Hükümet Sözcüsü, AKEL ve DİKO, Akıncı'nın önerisini yorumladı.

Hükümet, Türkiye olmadan, ordu konusunda Guterres çerçevesi üzerinde stratejik anlaşma yapılamayacağını vurguladı.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Akıncı’nın teklifini yorumlayarak, Guterres çerçevesini kabul etmeyenin Türkiye olduğunu ve Kıbrıs Rum tarafının yazılı olarak önerilerini sunduğunu açıkladı. Bu sebeple, Akıncı’nın Kıbrıs Rum tarafından Birleşmiş Milletler’in çerçevesi hakkında açıklama yapmasını isteyemeyeceğini sözlerine ekledi. Prodromu, Mustafa Akıncı’ya, mevcut Birleşmiş Milletler parametreleri temelinde Kıbrıs sorununun sona erdiğini iddia eden Türkiye ile anlaşması ve müzakerelerin yeniden başlamasını kabul edip etmediğine cevap vermesi için çağrıda bulundu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müzakerelerin yeniden başlaması için hazır olduğunu birçok kez ifade ettiğini hatırlatarak, Kıbrıs Türk tarafının bu dönemde müzakerecisi bile olmadığına dikkat çekti.

AKEL

AKEL, Mustafa Akıncı’nın Guterres çerçevesi üzerinde stratejik anlaşma yapılması önerisinin, müzakerelerin yeniden başlaması için perspektif oluşturduğunu savunarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e öneriyi değerlendirmesi için çağrı yaptı. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, hükümetin en azından Akıncı ile bir görüşme talep ederek, önerisi konusunda açıklama isteyebileceğini belirtti. Buna paralel olarak Akıncı’nın açıklamasına benzer bir açıklamanın Türkiye tarafından da yapılmasının talep edilebileceğini söyledi. Hükümete tepkisinden dolayı eleştirilerde bulunarak, açılan umut ışığınından faydalanmak ve müzakerelerin Guterres çerçevesi temelinde yeniden başlaması için hazır olduğunu ifade etmek yerine, köşeye sıkıştığı ve iletişim yöntemleriyle kaçmaya çalıştığı izlenimi verdiğini ileri sürdü.

DİKO


DİKO, Mustafa Akıncı’nın, Guterres çerçevesi Türkiye’nin hedeflerine hizmet ettiği için, çerçeveyi Ankara ile anlaşmalı olarak kabul ettiğini açıkladı. DİKO, aslında Anastasiadis’in tehlikeli tavizlerini içerdiği, başka bir yapıda garantörlüklerin devamını önerdiği ve sadece garantörlük anlaşmasının tek taraflı hakkının sürdürülemez olarak nitelendiği için, en başından beri Guterres çerçevesini kabul etmediğini açıkladığını vurguladı. Ayrıca, Türk ordusunun ayrılmasından bahsedilmediğine ve konunun 3 garantör gücün başbakanlarına sevk edildiğine dikkat çekti. Bununla birlikte, Kıbrıs Rum tarafının tam anlaşma teziyle zır olan Strateji Anlaşması ifadesine yer verildiğini, vatandaşların iradesini geçersiz kıldığını ve halkın yokluğunda geri döndürülemez tehlikeli bir durum yarattığını vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:31

Son Haberler

15 Mayıs
Frenaros: Bir arsada park halinde bulunan 6 araç dün gece alev aldı.
14:39
Limasol’da Avcılık ve Yaban Hayatı Dairesi’ne bağlı bir araç, dün gece alev aldı.
14:37
Bugün 50-54 yaş arası kişilere, aşı randevusu almaları için yeni bir fırsat veriliyor.
14:36
Gazze Şeridi, İsrail ve Batı Şeria'daki şiddet olayları 6'ıncı gününde devam ederken ölü sayısı artıyor.
14:34
Epidemiyolojik tablodaki iyileşmenin sonucu olarak, kısıtlayıcı önlemlerde gevşetmeler yapılıyor.
14:33
Son 24 saatte 4 kişi koronavirüsten dolayı hayatını kaybetti
12:16
14 Mayıs
Kiprianu: Müzakerelerin yeniden başlaması için Cumhrubaşkanı'nın inisiyatif üstlenmesi gerek.
17:10
DİSİ başkanı, oy pusulasında görünecek parti adı konusunda sorun yaşayan Kiprianu'ya sert eleştiriler yöneltti.
17:01
Hükümet Sözcüsü: İstatistikler, muhalefetin sıfırla çarpa politikasına belgelerle cevap veriyor.
16:59
İsrailliler ve Filistinliler arasında savaş olasılığı artık daha yakın görünüyor.
16:57
Kıbrıslı Rum gazetecilerden makaleler 14.05.21
14:07
basın özetleri 14.05.21
14:03
Tüm haberler

Video on Demand