Hükümet Sözcüsü, AKEL ve DİKO, Akıncı'nın önerisini yorumladı.

Hükümet, Türkiye olmadan, ordu konusunda Guterres çerçevesi üzerinde stratejik anlaşma yapılamayacağını vurguladı.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Akıncı’nın teklifini yorumlayarak, Guterres çerçevesini kabul etmeyenin Türkiye olduğunu ve Kıbrıs Rum tarafının yazılı olarak önerilerini sunduğunu açıkladı. Bu sebeple, Akıncı’nın Kıbrıs Rum tarafından Birleşmiş Milletler’in çerçevesi hakkında açıklama yapmasını isteyemeyeceğini sözlerine ekledi. Prodromu, Mustafa Akıncı’ya, mevcut Birleşmiş Milletler parametreleri temelinde Kıbrıs sorununun sona erdiğini iddia eden Türkiye ile anlaşması ve müzakerelerin yeniden başlamasını kabul edip etmediğine cevap vermesi için çağrıda bulundu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müzakerelerin yeniden başlaması için hazır olduğunu birçok kez ifade ettiğini hatırlatarak, Kıbrıs Türk tarafının bu dönemde müzakerecisi bile olmadığına dikkat çekti.

AKEL

AKEL, Mustafa Akıncı’nın Guterres çerçevesi üzerinde stratejik anlaşma yapılması önerisinin, müzakerelerin yeniden başlaması için perspektif oluşturduğunu savunarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e öneriyi değerlendirmesi için çağrı yaptı. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, hükümetin en azından Akıncı ile bir görüşme talep ederek, önerisi konusunda açıklama isteyebileceğini belirtti. Buna paralel olarak Akıncı’nın açıklamasına benzer bir açıklamanın Türkiye tarafından da yapılmasının talep edilebileceğini söyledi. Hükümete tepkisinden dolayı eleştirilerde bulunarak, açılan umut ışığınından faydalanmak ve müzakerelerin Guterres çerçevesi temelinde yeniden başlaması için hazır olduğunu ifade etmek yerine, köşeye sıkıştığı ve iletişim yöntemleriyle kaçmaya çalıştığı izlenimi verdiğini ileri sürdü.

DİKO


DİKO, Mustafa Akıncı’nın, Guterres çerçevesi Türkiye’nin hedeflerine hizmet ettiği için, çerçeveyi Ankara ile anlaşmalı olarak kabul ettiğini açıkladı. DİKO, aslında Anastasiadis’in tehlikeli tavizlerini içerdiği, başka bir yapıda garantörlüklerin devamını önerdiği ve sadece garantörlük anlaşmasının tek taraflı hakkının sürdürülemez olarak nitelendiği için, en başından beri Guterres çerçevesini kabul etmediğini açıkladığını vurguladı. Ayrıca, Türk ordusunun ayrılmasından bahsedilmediğine ve konunun 3 garantör gücün başbakanlarına sevk edildiğine dikkat çekti. Bununla birlikte, Kıbrıs Rum tarafının tam anlaşma teziyle zır olan Strateji Anlaşması ifadesine yer verildiğini, vatandaşların iradesini geçersiz kıldığını ve halkın yokluğunda geri döndürülemez tehlikeli bir durum yarattığını vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:31

Son Haberler

23 Temmuz
Vatandaşların randevusuz aşı merkezlerine olan ilgisi yüksek olmaya devam ediyor.
16:19
Avrupa Konseyi Başkanı: Türk tarafının Maraş’ın bir kısmının açılmasıyla ilgili açıklamaları, gerginliği arttırıyor.
16:18
Britanya, Güvenlik Konseyi’nin başkanlık açıklamasında, Türkiye’nin ve sahte devletin ismine yer vermeyi kabul etti.
16:16
Lefkoşa, Güvenlik Konseyi'nin Maraş'la ilgili başkanlık açıklamasından dolayı memnuniyet ifade etti.
16:15
Karusos: Kıbrıs’ın hedefi, 2030 yılına kadar elektronik araçların yeni kayıtlarının 36 bine ulaşması
16:14
Larnaka Hastanesi Genel Müdürü: Yaşlı koronavirüs hastalarının çoğunun aşılanmamış
15:05
Panayotopulu: Yetkililer 12 yaş ve üstü çocukların aşılanması yönünde karar alması gerek
15:03
basın özetleri 23.07.21
14:34
Anastasiadis, Türkiye son zamanlarda Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki tahrik dolu eylemlerini yoğunlaştırdı
14:26
22 Temmuz
Maliye Bakanı: Kıbrıs ekonomisi pandemi nedeniyle yaşanan kayıpların büyük bir bölümünü karşılayabilecek.
16:08
Avrupa Komisyonu sözcüsü: AB, Maraşla ilgili kararlara tamamen saygı gösterilmesi konusunda ısrar ediyor.
16:07
Pelekanos: Kıbrıs hükümetinin, Türkiye’nin Maraş açıklamaları hakkındaki adımları devam ediyor.
14:06
Tüm haberler

Video on Demand