Anastasiadis, Guterres çerçevesiyle ilgili açıklama çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, 4 Temmuz’da oluşturulan Guterres çerçevesinin hükümlerini kabul edip etmedikleri konusunda açıklama yapmaları için Türkiye’ye ve Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’ya çağrı yaptı.

Cumhurbaşkanı, Filelefteros Gazetesi’ne verdiği röportajda, inisiyatifin ve Guterres çerçevesinin temel yeniliğinin, Kıbrıs’ta garantörlüklerin ve müdahalelerin olmadığı ve Türk ordusunun adadan ayrıldığı normal bir devlet bulunması olduğunu belirtti. Ayrıca Birleşmiş Milletler üyesi 195 devletin herhangi birinin anayasasının, garantörlükler, müdahale hakları, Türk ordusunun adada daimi olarak kalması ve hükümet organlarının aldığı herhangi bir kararda olumlu oy hakkıyla ilgili talep ettiklerinin hangisini içerdiği sorusuna yanıt vermesi için Mustafa Akıncı’ya çağrıda bulundu.

AKEL’in eleştirilerine cevap veren Anastasiadis, Mustafa Akıncı’nın bahsettiği gibi 30 Haziran’daki gayrı resmi metni stratejik anlaşma olarak imzalamayı kabul edip etmediği konusunda açıklama yapması için parti liderliğine çağrı yaptı. Önümüzdeki günlerde, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne iletilen mektupları görmesi ve görüş alınması için, AKEL Genel Sekreteri’nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na davet edileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı, müzakerelerin Cran Montana’da kaldığı yerden devam etmesi için hazır olduğunu yeniden dile getirdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin tüm ilgili tarafları görmek isteyeceğini göz önünde bulundurarak, gelişmelerin yaz sonunda, Türkiye’deki seçimlerden ve hükümet kurulmasından sonra beklenmesi gerektiğini ileri sürdü. İki devletli çözüm fikriyle flört ettiğine dair eleştirileri yanıtlayan Anastasiadis, iki toplumlu iki bölgeli federasyon anlaşmasına ulaşılması için müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik tezinin açık ve net olduğunu vurguladı. İki devletli çözüm hakkında konuşanların başkaları olduğuna dikkat çekerek, Cran Montana’daki çıkmaz sonrasında Türkiye liderliğinin Birleşmiş Milletler çerçevesi dışında bir çözümden bahsettiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı alınan bilgilere göre, kısa bir süre önce, Türkiye Dışişleri Bakanı’nın iki devletli çözüm anlaşmasını teşvik etmek için işgal bölgelerine gittiğini dile getirdi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:28

Son Haberler

14 Haziran
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
G-7 ülkeleri Çin dampingi konusunda fikir birliğine vardı.
18:03
Mitsotakis- Erdoğan görüşmesine 1 gün kala, Ankara tahriklerde bulunuyor.
18:01
Polis, 65 yaşındaki kadının üzerinde büyük miktarda gümrüksüz tütün ürünü buldu
17:58
12 Haziran
Lute’un yeni Kıbrıs ziyaretinin Haziran ayının son 10 gününde yapılması planlanıyor.
16:30
Tüm haberler

Video on Demand