22/5/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi geçen hafta okulunda birici kattan düşen öğrencinin her iki ayağının da alçıya alınmış olunması. Gazeteye göre okulunda birinci kattan düşen öğrencinin ayak kemiklerinde tespit edilen ciddi hasar nedeniyle her iki ayağı da alçıya alındı. Söz konusu öğrenci Lefkoşa Hastahanesinde iki kez muayene edilmiş ve çocuğun ayaklarında acı hissettiği şikayetlerine karşı her iki muayenede de herhangi bir sorun tepsi edilememişti. Çocuk geçen Pazartesi günü düştükten sonra annesi tarafından Lefkoşa hastanesinin ilk yardım bölümüne götürüldü. Buradaki muayenesi sonrası da taburcu edildi. Daha sonra topuklarında hissettiği ağrı nedeniyle tekrardan hastahaneye gitti, Doktorlar ikinci muayenede de sorunu bulamadılar. Ancak daha önce yaşamını yitiren öğrenci nedeniyle yaşanan gerginlik sonucu kendisini Makarios Hastahanesine sevk etme kararı aldılar. Orada da çocuğu Çarşamba gününe kadar gözlem altında tuttular. Çocuk ağrılarından şikayete devam ettiğinden Cuma günü özel ortopedist Aıotis onu Magnetik tomografiye gönderdi ve burada ayaklarında ciddi hasar olduğu tespit edildi. Özel doktor olayın olmasından bir hafta sonra dün çocuğun her iki ayağını da alçıya aldı. Çocuğun annesi de “ hiçbir şey istemiyorum. Sadece konuyla ilgili düşünmesi gerekenler düşünmelidir ve bizden özür dilemelidirler” dedi. Söz konusu çocuğun durumu basına Veliler Federasyonu’nun hastanenin acil vakalar bölümünde muayenesine ilişkin şikayette bulunması sonrası gündeme gelmiş ve Sağlık Bakanlığı da söz konusu şikayetleri dayanaktan yoksun olarak nitelemişti. İkinci muayenede de röntgenlerinin çekildiğini ve hastanın ayrıca bir beyin cerrahı ve ortopedi uzmanı tarafından muayene edildiğini ve “sağlık sorunu tespit edilmediğini” belirtmişti.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hükümetin, eski Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofias’ın Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e gönderdiği Kıbrıs sorunuyla ilgili mektubunu yanıtlama niyeti yok. Elde edilen bilgilere göre söz konusu mektup Cumhurbaşkanı’nın eline dün geçti ancak mektubun kamuoyu ile paylaşılmış olduğu bir anda buna yanıt vermek istemiyor. Hükümet, Hristofias’ın ifade ettiği konularda kamuoyu önünde bir tartışma sürecine girmek istemiyor. Bu arada Cumhurbaşkanlığı söz konusu mektupta ifade edilen görüşlere daha önce yanıt verildiğini de düşünüyor. Bir Hükümet kaynağı “Hristofias AKEL’in söylediklerinden farklı bir şey söylemedi. İfade edilen garantilerin ve işgal ordusunun devam edeceği bir stratejik anlaşmayı kabul edip etmeyeceğine yanıt vermeyecek” dedi. Söz konusu kaynak Akıncı’nın garantilerin kaldırılması ve askerlerin ayrılmasını kast etmediğini söylediğini de hatırlattı.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi eğitimde yaşanan sorunlar. Gazeteye göre son yıllarda başarısızlık ve/veya yetersizlik nedeniyle eğitim dışı kalan eğitimci çok az. Psikolojik veya daha başka sorunları olan eğitimciler var. Eğitim Bakanı Kostas Habiauris de geçen günlerde bunu kabul etti ve bu tavrıyla yıllar önce Yorgos Vasiliyu Hükümeti döneminde Eğitim Bakanı olan Hristoforos Hristofidis’in yapmış olduğu gibi yangına neden oldu. Bu sorun o dönemden beridir çözülmesi çünkü öğretmenleri değerlendirme sistemi az sorunu olan eğitimcileri elemeye ve onlara gerekli desteği vermeye olanak vermiyor. Sadece onları bir okuldan bir başka okula tayin etme olanağı sağlıyor.


Son 30 yıl içinde sunulan onlarca teklif, hemen hemen hepsini “mükemmel” bir şekilde değerlendiren dosyalarla çekmecelerde duruyor. Politis’in elde ettiği bilgilere göre Kamu Hizmetleri Komisyonu geçen yıl sadece deneme evresinde olan dört öğretmene ve sözleşmeli üç öğretmene işten el çektirdi. Ancak yasal bir boşluk nedeniyle, bu öğretmenler atama listelerinden silinmez, dolayısıyla eğitime geri dönmeleri de engellenemez.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Turizmde müsteşarlık kurulmasında önemli adımlar atıldı. Meclis’te Müsteşarlık için Meclis’te çoğunluk sağlanmış durumda. AKEL ise müsteşarlıkla birlikte Kıbrıs Turizm Örgütü’nün de varlığını korumasını istiyor. Konuyla ilgili oylama 15 Haziran’da gerçekleştirilecek. DİSİ Başkanı Averof Neofitu Kıbrıs Turizm Örgütü’nün müsteşarlığa dönüşmesinden yana olduklarını söyledi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Fransız TOTAL şirketinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde 8. Parsele katılma talebinde bulunması. Gazeteye göre 3. Parseldeki “Süpya” alanında Türkiye’nin ENİ’nin sondaj çalışmalarını engellemesiyle yaşananlar sonrası TOTAL şirketi, ENİ şirketinin yetkili olduğu 8. parsele katılım talebinde bulundu. TOTAL ve ENİ şirketleri 6. Ve 11. Parsellerde %50’şer ortak. Konuyla ilgili açıklamayı Orta Doğu’da üretim ve araştırma sorumlusu olan TOTAL başkanlarından Stefan Mişel yaptı. Mişel, Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası yaptığı açıklamada “ENİ’ye ait olan 8. Parsele katılım önerisinde bulunduk ve Bakanlık tarafından incelenmekte olan bu talebe destek vermeye geldik” dedi. Fransız yetkili konuya ilişkin daha fazla detay vermedi. Hangi oranda ortaklık istediklerini söylemedi. Bunun yanı sıra 6. Parselde “Kalipso” alanında teyit edici sondaj çalışması hakkında da konuşmadı. Mişel ilgili bir soruyu yanıtlarken, bunun tartışmaların bir parçası olduğunu ve gerçekleşmesi öncesi yapılması gereken geriye çok teknik konuların kaldığını söyledi. 2017 yılı başında gerçekleştirilen teyit sondajı sonuçlarını olumlu olarak niteledi. Bir teyit sondajına daha gerek olduğunu ve bunun da yapılacağını dile getirdi. Kıbrıs Enerji Bakanı Yorgos Lakkotrpisi de söz konusu gelişmeyi çok önemli olarak niteledi. Bunun 8. Parseldeki ortaklığı ve TOTAL’in Kıbrıs’taki varlığını güçlendireceğini ifade etti. Üçüncü tur izinler sırasında 8. Parselde ENİ’nin yetkili kılındığını da hatırlattı. “3. Parselde yaşananlar sonrası Kıbrıs Cumhuriyeti’nin en önemli ortaklarından birinin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinde ve henüz araştırılmayan 8. parselde varlığını güçlendirmek istediğini görüyoruz. Lakkotripis “Kalipso” alanının değerlendirilmesiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken de “6. Parseldeki ortaklık ve bizim danışmanlarımız çalışmalarına devam ediyor, çünkü Kalipso’daki miktarın bağımsız değerlendirmesini istiyoruz.” dedi. Bakan bundan sonraki adımları tartışmaya devam ettiklerini ancak henüz bir şey söyleyecek durumda olmadıklarını da dile getirdi. Bir başka soruyu yanıtlarken de 8. Parselde üç boyutlu araştırma yapıldığını ve şimdi veriler üzerinde çalıştıklarını dile getirdi. Bu arada DİKO eski Cumhurbaşkanı Dimitris Hristofias’ın çözüm konusunda teşvik edici olmak için doğal gazın çözüm sonrası Türkiye üzerinden Avrupa’ya götürülmesi önerisine karşı çıktı. DİKO gazın Avrupa’ya EAST MED üzerinden taşınması gerektiği görüşünü savunurken Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e de konuyla ilgili tavrını netleştirmesi çağrısında bulundu.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu dün liderlere yeniden halka ve ülkeye karşı sorumluluklarını yüklenme çağrısında bulundu. Kıbrıs sorunuyla ilgili temaslarda bulunmak için Paris’e gitmeden önce açıklamalarda bulunan Kipriyanu Kıbrıs Hükümet Sözcüsünün, müzakerelerin başlamasına hazır olduğunu ilk söyleyenin Kıbrısrum tarafı olduğunu söylemesinin yeterli olmadığını ve hiçbir yere de götürmediğini ifade etti. “Akıncı somut bir öneri koydu. Hükümetin bu öneriye tepkisi olumlu olmalıydı” dedi. Kipriyanu bu arada gideceği Fransa’nın Güvenlik Konseyi daimi üyesi olduğunu, önemli bir rol oynadığını ve Kıbrıs’a geleneksel olarak destek veren bir ülke olduğuna da vurgu yaptı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi polisin dün Mahkeme’de yaptığı suçlama. Gazeteye göre polis dün mahkemede çarpıcı suçlamalarda bulundu ancak bu suçlamaları Mahkeme tarafından kabul görmedi. Polis iki kişi hakkında tutuklama kararı talep ederken söz konusu kişilerin üçüncü çevrelerden istikrasız bir ortam yaratmak ve egemen olanın polis değil yer altı dünyası olduğu mesajı vermek niçin aralarında polislerin de olduğu farklı hedefleri hedef gözetmeksizin vurma direktifi aldıklarını ileri sürdü. Bu saldırılar bazı birahanelere, restoranlara, eğlence yerlerine, polis evlerine patlayıcı atma şeklinde gerçekleştirilecekti. Ancak yargıç, polisin yeterli kanıt ortaya koyamaması sonucu tutuklama talebini reddetti. Yargıcın bu kararı sonrası polisin söz konusu iki kişiye saldırı direktifi veren üçüncü kişiyi daha gözaltına aldığı belirtiliyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Üniversite öğrenci temsilciliği seçimlerinde DİSİ yanlısı Protoporia bu yıl da birinci. İkinci sırada %5 puan geride AKEL’ci Proteftiki var. Üçüncü sırayı ise DİKO ve EDEK’i geçen bağımsızlar almış durumda. Protoporos %42,6 ve Prodeftiki ise %38,9 oranında bir desteğe sahip.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

29 Eylül
basın özetleri 29.09.22
12:59
28 Eylül
basın özetleri 28.09.22
15:24
Kasulidis: Yunanistan ve Türkiye arasında çatışma olasılığı, en uzak olası senaryo ancak göz ardı edilmemesi gerek
15:00
Türkiye Milli Güvenlik Kurulu bugün Ege ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler gündemiyle toplantı yapıyor.
14:40
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü’nün açıklamaları Sayıştay’ın sert tepkisine neden oldu.
14:38
Maliye Bakanlığı Genel Müdürü: Havaalanlarının yönetimiyle ilgili sözleşmenin yenilenmesi prosedürü yasal ve şeffaftı.
14:34
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya'nın nükleer silah kullanması kabul edilemez
14:31
Britanya'nın Kıbrıs sorununu Birleşmiş Milletler himayesinde çözme çabalarına olan bağlılığı devam ediyor.
14:22
Amerika hükümetinden Ukrayna’ya yönelik 1 milyar dolar değerinde yeni yardım paketi
14:18
Baltık Denizi'ndeki Nord Stream doğalgaz boru sisteminin 3 denizaltı hattı büyük hasar gördü.
14:16
Rus yanlısı ayrılıkçılar referandumların sonucunda Rusya'ya katılım lehinde çok büyük yüzdelikler açıkladı.
14:14
27 Eylül
Ekim ayının ilk on günü içinde mevsimlik grip aşısı aile hekimleri tarafından yapılmaya başlanacak
13:51
Tüm haberler

Video on Demand