Hükümet Sözcüsü, AKEL ve DİKO, Akıncı'nın önerisini yorumladı.

Hükümet, Türkiye olmadan, ordu konusunda Guterres çerçevesi üzerinde stratejik anlaşma yapılamayacağını vurguladı.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Akıncı’nın teklifini yorumlayarak, Guterres çerçevesini kabul etmeyenin Türkiye olduğunu ve Kıbrıs Rum tarafının yazılı olarak önerilerini sunduğunu açıkladı. Bu sebeple, Akıncı’nın Kıbrıs Rum tarafından Birleşmiş Milletler’in çerçevesi hakkında açıklama yapmasını isteyemeyeceğini sözlerine ekledi. Prodromu, Mustafa Akıncı’ya, mevcut Birleşmiş Milletler parametreleri temelinde Kıbrıs sorununun sona erdiğini iddia eden Türkiye ile anlaşması ve müzakerelerin yeniden başlamasını kabul edip etmediğine cevap vermesi için çağrıda bulundu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müzakerelerin yeniden başlaması için hazır olduğunu birçok kez ifade ettiğini hatırlatarak, Kıbrıs Türk tarafının bu dönemde müzakerecisi bile olmadığına dikkat çekti.

AKEL

AKEL, Mustafa Akıncı’nın Guterres çerçevesi üzerinde stratejik anlaşma yapılması önerisinin, müzakerelerin yeniden başlaması için perspektif oluşturduğunu savunarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e öneriyi değerlendirmesi için çağrı yaptı. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, hükümetin en azından Akıncı ile bir görüşme talep ederek, önerisi konusunda açıklama isteyebileceğini belirtti. Buna paralel olarak Akıncı’nın açıklamasına benzer bir açıklamanın Türkiye tarafından da yapılmasının talep edilebileceğini söyledi. Hükümete tepkisinden dolayı eleştirilerde bulunarak, açılan umut ışığınından faydalanmak ve müzakerelerin Guterres çerçevesi temelinde yeniden başlaması için hazır olduğunu ifade etmek yerine, köşeye sıkıştığı ve iletişim yöntemleriyle kaçmaya çalıştığı izlenimi verdiğini ileri sürdü.

DİKO


DİKO, Mustafa Akıncı’nın, Guterres çerçevesi Türkiye’nin hedeflerine hizmet ettiği için, çerçeveyi Ankara ile anlaşmalı olarak kabul ettiğini açıkladı. DİKO, aslında Anastasiadis’in tehlikeli tavizlerini içerdiği, başka bir yapıda garantörlüklerin devamını önerdiği ve sadece garantörlük anlaşmasının tek taraflı hakkının sürdürülemez olarak nitelendiği için, en başından beri Guterres çerçevesini kabul etmediğini açıkladığını vurguladı. Ayrıca, Türk ordusunun ayrılmasından bahsedilmediğine ve konunun 3 garantör gücün başbakanlarına sevk edildiğine dikkat çekti. Bununla birlikte, Kıbrıs Rum tarafının tam anlaşma teziyle zır olan Strateji Anlaşması ifadesine yer verildiğini, vatandaşların iradesini geçersiz kıldığını ve halkın yokluğunda geri döndürülemez tehlikeli bir durum yarattığını vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:31

Son Haberler

05 Mayıs
Cumhurbaşkanı Portekiz’de gerçekleştirilecek zirve toplantısı için yarın Porto'ya gidiyor.
16:49
Kıbrıs’ta aşılama programının başlamasından bu yana 26 kişide ciddi yan etkiler oluştu.
16:47
Yunanistan: Johnson & Johnson aşısının kullanımı bugünden itibaren başladı.
16:46
Limasol’da dün gece birkaç dakika arayla çok ciddi iki trafik kazası meydana geldi.
16:45
Bugünden itibaren Aşılama Portal’ından randevu alma şekli değişiyor.
16:44
Ersin Tatar ve Ersan Saner, Kıbrıs Cumhuriyeti kimliği ve pasaportu olan 97 bin Kıbrıslı Türk arasında
14:08
30 yaş ve üstü kişilerin kişisel doktorları tarafından AstraZeneca aşısıyla aşılanabileceği süreç başladı.
14:07
Siyasetçi ve şair Vasos Lissaridis bugün toprağa verildi.
14:06
Epidemiyolojik veriler izin verirse, bazı küçük değişikliklerle genel kapanma öncesi duruma dönülebilir.
14:05
Son 24 saatte 5 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
14:03
Dışişleri Bakanı, bugün ve yarın Letonya ve Litvanya’da temaslar gerçekleştirecek
13:59
basın özetleri 05.05.21
13:32
Tüm haberler

Video on Demand