Cumhurbaşkanı'ndan Sağlık ve Eğitim Bakanlarına tam destek.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, kışkırtıcı açıklamalar yapan sendikaların eleştirilerini reddederek, Sağlık Bakanı ve Eğitim Bakanı’na tam destek ifade etti.

Anastasiadis, Filelefteros Gazetesi’ne verdiği röportajda, sendikaların, tam olarak ne yaşandığının, herhangi bir ihmal veya diğer bir suç bulunup bulunmadığının tespit edilmesi için araştırma yapılmasını talep etmeden önce, soruşturma talep eden bakanlara her şekilde eleştiri yaptığını vurguladı. Sendikal harekete saygı duyduğunu yeniden dile getirerek, söz konusu davada sendikalara karşı sert telkinlerde bulunduğunu çünkü eylemleriyle, sorumluların bulunması için soruşturma yapılmasını engellemeyi hedeflediklerini gösterdiklerini belirtti. Ayrıca, devletin herhangi bir sorumluluğu örtbas etmek için kayıtsız kalması gerekip gerekmediğini sorguladı. Cumhurbaşkanı, eğer soruşturma başlatılmasaydı, haksız bir biçimde hayatını kaybeden çocuğun annesinin ve toplumun karşısında nasıl durabileceğini de sorguladığını dile getirdi. Doktorlar Sendikası PASİKİ’nin tepkilerini yorumlayan Anastasiadis, bazı araştırmalar yapılacağı için tıbbi eylemlerin cezalandırılmayacağına dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Hristina Yannaki’nin sağlık konularıyla ilgili diyaloğa katılmaması için, hükümetin PASİKİ’nin talebine boyun eğdiği haberini reddetti. Dünden önceki gün yapılan ilk görüşmede, katılımının gerekli olmadığını ve kendisinin de durumlar sakinleşene kadar katılmak istemediğini belirtti. Devamında bu tür şartlar olmadan diyaloğun sorunsuz yapılacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı, tam tersi kanıtlanmadığı süre, hiç kimsenin sorumlu sayılamayacağına vurgu yaptı. Sorunların göğüslenmesi için irade ve kararılılık bulunduğu konusunda güvence vererek, trajik kazadan dolayı ortaya çıkan kargaşayı suçladı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, kararları etkilemek için değil, kamu yararı için Kooperatif Bankası’ndaki gelişmelere nüdahale ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı, Kooperatif Bankası sürecine kişisel müdahalede bulunmasının hedefinin, bazı kişilerin Kooperatif Bankası’nın, devletin veya halkın aleyhine kar sağlamak için, bir anlaşma ihtiyacını kullanmayacaklarını güvence altına almak olduuğnu açıkladı. Cumhurbaşkanı, Filelefteros Gazetesi’ne verdiği röportajda, sürecin devam ettiğini ve hiçkimsenin değerlendirme veya açıklama yapamayacağını belirtti. Anastasiadis sürecin doğru yöne doğru gittiğini ifade etti. Kooperatif Bankası’nın bugün ödediği bedelin, 2013 yılından önce başkaları tarafından yapılan yönetimden kaynaklandığına dikkat çekti. Ayrıca hükümetin hiçbir zaman herhangi bir bilgiyi gizlemeyi düşünmediğini sözlerine ekledi.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, verdiği röportajda, örgütlü suçlar konusuna da değindi. Anastasiadis, örgütlü suçlara karışan kişilere, karşılarında yasaları bulacaklarını göstermek için, polis tarafından bazı önlemlerin uygulanmasını beklediğini vurguladı. Cumhurbaşkanı, kesin talimatlarda bulunduğu açıklayarak, polisin her şehirde örgütlü suç eylemlerine kimlerin nasıl katıldığını bildiğini ve haritalı belgeleri olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:28

Son Haberler

14 Haziran
Sizopoulos: Geniş kabul gören bir hükümete katılma konusundaki kararı EDEK'in kolektif organları verecek
13:48
Hristou: ELAM geniş çapta kabul gören bir hükümetin parçası olmayacak
13:47
Kyprianou: AKEL'in geniş çapta kabul gören bir hükümete katılımı söz konusu değil
13:46
Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı'nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile görüşmesi çerçevesinde Mitsotakis ile görüştü
13:45
Tüm gözler Erdoğan - Biden görüşmesinde
08:14
NATO zirvesi bugün Brüksel'de başlıyor
08:13
Cumhurbaşkanı Anastasiadis siyasi parti liderleri ile temaslara başlıyor
08:12
Dün 33 yeni vaka kaydedildi
08:11
13 Haziran
Anastasiadis: Kıbrıs Rum tarafı AB'nin ilkelerine ve değerlerine saygı duyan bir devlet istiyor.
18:09
Cumhurbaşkanı: Siyasi parti liderleriyle Kıbrıs'ı ileriye taşıyacak uzlaşı ortamı yaratılması hedefleniyor.
18:07
Sayıştaylık, vatandaşlıklarla ilgili Araştırma Komitesi'ni görev tanımını aşmakla suçladı.
18:05
Kiprianu: Kıbrıs sorununda oluşan durum son derece zor ve tehlikeli
18:04
Tüm haberler

Video on Demand