23/5/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi sağlık sektöründe devam eden karşıtlık. Gazeteye göre sağlık sektöründe kamuda örgütlü doktorlar sendikasının dün Sağlık Bakanı’nı Bakanlık Genel Müdürü Hristina Yannaki’ye güvenleri olmadığını bildirmesiyle 14 yaşında Stavros’un ölümü ve iki doktorun tutuklanmasıyla ortaya çıkan kaosta çatışma doruk noktasında tüm cepheler açık. Kamuda örgütlü doktorlar sendikası PASİKİ, Sağlık Bakanı’ndan Genel Müdürü Hristina Yannaki’nin herhangi bir konuda doktorlarla müzakerelerde yer almayacak bir biçimde sınırlamasını istediler. Doktorların bu taleplerinin nedeni de Yannaki’nin ölüm vakasının araştırılması sırasındaki davranış biçimi. Yannaki ölüm vakası sonrası yaşananları araştırmış ve topladığı veriler iki doktorun tutuklanmasında polise yardımcı olmuştu. Aynı zamanda PASİKİ ve Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis de devlet hastanelerinde yaşananlarla ilgili olarak karşı karşıya geldiler. Maliye Bakanı Yeorgiyadis’in doktorların maaşlarına artış aldıklarını ve şimdi hastanelerde geçen yıllara göre daha fazla doktor ve hastabakıcı çalıştığı açıklaması krizi yeniden alevlendirdi. Yeorgiyadis “ Kadro konusunda Maliye Bakanlığı tarafından değil uzmanlar tarafından araştırma yapıldı ve ortaya çıkan sonuç daha fazla personel atanması değildir. Personelin daha iyi örgütlenmesi ve değerlendirilmesidir” dedi. Bakanın bu açıklamasına yanıt veren Sotiris Kumas ise kötü görünümün sorumlusunun devletin hareketsizliği olduğunu söyledi. Buna paralel sendika da Sağlık Bakanı’nın geçtiğimiz günlerde yaptığı doktorların rüşvet ve hediye aldıkları açıklamalara yanıt verdi. PASİKİ “ Gerginliğin azaltılması uğraşılarına rağmen Sağlık Bakan’nın yaklaşımları diyalogu dinamitlemekte ve kamu doktorlarının saygınlığını azaltmaktır," dedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Avrupa Parlamento seçimleri için geri sayım başladı. Tüm üye ülkelerde partiler seçimlere yönelik çalışmalarını başlattı. Partiler ulusal düzeyde güçlü aday listeleri hazırlama arzusunda. Avrupa Parlamento seçimleri partiler için her zaman zor seçimler olmuştur ve söz konusu seçimlere katılım da düşük düzeyde kalmıştır. Avrupa Parlamento seçimleri 23-26 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kıbrıs’ta seçimler 26 Mayıs Pazar günü olacak. Son seçimlerde DİSİ %37,75 oranı ile iki sandalye kazanırken AKEL de %26,98 oranı ile yine 2 sandalye kazanmıştı. Geri kalan 2 sandalyeyi ise DİKO ile EDEK paylaşmıştı.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve Kıbrıslıtürkler. Gazeteye göre işgal bölgesinde Türk Lirası’nın değer kaybı sonucu ücretli Kıbrıslıtürkler için ekonomik durum hızlı bir biçimde kötüleşiyor. Kıbrıslıtürk sendikal örgütler çalışanları rahatlatıcı acil önlemler alınmasını ve ekonomiye daha sağlıklı bir yaklaşım gösterilmesini talep ediyor. Yakıt fiyatları, elektrik fiyatları son ayda %15 oranında arttı. Aynı dönemde sağlık giderleri ikiye katlandı. Türk ekonomisinde gözlemlenen istikrarsızlık ve işgal bölgesinin buna doğrudan bağlı olması mülklerini güvence altına almak için ortalama Kıbrıslıtürkleri özgür bölgeye itiyor. Bunun en basit ve kolay yolu ise özgür bölgede herhangi bir bankada hesap açmak. Bunun bir sonucu olarak özgür bölgede hesap açmak için Kıbrıslıtürklerin bankalara yönelik soruları arttı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kamuda maaş artışlarının boyutu hafta içerisinde belli olacak. SEK ve PEO sendikalarının Maliye Bakanlığı Genel Müdürü ile gerçekleştirecekleri görüşmede bu konunun “kapanması” bekleniyor. Taraflar arasında geçen Ekim ayında genel bir çerçeve üzerinde anlaşma sağlanmıştı. Şimdi ek tamamlayıcı anlaşma için görüşmeler yapılıyor. Taraflar çerçeve anlaşmasının öngördüğü takvime bağlı ve buna göre de kesin anlaşmaya Mayıs ayı sonuna dek varmaları gerekiyor. Taraflar arasında varılan çerçeve anlaşması %2’lik bir artışı öngörüyor. Şimdi bu rakam kesinleştirilecek ve aynı zamanda maaşlardan yapılan kesintilerde yapılacak azaltma üzerinde de anlaşma sağlanacak. Sendikalar ekonomik krizle birlikte 2012 yılında gündeme gelen ve uygulamaya konan söz konusu kesintilerin tamamı ile sona ereceği bir takvimin belirlenmesini arzuladıkları biliniyor.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Anastasiadis Hükümeti’nin içinde bulunduğu durum. Gazeteye göre Anastasiadis Hükümetiyle DİSİ koordine olamıyor. Bakanlar hareketsiz tavırlarıyla günlük bazda gerginlik ve karşıtlık yaratıyorlar. Örgütlü suç öfke yaratırken öğretmenler okullarda dövülüyor. Güven ortamı yok. Hastahaneler çöküyor. Maliye Bakanı “örgütsüzlükten” bahsediyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis ise tüm bunları duyarsız bir biçimde izliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün Paris’te Avrupa İşleri ve Dış Meseleler Bakanlığı Müdür Vekili Jean Claude Tribolet ile Kıbrıs sorunundaki ve hidro karbon alanında son gelişmeleri görüştü. AKEL tarafından yapılan açıklamaya göre Kipriayanu ile Tribolet görüşme sırasında Türkiye’deki seçimler sonrası Kıbrıs sorununda müzakerelerin yeniden başlamasının önemine vurgu yaptılar. O güne kadar zeminin bu yönde hazırlanması ve iki devletli çözümün ve garantilerin çözüm sonrası devam edemeyeceği konusunda güçlü bağlılık ve taahhütte bulunulmasını istediler. Kıbrıs sorununa bulunacak çözümün Kıbrıs’ın işgalden kurtulmasını ve içişlerine herhangi bir müdahale olmayacağını garanti altına alması gerektiğine dikkat çektiler. Görüşmede gündeme hidro karbon konusu da geldi. Andros Kipriyanu bu konuda Hristofias- Talat görüş birliğini gündeme getirdi ve konunun düzenlendiğini ve Kıbrıs sorununun çözümüyle kesin çözüme ulaşacağını ifade etti. Kipriyanu enerji konusunun gerginlik yaratacak bir kaynak olmaması gereğine de işaret etti. Andros Kipriyanu dün Paris’te Avrupa ve uluslararası konularda yetkilisi Aleksis Lamek ile de görüştü. Lamek ülkesinin Kıbrıs sorunun çözümü uğraşılarına verdiği desteği ifade etti ve bu konuda AKEL ile görüşlerinin büyük oranda çakıştığını belirtti.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Keyfiliğe baraj” başlığı altında kişisel verilerin gizliliği konusunda yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre şirketler, örgütler, partiler ve seçimlerde adaylar tarafından kişisel verilerin gizliliğinin ihlalinde keyfiliğe son veriliyor. 25 Mayıs Cuma günü itibarıyla Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin tümünde kişisel verilerin korunmasını öngören bütünsel yasa uygulamaya konuyor. Kişisel verilerin ihlali durumunda ağır cezalar ve tazminatlar geliyor. Son seçimlerde özellikle partilere ilişkin çok sayıda şikâyet ortaya konmuştu. Yurttaşlar, partiler tarafından rahatsız edildikleri gerekçesiyle şikâyette bulunurken bundan böyle onayı olmadan rahatsızlık durumunda ciddi cezalar ödenecek. Sorunun tekrarlanması durumunda da partilere verileri işleme konusunda geçici ya da kalıcı yasak da konabilecek.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- 2015’ten başlayan ve 2021 yılında sona erecek sürede Limasol kentine ve kazasına toplamda 400 milyonun üzerinde yatırım yapılacak. Yatırımların bazıları tamamlanmış ve bazıları da gelişim halinde. Cumhurbaşkanı Anastasiadis dün bölgeye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında ilgili çevrelerle yatırımları ele aldı. Bürokrasi nedeniyle bazı yatırımlarda gözlemlenen gecikmeler üzerinde durdu. Cumhurbaşkanı Limasol’daki yatırımlara atıfta bulunurken temeli 8 Haziran’da atılacak olan kumarhanenin önemine dikkat çekti. Buradaki kumarhanenin yılda 300 bin ek turisti bölgeye çekmesinin beklendiğini söyledi. Bu yatırımın devlete yıllık getirisinin de 700 milyon euro olması bekleniyor. Söz konusu yatırım bunların yanı sıra doğrudan ya da dolaylı bir biçimde 6.500 istihdam alanı açacak.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

30 Temmuz
Dendias Çavuşoğluna meydana gelen yangında can kayıplarından dolayı taziyelerini iletti
08:13
Lefkoşa Güvenlik Konseyi kararını memnuniyetle karşıladı
08:12
Bakanlar Kurulunun koronavirüse karşı yeni ek önlemlerin uygulanması konusunu görüşmesi bekleniyor
08:11
Dün 4 can kaybı ve 655 yeni vaka kaydedildi
08:11
29 Temmuz
Karrotsakis: Hastaların yüzde 95'i aşısız
14:29
"Walk-in" aşı merkezlerinde şu ana kadar 8 bin'den fazla kişi aşı oldu
14:28
Hristodoulidis: Britanya ile ABD arasında Kıbrıs konusunda Güvenlik Konseyi'nde anlaşmazlık yaşandı
14:27
basın özetleri 29.07.21
13:28
Dün gece Kavo Greko açıklarında 14 göçmen taşıyan bir tekne tespit edildi
08:03
Dendias, İrlandalı mevkidaşına Maraş hakkında bilgi verdi
08:03
Dün 2 can kaybı ve 769 yeni vaka kaydedildi
08:02
28 Temmuz
basın özetleri 28.07.21
14:01
Tüm haberler

Video on Demand