Hükümet Sözcüsü, AKEL ve DİKO, Akıncı'nın önerisini yorumladı.

Hükümet, Türkiye olmadan, ordu konusunda Guterres çerçevesi üzerinde stratejik anlaşma yapılamayacağını vurguladı.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, Akıncı’nın teklifini yorumlayarak, Guterres çerçevesini kabul etmeyenin Türkiye olduğunu ve Kıbrıs Rum tarafının yazılı olarak önerilerini sunduğunu açıkladı. Bu sebeple, Akıncı’nın Kıbrıs Rum tarafından Birleşmiş Milletler’in çerçevesi hakkında açıklama yapmasını isteyemeyeceğini sözlerine ekledi. Prodromu, Mustafa Akıncı’ya, mevcut Birleşmiş Milletler parametreleri temelinde Kıbrıs sorununun sona erdiğini iddia eden Türkiye ile anlaşması ve müzakerelerin yeniden başlamasını kabul edip etmediğine cevap vermesi için çağrıda bulundu. Ayrıca Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in müzakerelerin yeniden başlaması için hazır olduğunu birçok kez ifade ettiğini hatırlatarak, Kıbrıs Türk tarafının bu dönemde müzakerecisi bile olmadığına dikkat çekti.

AKEL

AKEL, Mustafa Akıncı’nın Guterres çerçevesi üzerinde stratejik anlaşma yapılması önerisinin, müzakerelerin yeniden başlaması için perspektif oluşturduğunu savunarak, Cumhurbaşkanı Anastasiadis’e öneriyi değerlendirmesi için çağrı yaptı. Kiprianu, kurumumuza yaptığı açıklamada, hükümetin en azından Akıncı ile bir görüşme talep ederek, önerisi konusunda açıklama isteyebileceğini belirtti. Buna paralel olarak Akıncı’nın açıklamasına benzer bir açıklamanın Türkiye tarafından da yapılmasının talep edilebileceğini söyledi. Hükümete tepkisinden dolayı eleştirilerde bulunarak, açılan umut ışığınından faydalanmak ve müzakerelerin Guterres çerçevesi temelinde yeniden başlaması için hazır olduğunu ifade etmek yerine, köşeye sıkıştığı ve iletişim yöntemleriyle kaçmaya çalıştığı izlenimi verdiğini ileri sürdü.

DİKO


DİKO, Mustafa Akıncı’nın, Guterres çerçevesi Türkiye’nin hedeflerine hizmet ettiği için, çerçeveyi Ankara ile anlaşmalı olarak kabul ettiğini açıkladı. DİKO, aslında Anastasiadis’in tehlikeli tavizlerini içerdiği, başka bir yapıda garantörlüklerin devamını önerdiği ve sadece garantörlük anlaşmasının tek taraflı hakkının sürdürülemez olarak nitelendiği için, en başından beri Guterres çerçevesini kabul etmediğini açıkladığını vurguladı. Ayrıca, Türk ordusunun ayrılmasından bahsedilmediğine ve konunun 3 garantör gücün başbakanlarına sevk edildiğine dikkat çekti. Bununla birlikte, Kıbrıs Rum tarafının tam anlaşma teziyle zır olan Strateji Anlaşması ifadesine yer verildiğini, vatandaşların iradesini geçersiz kıldığını ve halkın yokluğunda geri döndürülemez tehlikeli bir durum yarattığını vurguladı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:31

Son Haberler

26 Temmuz
Lefkoşa'da bir eve bomba yerleştirildi
15:35
Yaklaşık 30 asker gıda zehirlenmesi yaşadı
15:35
Yüksek sıcaklıklar geri geliyor!
15:34
Nüfusun %72'si aşının ilk dozunu yaptırdı
15:33
Hristodoulidis'in İsrail ziyareti olumlu bir atmosferde gerçekleşiyor
15:31
Basın Özetleri 26.07.2021
15:03
Kıbrıs'ın Ulusal İyileşme ve Sürdürülebilirlik Planı bugün, Avrupa Birliği Maliye Bakanları tarafından onaylanacak
12:26
Kyriakidou AB'nin üçüncü doz gerekmesi halinde hazır olduğunu belirtti
12:24
Harilaou: Pozitif vakalar stabilize ancak yoğun bakıma kabullerde artış var
12:23
Anastasiadis Cumhurbaşkanlığı'nda üçüncü bir dönem için yarışmayacak
12:23
Dün 2 can kaybı ve 727 yeni vaka kaydedildi
12:22
25 Temmuz
Musonların neden olduğu sağanak yağışlar Hindistan'da en az 115 kişinin ölümüne yol açtı
14:39
Tüm haberler

Video on Demand