Hükümet Sözcüsü, AKEL ve DİKO, Akıncı'nın önerisini yorumladı.

Hükümet, Türkiye olmadan, ordu konusunda Guterres çerçevesi üzerinde stratejik anlaşma yapılamayacağını vurguladı.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Akıncı’nın teklifini yorumlayarak, Guterres çerçevesini kabul etmeyenin Türkiye olduğunu ve Kıbrıs Rum tarafının yazılı olarak önerilerini sunduğunu açıkladı. Bu sebeple, Akıncı’nın Kıbrıs Rum tarafından Birleşmiş Milletler’in çerçevesi hakkında açıklama yapmasını isteyemeyeceğini sözlerine ekledi. Prodromu, Mustafa Akıncı’ya, mevcut Birleşmiş Milletler parametreleri temelinde Kıbrıs sorununun sona erdiğini iddia eden Türkiye ile anlaşması ve müzakerelerin yeniden başlamasını kabul edip etmediğine cevap vermesi için çağrıda bulundu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müzakerelerin yeniden başlaması için hazır olduğunu birçok kez ifade ettiğini hatırlatarak, Kıbrıs Türk tarafının bu dönemde müzakerecisi bile olmadığına dikkat çekti.

AKEL

AKEL, Mustafa Akıncı’nın Guterres çerçevesi üzerinde stratejik anlaşma yapılması önerisinin, müzakerelerin yeniden başlaması için perspektif oluşturduğunu savunarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e öneriyi değerlendirmesi için çağrı yaptı. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, hükümetin en azından Akıncı ile bir görüşme talep ederek, önerisi konusunda açıklama isteyebileceğini belirtti. Buna paralel olarak Akıncı’nın açıklamasına benzer bir açıklamanın Türkiye tarafından da yapılmasının talep edilebileceğini söyledi. Hükümete tepkisinden dolayı eleştirilerde bulunarak, açılan umut ışığınından faydalanmak ve müzakerelerin Guterres çerçevesi temelinde yeniden başlaması için hazır olduğunu ifade etmek yerine, köşeye sıkıştığı ve iletişim yöntemleriyle kaçmaya çalıştığı izlenimi verdiğini ileri sürdü.

DİKO


DİKO, Mustafa Akıncı’nın, Guterres çerçevesi Türkiye’nin hedeflerine hizmet ettiği için, çerçeveyi Ankara ile anlaşmalı olarak kabul ettiğini açıkladı. DİKO, aslında Anastasiadis’in tehlikeli tavizlerini içerdiği, başka bir yapıda garantörlüklerin devamını önerdiği ve sadece garantörlük anlaşmasının tek taraflı hakkının sürdürülemez olarak nitelendiği için, en başından beri Guterres çerçevesini kabul etmediğini açıkladığını vurguladı. Ayrıca, Türk ordusunun ayrılmasından bahsedilmediğine ve konunun 3 garantör gücün başbakanlarına sevk edildiğine dikkat çekti. Bununla birlikte, Kıbrıs Rum tarafının tam anlaşma teziyle zır olan Strateji Anlaşması ifadesine yer verildiğini, vatandaşların iradesini geçersiz kıldığını ve halkın yokluğunda geri döndürülemez tehlikeli bir durum yarattığını vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:31

Son Haberler

04 Ekim
Yunanistan Başbakanı: "Sınırlarımız gri değil açık mavidir"
16:42
Türkiye Dışişleri Bakanlığı: Yunanistan'ın Türkiye-Libya anlaşmasına dair açıklamaları, hiçbir anlam ve değer taşımıyor.
16:40
Avrupa Komisyonu'ndan iki üst düzey yetkili, enerji fiyatlarındaki krizle başa çıkmak için, ortak borçlanmaya çağırdı
16:27
Rusya'da ülkenin Alt Meclisi'nden sonra, Üst Meclis de, Ukrayna'nın dört bölgesinin Rusya’ya ilhakını onayladı.
16:26
Ukrayna: Yunanca öğretmeni, Ukrayna yanlısı tavrı nedeniyle Ruslar tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.
16:25
Basın Özetleri 04.10.2022
13:28
03 Ekim
2005 yılında askerlik görevini yaptığı dönemde ölü bulunan Thanasis Nikolaou'nun cinayet davası yeniden açıliyor
15:57
Helen Amerikan Enstitüsü, Biden’a mektup göndererek Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarını kınamasını istedi.
15:31
Dışişleri Bakanı, bugün çalışma ziyareti yapmak üzere Katar'ın Doha kentine gidiyor.
15:29
Savunma Bakanı: ‘State Partnership’ programı, Kıbrıs'ın bölgede istikrar faktörü rolü oynadığının bir başka kanıtıdır.
14:30
APOEL ve AEL arasında oynanan maçın ardından taraftarlar arasında çıkan olaylarda, 25 yaşındaki bir kişi yaralandı.
13:37
Basın Özetleri 03.10.2022
13:16
Tüm haberler

Video on Demand