, bakanlar düzeyinde ortak ilgi alanına giren bir dizi konu görüşülecek, 3lü zirve çerçevesinde ise yeni anlaşmalar ve mutabakat zaptı imzalanacak. Saat 9 sularında Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu arasında görüşme yapıldı. Daha sonra Cumhurbaşkanı, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile birebir görüşme gerçekleştirdi. Ardından Çipras – Netanyahu görüşmesi yapıldı ve saat 10 sularında Kıbrıs – Yunanistan ve İsrail liderlerinin 3lü görüşmesi başladı. Paralel olarak üç ülkenin Enerji, Çevre ve İletişim – Telekomünikasyon Bakanları’nın 3lü görüşmeleri yapılıyor. Zirve toplantısının ardından üç ülkenin lideri açıklama yapacak.


Bugünkü zirve toplantısında görüşülecek konuların arasında iletişim ve yüksek hızdaki ağlar, uzay teknolojisi, çevre ve tarım sektörleri, sağlık, terörle mücadele, eğitim ve kültür mirası konuları bulunacak. Zirve çalışmaları çerçevesinde, vatandaşlarına yararına ekonomik işbirliğinin ve girişimciliğin teşvik edilmesini hedefleyen Ticaret Odaları’nın görüşmesi gerçekleştirilecek. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, zirveyle ilgili yazılı açıklamasında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Yunanistan ve İsrail ile 3lü işbirliğini, ortak geleceğin güvence altına alınmasına yönelik önemli bir jeopolitik işbirliği mekanizması olarak niteledi.


Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Kıbrıs’a gerçekleştirdikleri resmi ziyaretler dolayısıyla polis bugün olağanüstü güvenlik önlemleri alıyor. Yapılan açıklamada, Larnaka ve Lefkoşa kazalarında bazı saatlerde yolların kesileceği belirtildi. Bu sebepten dolayı vatandaşlara gereken sabrı göstermeleri ve görev başındaki polislerin talimatlarına uymaları için çağrı yapıldı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:30

Son Haberler

11 Mayıs
Rusya'da okula silahlı saldırı: 11 ölü
12:35
Hizmet alımı ile çalışan öğretmenler süresiz greve gidiyor
12:35
Koronavirüslü hastaların sayısında azalma var
12:34
Gençler aşılanmak için ilgi gösterdi
12:33
Eğlence merkezi sahipleri safe-pass uygulamasında değişiklik istiyor
12:32
AB komisyonu ve üye devletlerin Astrazeneca'ya karşı temyiz başvurusunun duruşması bugün başlıyor
09:02
Aşı portalı bugün 27 ve 28 yaşlarındaki kişiler için açıldı
09:01
Dün 1 can kaybı ve 276 yeni vaka kaydedildi
08:59
10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Tüm haberler

Video on Demand