25/5/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi sendikaların, Cumhurbaşkanının sendikacılara yönelik açıklamaları karşı pençe göstermekten kaçınmaları. Gazeteye göre sendikal örgütler dün ses tonlarını aşağı çektiler ve Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in kendilerine yönelik ülkeyi sendikaların çiftliği haline dönüştürmelerine müsaade etmeyeceği açıklamasına karşı sert tavır almaktan kaçındılar. Sendikalar bu hareketleriyle sendikal konularda iletişim yolu açmayı arzulayarak ortamı yumuşatmaya çalıştılar. Aynı anda Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in açıklamaları AKEL ile siyasi cephede yangına neden oldu. AKEL, Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarına sert bir yanıt verdi ve var olan kaotik ortam nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın sorumluluk üstlenecek yerde bunu başkalarına yüklemeye çalıştığı görüşünü savundu. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu twitter hesabından yaptığı açıklamada “Çok sabrettim, ancak bazen halkın da sabrının da bir sınırı vardır Sayın Başkan” mesajı verdi. Ekoloji Hareketi de aynı yönde tavır ortaya koydu ve “Sağlık ya da eğitimin içinde bulunduğu durumun temel sorumlusuymuş gibi sendikacılığa vurulmaz” görüşünü savundu. DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise Orta Eğitim Öğretmenleri Sendikası OELMEK yetkilileriyle görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı’nın işbirliği köprüleri kuracak yerde ateşe körükle gittiğini söyledi ve eğitimdeki sorunların sorumluluğunun mutlak bir biçimde eğitimcilere yüklenemeyeceğini ifade ederek ses tonlarının düşürülmesi çağrısında bulundu. Diğer muhalefet partileri de gelişmelerle ilgili Hükümeti eleştirirken DİSİ, Başkanı Averof Neofitu aracılığıyla Hükümete destek verdi ve Neofitu, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in açıklamasını paylaştığını ve kararlılığını desteklediğini açıkladı. “Çalışanların isteklerini talep etme hakkına saygı duyuyoruz ancak kendilerini devletin yerine koyamazlar” dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Türkiye Kıbrıs sorununda müzakerelerin yeniden başlama olasılığını araştırması amacıyla özel görevli atamaya ilişkin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin talebine olumsuz bir yaklaşım gösterdi. Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs sorununda herhangi bir hareketlenme içerisine girmemesinin ana nedeni de bu. Bu durum özünde Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ın Genel Sekreter Antonio Guteres ile gerçekleştirdiği görüşmede teyit edildi. Kocas, “Genel Sekreterin Kıbrıs sorununda neyi amaçladığı ve kısa bir süre içerisinde özel danışman atayacak mı?” sorusuna yanıt verirken “Öneride bulundu ancak daha bu Türkiye tarafından kabul edilmedi” dedi. Kocas devamla da “Bunun teyiti bekleniyor. Ben de kendisine önerdiği danışmanı bilmediğimi söyledim. Ancak seçimine ve mantığına güvenim var” görüşünü dile getirdi. Kocas bu arada Kıbrıs sorununda müzakerelerin Türkiye’deki seçimler ve kendilerinin diğerlerini bitirmesi öncesi başlamasının beklenmediğini ifade etti. “Herşeyi aynı zamanda yapamayız” dedi.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi yargı sisteminde gündeme gelen değişiklikler. Gazeteye göre yargıda her şey alt üst oluyor. Yüksek Mahkemenin 13 hâkimi 5 ile sınırlandırılacak ve Anayasa Mahkemesi olarak görev yaparken üçüncü sınıfta davaları da görecekler. Mahkemelerin faaliyetlerine baş döndürücü değişiklikler önümüzdeki yıllarda uygulanacaktır. Yüksek Mahkeme yargıçları 5 ile sınırlanırken anayasa mahkemesi olarak görev yapmanın yanı sıra üçüncü sınıfa giren davaları da dinleyecekler. Aynı zamanda yargıda ikincil bir temyiz organı Temyiz Mahkemesi- de kurulacak ve ilk tahminlere göre bu mahkemede de 10 hâkim ve gerekirse daha fazlası görevlendirilecektir. Değişiklik prosedürlerinin uygulanmaya girmesiyle birlikte Temyiz Mahkemesi tüm davaları ele alacaktır. Mevcut temyiz başvuruları belirli bir zaman dilimi içinde Yüksek Mahkemenin mevcut hakimleri tarafından karara bağlanacaktır. Kıbrıs adalet dağıtımında zaman açısından eğer sonuncu değilse de sonlarda ve gecikmeler hem adalete ve de niteliğine etki yapıyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Gerekli koşulları yerine getiren ve somut olarak Kıbrıslı biriyle üç yıl evli olan yabancı uyruklular vatandaşlık için M125 formalarını dolduruyorlar. Hukuk Dairesi’nin verdiği görüşe göre yabancı uyruklunun Kıbrıslı olan eşinin de en az üç yıllık vatandaşlığı olması gerekiyor. Bu arada yasa metnine ve Yüksek Mahkeme kararına göre Kıbrıs’a yasadışı yollardan girenler ve yasadışı kalanlar –işgal bölgesinde olanlar- evlilik yoluyla vatandaşlık alma hakkına sahip değiller. Yasadışı girenlerin vatandaşlık başvurusu yapabilmeleri için M127 formasını doldurması gerekir ve bunun da koşulu Kıbrıs’ta yedi yıl yasal yaşamak.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Kooperatifi beleşe istiyorlar.” başlığı altında Kooperatif Merkez Bankası’nın özelleştirilmesi çalışmaları. Gazeteye göre Kooperatif Merkez Bankası’nı almaya ilgi duyan Helenik Bank ve Apollon Yatırım Fonu önerilerinin ekonomik yanıyla ilgili kartlarını açtılar. Sundukları önerileri temelinde en iyi senaryo yatırımcının Kooperatif Merkez Bankası’nı parasız alması. En kötü senaryo ise devletin satın alıcıya 600 milyon euro daha ödeme yapması. Devlet bugüne kadar destek için Kooperatife 4 milyar euro verdi. İlk destek 2013 yılında sermayesini güçlendirme amacıyla 1,5 milyar verildi. 2015 yılında 175 milyon verilirken yakın bir geçmişte de Anastasiadis hükümeti kooperatife 2,35 milyar euro aktardı. Bu arada satışın gerçekleşmesi durumunda Kooperatif Merkez Bankasının geri dönmeyen 6,3 milyar euroluk kredisi de devlete kalacak. Bu kredilerin Altamira şirketi tarafından yönetimine devam edileceği belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Fotis Kuvelis Türkiye’nin tahriklerinin devam edeceği ve söz konusu ülkenin hedefinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde var olmak olduğunu söyledi. Türkiye’nin farklı boyutlardaki tahriklerinin durmayacağını çünkü Türkiye liderliğinin amacının Kıbrıs Münhasır Ekonomik bölgesinde var olmak için sözde tartışmalı alanlarla zemin kazanmak olduğunu değerlendirmesinde bulundu. Yunanistan’ın uluslararası hukuktan ve Lozan ile Paris Anlaşmaları gibi uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan ulusal egemenliğini tartışmayacağına da vurgu yaptı.


ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi menüsü kooperatif bankası olan gizli bir yemek yenmesi. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis kooperatif bankası konusunda Çarşamba akşamı ilgililerle kamuoyunun dikkatinden uzak bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantıda tek konu kooperatif bankasının geleceği oldu ve Kooperatif Merkez Bankası’yla ilgili tüm konular masaya yatırıldı. Kooperatif Merkez Bankasının mali durumunun özellikle de Kooperatifin satılacağı haberi sonrası yaşanan sermaye kaçışı sonrası çok kötü olduğu bir veri. Söz konusu bankanın satın alınması konusunda Helnik Bank ile Apollon Yatırım Fonu’nun ortaya koydukları önerilerin Hükümeti tatmin etmediği belirtiliyor. Durumla ilgili bazı Hükümet kaynakları “Kooperatifin kendilerine hediye edilmesini istiyorlar” ifadesini kullandılar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İsrail Devleti’nin kuruluşunun 70. Yıldönümü nedeniyle İsrail’in Lefkoşa Büyükelçisinin verdiği resepsiyonda konuşan Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis Kıbrıs-İsrail ilişkilerinin yeni bir evreye girdiğini söyledi. Bu olgunun coğrafi durumun ötesinde stratejik bir seçim olduğuna ve ülkeleri, halkları ve bölge için istikrarlı ve güvenli bir gelecek ortak vizyonuyla güçlendiğine dikkat çekti. Hristodulidis bu stratejik seçimin bir sonucu olarak “gerek ikili gerekse bölgesel düzeyde ilk kez görülen boyutlarda işbirliğinin sağlandığını” belirtti. Bu arada DİSİ Başkanı Averof Neofitu da dün İsrail büyükelçisiyle görüştü. Görüşme Kıbrıs Meclisi’nin İsrail’in Gazze sınırındaki faaliyetlerini kınama kararından birkaç gün sonra gerçekleşmiş olması dikkat çekti. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Neofitu Türk işgalinin kurbanları olarak İsrail’in toprak bütünlüğünü savunma hakkını anladıklarını söyledi. Ülkelerin tümünün İsrail’in varlığını kabul etmelerini ve ortak uğraşılarla çatışmalardan kaçınılması olgunun büyük önem taşıdığına da vurgu yaptı.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

18 Eylül
İçişleri Bakanı: Yerel seçimler ertelenince, yerel özyönetimle ilgili reformların uygulanması için yol açıldı
16:50
Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis bugün Josep Borrell ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi
16:48
ABD Bakan Yardımcısı Sherman ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal arasında görüşme yapıldı.
15:19
Engomi’de merkezi bir cadde üzerinde bulunan kafeteryada şiddetli bir patlama yaşandı.
15:18
İşgal bölgelerinden gelen yüksek miktarda gümrüksüz tütün ve tütün ürünleri ele geçirildi.
15:15
Cumhurbaşkanı Anastasiadis, bu akşam New York’a gidiyor
15:13
Birleşmiş Milletler Eylül ayı içinde New York’ta 3lü gayrı resmi görüşme yapılacağını teyit etti.
13:07
Cumhurbaşkanı Atina'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası hukuka ve BM kararlarına bağlılığını ifade etti.
13:05
AB'nin güneyindeki 9 üye ülke, Kıbrıs'ta iki devletli çözüme yönelik öneriyi kabul edilemez olarak niteledi.
13:03
17 Eylül
basın özetleri 17.09.21
15:36
Nouris: Yerel seçimlerin ertelenmesi son derece önemli bir karar
13:38
Pelekanos: Guterres'in amacı iki tarafın niyetlerini araştırmak
13:37
Tüm haberler

Video on Demand