Cumhurbaşkanı'ndan Sağlık ve Eğitim Bakanlarına tam destek.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, kışkırtıcı açıklamalar yapan sendikaların eleştirilerini reddederek, Sağlık Bakanı ve Eğitim Bakanı’na tam destek ifade etti.

Anastasiadis, Filelefteros Gazetesi’ne verdiği röportajda, sendikaların, tam olarak ne yaşandığının, herhangi bir ihmal veya diğer bir suç bulunup bulunmadığının tespit edilmesi için araştırma yapılmasını talep etmeden önce, soruşturma talep eden bakanlara her şekilde eleştiri yaptığını vurguladı. Sendikal harekete saygı duyduğunu yeniden dile getirerek, söz konusu davada sendikalara karşı sert telkinlerde bulunduğunu çünkü eylemleriyle, sorumluların bulunması için soruşturma yapılmasını engellemeyi hedeflediklerini gösterdiklerini belirtti. Ayrıca, devletin herhangi bir sorumluluğu örtbas etmek için kayıtsız kalması gerekip gerekmediğini sorguladı. Cumhurbaşkanı, eğer soruşturma başlatılmasaydı, haksız bir biçimde hayatını kaybeden çocuğun annesinin ve toplumun karşısında nasıl durabileceğini de sorguladığını dile getirdi. Doktorlar Sendikası PASİKİ’nin tepkilerini yorumlayan Anastasiadis, bazı araştırmalar yapılacağı için tıbbi eylemlerin cezalandırılmayacağına dikkat çekti. Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Hristina Yannaki’nin sağlık konularıyla ilgili diyaloğa katılmaması için, hükümetin PASİKİ’nin talebine boyun eğdiği haberini reddetti. Dünden önceki gün yapılan ilk görüşmede, katılımının gerekli olmadığını ve kendisinin de durumlar sakinleşene kadar katılmak istemediğini belirtti. Devamında bu tür şartlar olmadan diyaloğun sorunsuz yapılacağını kaydetti. Cumhurbaşkanı, tam tersi kanıtlanmadığı süre, hiç kimsenin sorumlu sayılamayacağına vurgu yaptı. Sorunların göğüslenmesi için irade ve kararılılık bulunduğu konusunda güvence vererek, trajik kazadan dolayı ortaya çıkan kargaşayı suçladı.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, kararları etkilemek için değil, kamu yararı için Kooperatif Bankası’ndaki gelişmelere nüdahale ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı, Kooperatif Bankası sürecine kişisel müdahalede bulunmasının hedefinin, bazı kişilerin Kooperatif Bankası’nın, devletin veya halkın aleyhine kar sağlamak için, bir anlaşma ihtiyacını kullanmayacaklarını güvence altına almak olduuğnu açıkladı. Cumhurbaşkanı, Filelefteros Gazetesi’ne verdiği röportajda, sürecin devam ettiğini ve hiçkimsenin değerlendirme veya açıklama yapamayacağını belirtti. Anastasiadis sürecin doğru yöne doğru gittiğini ifade etti. Kooperatif Bankası’nın bugün ödediği bedelin, 2013 yılından önce başkaları tarafından yapılan yönetimden kaynaklandığına dikkat çekti. Ayrıca hükümetin hiçbir zaman herhangi bir bilgiyi gizlemeyi düşünmediğini sözlerine ekledi.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, verdiği röportajda, örgütlü suçlar konusuna da değindi. Anastasiadis, örgütlü suçlara karışan kişilere, karşılarında yasaları bulacaklarını göstermek için, polis tarafından bazı önlemlerin uygulanmasını beklediğini vurguladı. Cumhurbaşkanı, kesin talimatlarda bulunduğu açıklayarak, polisin her şehirde örgütlü suç eylemlerine kimlerin nasıl katıldığını bildiğini ve haritalı belgeleri olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:28

Son Haberler

26 Eylül
Kıbrıslı Türk lider: Yeni gelecek danışmanın görevi, Jane Holl Lute’un yetkilerini aşmayacak.
13:42
Son 24 saatte 1 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti ve 99 yeni vaka tespit edildi
13:40
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, BM Genel Sekreteri ve Kıbrıslı Türk lider yarın New York’ta bir araya geliyor.
13:38
Savunma Bakanı: Kıbrıs Rum tarafı, BM kararları ve uluslararası hukuk çerçevesinde bir diyaloğa odaklı
13:33
Larnaka'da uyuşturucu operasyonu: 35 yaşındaki erkek şahıs, evini uyuşturucu bahçesine çevirdi.
13:30
Cumhurbaşkanı, dün gece New York’ta düzenlenen resmi yemekte Robert Menendez ile görüştü
13:28
Cumhurbaşkanı, Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüştü: Konu kapandı.
13:25
Yunanistan: 16 kişi koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi ve 1,853 vaka saptandı.
13:21
25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Tüm haberler

Video on Demand