26/5/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi sağlık sektöründe gündeme gelen değişiklikler. Gazeteye göre Lefkoşa'daki temel sağlık hizmetlerinin haritası değişiyor. Bugün poliklinikler olarak bilinen ve faaliyette olan 12 merkezden yedisi geliştirilerek işler olmaya devam edecek. Bu yedi poliklinik kadro açısından güçlendirilecek, açık kalma süreleri akşam saat sekize kadar uzatılacak. Cumartesi öğleden sonraları da çalışacaklar. Amaç, yurttaşlara öğleden sonraları da hizmet vermek. Sağlık merkezlerinde Genel Sağlık Planı ile ilişkili kişisel doktorlar da çalışacak. Sağlık Bakanlığının konuyla ilgili önerisi kamu alanında örgütlü sendikaların çoğunluğuna sunuldu ve planlamanın yaşama geçirilmesi için ortaya koyacakları görüşleri, önerileri bekleniyor. Elde edilen bilgilere göre kamuda çalışan doktorlar söz konusu öneriye olumlu bir yaklaşım içerisinde ancak sürecin başlaması için onlardan da resmi yanıt bekleniyor. Önerinin, halk sağlığı alanındaki genel reformu kapsamında yer aldığı ve diğer şeylerin yanı sıra daha iyi hasta hizmeti sunulması ve Lefkoşa Hastanesi Kazalar ve Acil Durumlar Bölümünde yığılmanın giderilmesine yol açacağı ifade ediliyor. Sağlık Bakanlığının en önemli hedeflerinden sağlık merkezlerini, biri kişisel doktor olarak Genel Sağlık Planı’yla ilişkide olacak özel doktorlar rekabete hazır hale getirmek. Bakanlık, yeni uygulama sonucu kapatılacak olan sağlık merkezlerinin bulunduğu bugünkü bazı yerleşim birimlerinden tepki gelebileceğini de düşünüyor. Bununla birlikte Bakanlık, hizmetlerin birleştirilmesi ve çoklu ofislerin oluşturulmasıyla sağlanan hizmetlerin kalitesinin önemli ölçüde artacağını düşünmektedir. Kapatılacak olan sağlık ocaklarından bazı personelin taşınacağı derecesi yükseltilecek bazı sağlık ocaklarında pratik düzeyde şu anda kapasite eksikliği var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Adaya turist hareketi, gelişler ve uçuşlar normal seyrinde devam ediyor. Hermest Airport Müdüriresi Maria Kurupi yaptığı açıklamada adaya turist gelişinde bir düşüş olmadığını söyledi. İlk dört aylık dönemde de adaya gelen turist sayısında geçen yıla göre %12 oranında artış görüldü. Kurupi’ye göre Kıbrıs’ın İngiltere ve Rusya gibi turizm pazarları yeniden düzenlenmekle birlikte istikrarlı. Bu ülkelerden herhangi birinden gelecek turist sayısında düşüş olması halinde de diğer piyasalar bunu telafi edecek olanağa sahip. Kurupi bu arada Baf hava alanına uçak seferlerinde artış olurken Larnaka Hava Alanı’na gelişlerde bir düşüş var.
Kıbrıs Seyahat Acenteleri Derneği Başkanı Vasilis Stamataris de Filelefterosa konuşurken adaya gelen turist sayısında düşüş olacağı görüşlerini paylaşmadığını söyledi. Stamataris, geçen yılki rakamlara ulaşılacağı konusunda ihtiyatlı bir iyimserlik içinde olduklarını ifade etti. Kıbrıs Otelciler Birliği Genel Müdürü Zaharias İonnidis ise durumun kaygan olduğunu ve geleneksel pazarlardan yapılan rezervasyonlarda bir gecikme yaşandığına dikkat çekti.

- POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi polise telefonları dinleme yetkisi veren yasa tasarısının çoğunluk tarafından destekleniyor olması. Gazeteye göre polise yurttaşların telefon iletişimlerini dinleme yetkisi veren yasa tasarısında AKEL ise olumsuz tavrını sürdürüyor. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün bir araya geldiği Adalet Bakanı İonas Yunannu ile bu konudaki görüş ayrılığını bir kez daha dile getirdi. AKEL, polisin örgütlü suç örgütleriyle mücadele edebilmesi için bugün elinde yeterince araç olduğu ancak bunları değerlendirmediği görüşünde. Kipriyanu bu arada Bakan’a personelin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ancak söz konusu personelin de şimdi en iyi durumunda olmadığını da söyledi. Adalet Bakanı ise polisin telefonları dinleyerek bugün ulaşması mümkün olmayan örgütlü suç çetelerinin doruğuna ulaşacağı görüşünde.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Siyasi partiler Avrupa Parlamento seçimleri için ısınma hareketlerine başladılar. Hükümet partisi DİSİ aday listesini güçlü isimlerle daha ağırlıklı hale getirme hazırlığı içinde. Lefteris Hristofuru’nun yanı sıra listede Stella Kiryakidu’nun yer alacağına da kesin gözüyle bakılıyor. Kiryakidu bu arada Kıbrıs’ın Avrupa Komisyonundaki komiseri makamına da ilgi duyuyor. DİSİ Meclis Grup Sözcüsü Nikos Tornaridis’in de parlamento için adaylığı ciddi bir biçimde düşündüğü ifade ediliyor. AKEL’de ise Neoklis Silikiotis ve Stavros Malas’ın adaylığı kesin. AKEL’in hedefi cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda elde ettiği başarının üzerinde bugün var olan iki sandalyeyi korumak. DİKO dışındaki merkezdeki diğer partiler ise Avrupa Parlamento seçimlerinde işbirliği arayışı içindeler. DİKO bu seçimlere tek başına katılma kararlığında.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kooperatif Merkez Bankasının satılması sürecinde yaşanan bazı gelişmeler. Gazeteye göre Denetleme yetkilileri Apollon yatırım fonunun Kooperatif Merkez Bankasının tümünü satın alma ve Slovenya’dan Avrupa sistemi içerisinde bankacılık yapma izni olan bir bankayla işbirliği içinde bunu çalıştırma önerisini redderken iyi portföyünü Helenik Banka verilmesini onay verdi. Bu gelişme Kooperatif Merkez Bankasını alımda Helenik Banka ciddi bir avantaj sağladı. Süreci yakından izleyen kaynaklara göre Helenik Bank sonuçta Kooperatif için son teklif sunacak tek yatırımcı olacak. Apollon Yatırım Fonu’nun izlenen yöntemi protesto ederek süreçten çekilebileceği belirtiliyor. Bu arada Maliye Bakanlığının da Kooperatif Merkez Bankası’nın iyi portföyünün Helenik Bankasına verilmesi sürecine onay verdiği bilgileri var. Maliye Bakanlığının, Banka’nın en büyük hissedarı olarak bu tavrı Helenik Bankası’nın pozisyonunu daha da güçlendirici. Kıbrıs devleti adına Maliye Bakanlığı en büyük hissedar olarak karar verme durumunda bulunuyor. Nitekim Maliye Bakanı Yeorgiyadis de yakın bir geçmişte Banka yönetim kuruluna bakanlığının üst düzey iki yöneticisini üye olarak atamıştı. Bu atama da süreci kesin bir biçimde denetleme arzusunu ortaya koyuyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu Cumhurbaşkanı ve Hükümetin müzakerelerin Kran Montan’da kesildiği noktadan başladığını arzuladıklarını söylerken halkla dalga geçtiklerini söyledi. Kipriyanu, Hükümet Sözcüsü ile şiddetli bir karşıtlık içerisinde kamuoyuna söylenenlerin değil Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne gönderilen mektupta nelerin yazıldığının önemli olduğuna vurgu yaptı. Hükümet edenlerin Guteres çerçevesinde görüşmelerin başlamasını ilk kendilerinin istediklerini söylediklerine dikkat çekip madem böyledir Akıncı’nın önerisine neden doğrudan yanıt vermiyorlar? Sorusunu sordu. Andros Kipriyanu, Cumhurbaşkanı’nın Genel Sekretere gönderdiği mektubunda 30 Haziran çerçevesine atıfta bulunduğunu da hatırlattı. Diğer yandan Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu Cumhurbaşkanı’nın geçen Temmuz ayında diyalogun Kran Montana’da kesildiği noktadan yeniden başlamasını istediğini söyledi ve Akıncı’nın önerisini sürekli tekrarladığı için AKEL’i eleştirdi. Prodromu’ya göre Akıncı stratejik anlaşma istiyor ve garantilerin tek yanlı müdahale hakkı ile kalmasıyla Türkiye’nin adada 15 yıl askeri varlığının devam etmesi gerektiği görüşünü savunuyor.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Türkiye’nin 15 yıl aradan sonra Kıbrısrum lalları için tazminat ödemesinde bulunması. Gazeteye göre Türkiye 15 yıl önce Titina Loizidu’ya ödediği 1 milyon euronun üzerindeki tazminat sonrası Kıbrıslırumlara tazminat ödememe tavrını terk etti Avrupa İnsan Hakları Mehkemesi’nin Andriani İonnu’ya ödemesi için mahkum ettiği meblağı ödedi. Bu davada ödenen miktar 14,5 bin euro gibi küçük bir miktar olsa da bu önemli bir gelişme ve geri kalan ödemesi gereken 50 milyon euro için da yol açıyor. Türkiye bugüne kadar Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımadığını ileri sürerek Kıbrıslırumlara doğrudan ödemede bulunmayı reddediyordu. Ancak şimdi var olan takvimin baskısı altında buna çözüm buldu ve tazminatı Avrupa Konseyi’ne yatırdı. Avrupa Konseyi de hesabına yatırılan parayı Kıbrıslırum hak sahibinin hesabına aktardı. Bu da bundan sonraki ödemelerde bir yol olarak kullanılabilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kıbrıs bütçesi ilk dört aylık dönemde bütçe fazlalığını 233 milyon euro artırdı. Geçen yılın aynı döneminde göre bütçe fazlası Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın %2,1’ine ulaştı ve 425,1 milyon euro olarak gerçekleşti. Bu rakamla da Maliye Bakanlığının 2018 yılı için %1,7 olan öngörülerini aştı. Artışın en büyük kaynağı giderlere göre gelirlerdeki artış oldu. Katma Değer Vergisi gelirleri önemli oranda büyüdü.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

25 Eylül
Mitsotakis, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’ye Kıbrıs sorunuyla ilgili çifte mesaj gönderdi
16:59
Fitch Kredi Derecelendirme Kuruluşu, Kıbrıs’ın uzun vadeli kredi notunu ‘BBB-’de teyit etti
16:58
AKEL: Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma doğru.
16:55
Neofitu, Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasının içeriğiyle ilgili tamamen tatminkâr.
16:54
Baf’ta gece yarısından sonra saat 2 sularında yiyecek satan bir araçta yangın çıktı
16:36
Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Hristos Petru: önümüzdeki dönemde vaka sayısının patlama ihtimali var.
16:35
Cumhurbaşkanı Anastasiadis bu akşam New York’ta Amerika Başpiskoposu Elpidoforos ile görüşecek.
16:34
Kıbrıslı Türk lider bu akşam New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile görüşme gerçekleştirecek
16:33
Güvenlik Konseyi’nin 5 Daimi Üyesi'nden Kıbrıs sorunuyla ilgili sürecin yeniden başlamasına yönelik çabalara destek.
16:31
24 Eylül
basın özetleri 24.09.21
15:35
Cavuşoğlu ve Borrel bir araya geldi: Kıbrıs sorunu da masaya yatırıldı
13:38
Mitsotakis ve Elpidoforos bu akşam bir araya gelecek
13:37
Tüm haberler

Video on Demand