21/5/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Eğitim Bakanı Kostas Habiauris’e karşı tüm Avrupa çapında bir tepkinin gelme olasılığı. Gazeteye göre Kıbrıslı İlk Okul Öğretmenleri Sendikası POED’in suçlayacağı Eğitim Bakanı Kostas Habiauris, Avrupa Birliği çapında eğitimci örgütlerinin tepkisine maruz kalabilir. Eğitim Bakanı bu kez de Avrupa Birliğine üye ülkelerin eğitimci örgütlerinin kendisine karşı protesto yürüyüşleri ya da daha başka tür eylemleriyle karşı karşıya kalabilir. POED bu arada sendikal örgütler eve öğretmenlere takındığı tavır nedeniyle Bakan’ı kısa adı İLO olan Uluslararası Çalışma Örgütü’ne de şikâyet etme niyetinde. Bakan’ın kendisine yönelik psikolojik sorunlarına ve yeteneklerine ilişkin atıflarına tepki ötesinde POED’in kadrolarına yönelik tavrına da tepkili. Bu aşamada POED Kıbrıslırum ve Kıbrıslıtürk diğer öğretmen örgütlerinin desteğini sağlamış durumda. POED Başkanı Filios Filaktu bugünde Selanik’e giderek Kıbrıs’taki gelişmelere ilişkin oradaki öğretmen örgütlerine bilgi verecek. Filaktu Selanik’e gitmeden önce yaptığı açıklamada daha sonra da “Avrupa Birliği’ndeki eğitimcileri temsil eden Avrupa Federasyonu’na bilgi vereceğini” söyledi. Benzer durumlarda eğitimcilerin uluslararası örgütünün tepki gösterdiğini ifade etti. Türkiye’de eğitimcilere destek mektupları gönderdiğini hatırlattı. İlgili bir soruyu yanıtlayan Filaku, "Bir bakanın, bir eğitim kurumunun başkanı ve sekreterinin devam eden bir soruşturmaya müdahale etmeye çalışabileceğini düşünmesi kabul edilemez" dedi. Sendikalarının önümüzdeki aylarda yabancı öğretmen örgütleri temsilcilerinin katılımıyla etkinlik düzenleyeceğini de duyurdu. Bu arada orta eğitim öğretmenleri sendikası Başkanı Yannos Sokratus da konunun önemi ve olası yansımaları nedeniyle durumu görüşmek için Merkez Yönetim Kurulunu 24 Mayıs’ta toplantıya çağırdı. Eğitim alanında örgütlü sendikalar da bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacak. Bakan ise sendikalara çağrı yaparak diyalog için kapısının açık olduğunu söyledi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kooperatif Bankasının iyi kısmının Ortak Denetleme Kurulu’nun en fazla tatmin edecek yatırımcı tarafından alınması için Kıbrıs içinde ve dışında çalışmalara yoğun bir biçimde devam ediliyor. Helenik Bank ve Amerikan yatırım fonu Apollon bu bankanın alımına ilgi gösteren iki kurum oldu ve denetimcilerle müzakerelere devam ediyorlar. Avrupa Komisyonu Rekabet Kurulu sürecin tamamlanması için belirlediği takvime sıkı sıkıya bağlı. Bağlayıcı önerilerin değerlendirilmesi sürecinin 31 Mayıs’ta sona ermesi bekleniyor. Bu arada Maliye Bakanı da Meclis Ekonomi Komisyonu aracılığıyla Banka Yönetim Kurulunda var olan boş iki sandalyeye bakanlığın iki yetkilisini atamak için Meclis’in onayını almaya çalışıyor.

- POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Sayıştay Başkanı ile olası çözüm durumunda uygulanacak bazı yasaların hazırlanması için bazı avukatlarla anlaşmaya varan Komiser Lida Kurşumba arasında yaşanan sorunlar. Gazeteye göre Sayıştay Başkanı Odisseas Mihayilidis federal devletin yasalarıyla ilgili hazırlıklar yapan hukukçuların sözleşmelerinde yer alan bedellerle ilgili yalan söylemekle suçlanıyor. Sayıştay Başkanı’nın Komiser ile çatışmasında, yetkilerini ve denetimleri sürecinde Odisseas Mihayilidis’in savunduğu etik davranış normlarını aştığına ilişkin bazı şüpheler yaratmış durumda. Görevini yerine getiren mevzuatın yokluğunda, Uluslararası Yüksek Denetim Kurumları Teşkilatı ve Denetim Hizmetine İlişkin Davranış Kuralları, görevlerini yerine getirilmesinde uygunsuz davranışlar sergilediği yönelik suçlamaların kontrolü için tek yol gösterici ilkeleri oluşturmaktadır. Lida Kurşumba ile karşıtlığında Odisseas Mihayilidis, federal devlet için yasa tasarıları hazırlanmasını öngören sözleşmelerdeki bedeller ilgili ve dairesiyle ilgili yasaların içeriği konusunda yalan söylemekle suçlanıyor. Mihayilidis’in yalanlarına Sayıştaylığın işleyiş ilkelerinin ihlalinden kaynaklanan bir dizi ihlal de eklenmiş durumda ancak bu suçlamaların ileri götürülmesi niyeti yok.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Eski Cumhurbaşkanlarından Dimitris Hristofias Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e Kıbrıs sorunuyla ilgili bir mektup gönderdi. Hristofias söz konusu mektubunda Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs sorununda uluslararası toplumun tezlerine çok daha yakın olduğunu ifade etti. Akıncı’nın kamuoyu önünde federal çözümü savunarak bir kez daha Erdoğan ve Çavuşoğlu ile karşı karşıya gelme cesareti gösterdiğine dikkat çekti. Hristofias’a göre Akıncı ortaya koyduğu tavırla Guteres çerçevesini kabul ettiğini belirten Kıbrısrum tarafını da açığa düşürdü. Kıbrısrum tarafında Guteres çerçevesinin ne olduğuna ilişkin tartışmalarla bir isteksizlik gözlemlediğini de dile getirdi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi Kıbrıs Bankası’nın geri dönmeyen kredileri satışa çıkarma hazırlığı içinde olması. Gazeteye göre Kıbrıs Bankası 7 milyar euro büyüklüğünde geri dönmeyen krediyi satışa çıkarma hazırlığı içinde. Diğer bankalarında benzer çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Elde edilen bilgilere göre Kıbrıs Bankası bu kredileri satın alacak dört şirket kurma yönündeki talebini Merkez Bankası’na iletmiş durumda. Bankanın bu şirketleri kurmadaki amacı geri dönmeyen kredileri bunlar aracılığıyla üçüncü çevrelere satmak.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-AKEL Polit Büro üyesi Aristos Damyanos dün yaptığı açıklamada “ Amerika Birleşik Devletleri Müsteşar Yardımcısı Jonahtan Kohen’inKıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde doğal kaynaklarını geliştirme hakkını Amerika Birleşik Devletleri’nin tanıdığı ve petrol ve doğal gaz kaynaklarının bütünsel bir çözüm çerçevesinde adanın iki toplumu arasında tam adil bir biçimde paylaşılması açıklaması iki toplum arasında anlayış birliği sağlanan ilkesel bir tezi ifade etmektedir” dedi. Damyanos bu açıklamaların ötesinde uluslararası toplumun, Türkiye’deki seçimlerin hemen sonrasında tehlikeli ve uzayan çıkmazın sonlandırılması ve sürecin İsviçre’de kesildiği noktadan yeniden başlaması için harekete geçmesi gerektiğine de vurgu yaptı. Zorluklar bir kenara konmadan Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in pasif bir şekilde beklemek yerine iki bölgeli iki toplumlu federal bir çözüme ulaşmak için koşulsuz bir biçimde Birleşmiş Milletler ve Genel Sekreterin belirlediği çerçevede derhal harekete geçmesi gerektiği görüşünü de savundu. “ Özgürleştiren ve yeniden birleştiren bir çözümü talep etmek için Kıbrıs sorununu oluşturan konuların tümünün birbirlerine bağlı bir biçimde tartışılmasının zorunluluğuna dikkat çekti. İki devletli çözüm ya da daha başka B Planlarına yönelik seslerin başaracağı tek şeyin taksimin kalıcılaşması olacağının altını çizdi.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “Kıbrıs sorunu buzdolabında ve enerji nedeniyle sıcak bir sonbahar” başlığı altında. Gazeteye göre Kıbrıs sorununda yakın ufukta iyimserlik yaratacak hiçbir şey görünmüyor. İki liderin birlikte yedikleri yemekten 35 gün sonra durgunluk devam ediyor. Buna gerekçe olarak da Türkiye’de seçimler gösteriliyor. Ancak Türkiye’deki seçim mücadelesi şu ana kadar Kıbrıs sorununun Erdoğan’ı meşgule den konular arasında olmadığını gösterdi. Dikkatler Suriye’ye, İsrail ile kavgaya, Kürt sorununa ve daha başka konulara çevrilmiş durumda. Tatil dönemi olan yaz aylarında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guteres’ten Kıbrıs sorununda herhangi bir hareketlenme beklenmiyor. Bu süreçte bir şey olacaksa bu Guteres’in Birleşmiş Milletler Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde Anastasiadis ve Akıncı ile görüşeceği Eylül ayında belli olacak. Bu arada sonbaharda Exxon Mobil 10. Parselde sondaj çalışmalarına başlayacak ve Türkiye’nin buna göstereceği tepkinin ne olacağı da merakla bekleniyor. Ankara daha önceden, satın aldığı sondaj platformu ile Doğu Akdeniz’e ineceğini açıklamıştı ve bu konuda şaka eder bir görünüm vermiyor. Böylesi bir adım atması durumunda Kıbrıs sorununda her tür yeni bir süreç bloke edilmiş olunacak. Diğer yandan Kıbrıstürk tarafı da Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde “tek yanlı” başka bir faaliyeti kabul etmeyeceğini açıkladı. Tüm bunlara karşı Exxon Mobil 10 parselde sondaj için hummalı bir biçimde hazırlık yapıyor. Türk tarafı bu hazırlılara olumlu gözle bakmıyor. Bu koşullarda da Kıbrıs sorununun geleceği sonbaharda belirlenecek ve şu an büyük bir belirsizlik hâkim. Soru çok ancak yanıt yok.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

16 Eylül
Fransa'da sağlık sektöründe aşı zorunluğuna uymayan çalışanlar uzaklaştırıldı
12:59
Elektrik fiyatlarında indirime ilişkin açıklamalar bekleniyor
12:58
Yerel seçimleri erteleme konusu Meclis'de görüşülüyor
12:57
New York'da üçlü görüşme olasılığı artıyor
12:56
basın özetleri 15.09.21
12:07
Dün 1 can kaybı ve 230 yeni vaka kaydedild
08:38
Cumhurbaşkanı Anastasiadis EU-MED zirvesine katılmak üzere Atina'ya gidiyor
08:37
15 Eylül
Başsavcı Savvidis Prodromou'nun açıklamalarından duyduğu şaşkınlığını dile getirdi
13:41
Prodromou: Gabriel'in Eğitim Hizmetleri Komitesi'ne sevk edilmesi kararı Hukuk Dairesi'ne ait
13:40
basın özetleri 15.09.21
13:19
Eğitim Hizmet Komisyonu'nun ressam Gabriel hakkındaki karar tepkiye neden oldu
10:19
Dün 2 can kaybı ve 126 yeni koronavirüs vakası kaydedildi
10:17
Tüm haberler

Video on Demand