Kıbrıs-Yunanistan-İsrail 4. zirve toplantısı bugün yapılıyor.

Bugün Lefkoşa’da gerçekleştirilen Kıbrıs – Yunanistan – İsrail 4. zirve toplantısının gündeminde Kıbrıs sorunu ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki provokatif eylemleri bulunuyor.

Zirvede Ayrıca Avrupa Birliği – İsrail ilişkileri, Orta Doğu’daki barış süreci ve Avrupa-Akdeniz işbirliği konuları görüşülecek. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Avrupa için enerji kapısı olarak faaliyet gösterecek East Med doğal gaz boru hattının yapımının teşvik edilmesine yönelik bağlılıklarını yeniden ifade edecek. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve Benjamin Netanyahu arasında yapılan ikili görüşmede ise, Afrodit yatağıyla ilgili Kıbrıs ve İsrail arasında bulunan fikir ayrılığı ele alındı. Zirve toplantısı paralelinde, bakanlar düzeyinde ortak ilgi alanına giren bir dizi konu görüşülecek, 3lü zirve çerçevesinde ise yeni anlaşmalar ve mutabakat zaptı imzalanacak. Saat 9 sularında Cumhurbaşkanı Anastasiadis ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu arasında görüşme yapıldı. Daha sonra Cumhurbaşkanı, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile birebir görüşme gerçekleştirdi. Ardından Çipras – Netanyahu görüşmesi yapıldı ve saat 10 sularında Kıbrıs – Yunanistan ve İsrail liderlerinin 3lü görüşmesi başladı. Paralel olarak üç ülkenin Enerji, Çevre ve İletişim – Telekomünikasyon Bakanları’nın 3lü görüşmeleri yapılıyor. Zirve toplantısının ardından üç ülkenin lideri açıklama yapacak.


Bugünkü zirve toplantısında görüşülecek konuların arasında iletişim ve yüksek hızdaki ağlar, uzay teknolojisi, çevre ve tarım sektörleri, sağlık, terörle mücadele, eğitim ve kültür mirası konuları bulunacak. Zirve çalışmaları çerçevesinde, vatandaşlarına yararına ekonomik işbirliğinin ve girişimciliğin teşvik edilmesini hedefleyen Ticaret Odaları’nın görüşmesi gerçekleştirilecek. Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, zirveyle ilgili yazılı açıklamasında, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Yunanistan ve İsrail ile 3lü işbirliğini, ortak geleceğin güvence altına alınmasına yönelik önemli bir jeopolitik işbirliği mekanizması olarak niteledi.


Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun Kıbrıs’a gerçekleştirdikleri resmi ziyaretler dolayısıyla polis bugün olağanüstü güvenlik önlemleri alıyor. Yapılan açıklamada, Larnaka ve Lefkoşa kazalarında bazı saatlerde yolların kesileceği belirtildi. Bu sebepten dolayı vatandaşlara gereken sabrı göstermeleri ve görev başındaki polislerin talimatlarına uymaları için çağrı yapıldı.


Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:30

Son Haberler

05 Ekim
Polis, Latsia ve Strovolos bölgesindeki sağanak yağışlar nedeniyle sürücülere özel dikkatli olmaları için çağrı yaptı.
15:59
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kusios: Hükümet emeklilik sistemini yeniden tasarlama yolunda ilerliyor.
15:54
Dışişleri Bakanlığı temsilcisi : Tatar'ın açıklamaları endişe ve soru işaretlerine yol açıyor.
14:19
Christine Lagarde: Kıbrıs'taki enflasyonun %9 ve bu rakam Euro bölgesi ortalamasının biraz altında.
14:17
Anastasiadis: BM'in iklimle ilgili 9. Bakanlar zirvesi, sürdürülebilir çevresel kalkınma için son derece önemli.
13:45
ABD hükümeti: Putin'in uyarılarına rağmen, Rusya'nın nükleer silah kullanmaya hazırlandığına dair belirti yok.
13:43
Basın Özetleri 05.10.2022
13:03
ABD, Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasına yanıt olarak, Güney Kore ile birlikte dört füze ateşledi.
13:02
Avrupa Birliği, Rusya'ya karşı yeni yaptırımlar uygulamaya devam ediyor.
12:12
04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Tüm haberler

Video on Demand