24/5/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi 24 Haziran seçimleri sonrası Türkiye’nin izleyeceği çizgiye ilişkin belirsizlikler. Gazeteye göre Recep Tayip Erdoğan’ın izlediği çizgi ve Türkiye’nin 24 Haziran seçimleri sonrası süreci Amerikalıların çözmeye çalıştığı zor bir bulmacaya dönüştü. Türkiye ve Erdoğan’ın nereye gittikleri konusunda Waşington’un da net bir fotoğrafı yok. Bunun için de tabloyu netleştirmek ve kristalleştirmek için konuyu herkesle açık bir biçimde tartışıyorlar. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas’ın bu hafta başında Waşington’a gerçekleştirdiği ziyaret Amerikan başkentinde Türkiye’de seçimlerin ertesi gününe ilişkin bir endişe ortamı ve belirsizlik olduğunu ortaya koydu. Amerikalıları endişelendiren temel olgu Amerikan-Türk ilişkilerinin geleceğidir ve olguların bugün geçmişte olmadığı gibi olduğu görünümü var. Geçmişte Ankara Waşington’un sadece bölgede değil NATO alanında geniş bölgede en yakın müttefiki olarak görülüyordu. Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas Amerikalı meslektaşlarıyla bölgedeki tüm durumu ve özellikle de Türkiye’deki gelişmeleri ele aldı. Aynı zamanda doğal gazın Kıbrıs, İsrail, Mısır’dan, üç ana kaynağından Yunanistan üzerinden Avrupa’ya güvenli bir şekilde taşınması ana konu olmak üzere enerji konularını da görüştü. Kıbrıs tüm bu durumdan karlı çıkmış görünüyor ve önemli bir istikrar faktörü olarak değerlendiriliyor. Kıbrıs’ın, İsrail Hava Kuvvetleri konulu uluslararası bir konferansa katılımı bölgesel istikrarın ayrılmaz bir parçası olmasının örneğini teşkil ediyor. Kıbrıs’ın kendi hava gücü olmamasına rağmen böylesi uzmanlık alanında bir konferansa katılmaya davet edilmesi bölgedeki rolünü gösteriyor. Dahası bölgedeki rolü dün başlayan ve Cuma günü tamamlanacak olan “Argonaftis 2018” tatbikatı aracılığıyla da kanıtlandı. Kıbrıs bu tatbikat aracılığıyla, özellikle zor bir bölgede güvenli bir liman olduğu mesajını verdi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs’ın Avrupa Birliği üyeliği üzerinden 14 yıl geçti. Kıbrıslıların yarısı bu katılımı olumlu olarak değerlendirirken geri kalanı olumsuz ya da ilgisiz bakıyor. Kıbrıslıların yarısı önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek Avrupa Parlamento seçimlerine ilgi göstermiyor. Euro Baramotre tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre son dönemde Avrupa Birliği’ne olumlu bakan Kıbrıslıların oranında artış var. Bir önceki araştırmaya göre Avrupa Birliği üyeliğine olumlu bakan Kıbrıslıların oranı %17 arttı ve %52’ye ulaştı. Olumsuz olarak görenlerin oranında da %6 oranında azalma var. Üyeliği olumsuz olarak görenler %13 oranındayken ne olumlu ne de olumsuz görenlerin oranı %35. Bununla birlikte sürecin doğru yönde gittiği görüşünde olan Kıbrıslıların oranı %25. Tersi görüşte olanlar ise %45 oranında. Tam üyeliği olumlu görenlerin Avrupa Birliği ortalaması %60.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi eğitim ve sağlık sektörünün baş ağrısına dönüşmesi. Gazeteye göre eğitim ve sağlık büyük bir baş ağrısına dönüşmüş durumda. Cumhurbaşkanının sürece dün akşamki müdahalesi, hükümetin bu konuları ilk ciddi kriz olarak yönetmesi gerçeğinin bir göstergesidir. Cumhurbaşkanı sağlık ve eğitim konularında kamuoyu önünde yaşanan karşıtlığa yönelik dün akşamki müdahalesinde "Devletin bir sendika malikhanesine dönüşmesine tahammül etmeyecek" temel mesajını verdi. Cumhurbaşkanı sabrın tükenmekte olduğu mesajını da geçti. Sağlık alanında doktorlar sendikası PASİKİ ile Sağlık bakanlığı arasında yaşanan çatışması bitmiyor. Sendika üyelerinin taleplerine itaat ederek Bakanlık Genel Müdürü’nün 10 yaşındaki öğrencinin ölümüne ilişkin idari soruşturmasından duyduğu rahatsızlığı açıkladı. Bu idari soruşturmanın sonuçları ise teyit edilmiş durumda. Cumhurbaşkanlığının olaya müdahalesi sonrası Sağlık Bakanı PASİKİ’den kurumlara saygı göstermesini istedi. Eğitim alanında ise Kostas Habiauri’nin görevi almasının sonra yaşananlar, böylesi bir krizi yönetip yönetemeyeceği konusunda kendisi için kişisel bir teste dönüştü. Eğitimcilerin ve özellikle de sendikal örgütlerini kendisine yönelik olarak ortaya koydukları tepki nedeniyle karşı karşıya olduğu testte şu an için zemin kaybettiği görünümü var.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Komisyonu’nun altı aylık raporu çerçevesinde Kıbrıs’a yeni tavsiyeleri bankalara geri dönmeyen krediler, reformlar ve özelleştirmeler konusunda yeni baskıları oluşturuyor. Makro ekonomik eşitsizlikleri karşılayabilmesi için Komisyonun Kıbrıs’a yönelik beş yeni tavsiyesi öncekilerden farklı değil. Komisyon daha önceki tavsiyelerinde çok az ya da hiç ilerleme sağlandığı görüşünde. Komisyon bu arada Kıbrıs’tan kamu alanını, kamu yönetimiyle ve özellikle de yarı resmi kamu kuruluşlarıyla yerel yönetimlerini sonuç alıcı kılmak amacıyla 2018 ve 2019 yıllarında reformlarda bulunmasını istedi. Bu arada yargının da daha sonuç alıcı olmasına yönelik reform talep etti. Uzman mahkemeler kurulmasını gündeme getirdi. Komisyonun üçüncü tavsiyesi geri dönmeyen kredilerle ilgili oldu. Geri dönmeyen kredilerin azaltılması sürecinin hızlandırılması gereği üzerinde durdu. Bu alanda geri dönmeyen kredilerin satılması ve yasal düzenlemelerin yapılmasını gündeme getirilmesini istedi. Sigorta şirketlerinin denetimlerinin güçlendirilmesi gereğine dikkat çekti.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in dün akşam sendikalara yönelik açıklamaları. Gazeteye göre doktorların Sağlık Bakanı ile gerçekleştirecekleri kritik görüşmeye ve öğretmenlerin alacakları karara saatler kala Cumhurbaşkanı Anastasaidis dün akşam kundaklayıcı açıklamalar yaptı. Sendikacıları küçümseyici ve sendikacılığı da olumsuz gören görüşler ortaya koydu. Bu arada örgütlü suçla ilgili olarak ifade edilenlerin abartılı olduğunu ileri sürdü

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2017 yılında Kıbıs’ta 50 bin çalışan geçici statüde çalışıyordu. Avrupa İstatistik Dairesi verilerine göre Kıbrıs’ta geçici statüde çalışanların toplam çalışanlar içindeki payı %15,4. Erkeklerden geçici statüde çalışanların oranı %12 iken, bu oran kadınlarda %18,7. 50 bin geçici statüde çalışanın 30 bini kadın. Sözleşmeli olarak geçici statüde çalışanların maaşları genellikle kadrolulara göre daha düşük oluyor. Bu statüde çalışanların işten çıkarılma riski de yüksek. Bu arada verilere göre Kıbrıs’ta 2017 yılında iş gücü sayısı 425. 727 oldu. Bunların 378.721’i istihdam edilirken 47,006’sı işsiz. İstihdam edilenlerden 329.593’ü tam gün çalışırken, 49,128’i de kısmi olarak çalışıyordu. Çalışanlardan 328,692’si memur. Bunlardan da 278.450’si tam gün ve 50.242’si de kısmi çalışıyordu.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi kurumlar arası çatışma ve Cumhurbaşkanının konuya ilişkin dün akşamki açıklamaları. Gazetenin konuyla ilgili haber başlığı ise şöyle: “ Açık cephe. Dorıktaki kurumların sürekli çatıştığı bir devlet. Cumhurbaşkanı sendikacılara öfkeli.”

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İşgal bölgesinde ekonomistler ve politikacılar yabancı para birimine geçişi mümkün görmüyorlar. Bunun için bir dizi değişim yapılması gereği üzerinde dururken bunun da bugünkü koşullarda hiç de kolay olmadığına dikkat çekiyorlar. Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında sürekli değer kaybetmesi sonrası sözde Başbakan Erhürman geçen gün farklı para birimi kullanımına geçebileceklerini söylemişti. Bu yaklaşım da bunun mümkün olup olamayacağına yönelik bir tartışmaya neden oldu. Derviş Kemal Deniz para biriminde değişim için bazı koşullar olduğunu ve bunların Kıbrıstürk tarafında uygulanamayacağını dile getirdi. Euroya geçiş durumunda Avrupa Merkez Bankası kararlarının uygulanması gereğine işaret etti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

30 Temmuz
basın özetleri 30.07.21
13:12
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
Tüm haberler

Video on Demand