Anastasiadis: Akıncı Guterres çerçevesini kabul ediyorsa bu olumlu gelişmedir

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, yaptığı yazılı açıklamada, Mustafa Akıncı, 4 Temmuz 2017 tarihinde kesin olarak oluşturulan Guterres çerçevesini kabul ediyorsa, bunun olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Akıncı’nın ve öncelikle Türkiye’nin, çerçevede yer alan bazı önlemleri beniyseyip benimsemediklerine açıklık getirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. Güvenlik ve garantiler konusunda kelimesi kelimesine bahsi geçen önlemler şunlardır. ‘İhtiyaç duyulan, eskisinin devam etmesi değil, yeni bir güvenlik rejimidir. Tek taraflı müdahale hakkı ve Garantörlük Anlaşması iptal edilmelidir. Mevcut durumun yerine, tüm Kıbrıs’ın ve iki toplumdan Kıbrıslıların tamamının güvenli hissedeceği ve uluslararası boyutu da içeren, çözümün uygulaması, izlenmesi, denetlenmesi ve yürürlüğe konmasıyla ilgili güçlü mekanizmalar getirilmelidir. Bugünkü garantör güçler, kendi yükümlülükleri uygulayacak ve bu yükümlülüklerin uygulanmasını denetleyecek pozisyonda değildir.’ Cumhurbaşkanı Anastasiadis, yabancı ordularla ilgili yer alan önlemleri kelimesi kelimesine sıraladı. ‘Çözümün yürürlüğe girdiği ilk günden itibaren yabancı askerlerin sayısında büyük bir azalma yapılmalıdır ve sonrasında askerlerin sayısı 1960 seviyesine indirilmelidir. Geriye kalan askerlerin tamamen adadan ayrılmasının gözden geçirilmesinin yerine, son tarih belirlenmesiyle ilgili olarak, bu konunun 3 garantör ülkenin Başbakanlarının katılımıyla görüşülmesi gerekti.


Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Akıncı’nın teklifine yönelik olumlu gelişme ifadesini rasgele değil bilerek kullandığı, çünkü Cran Montana müzakerelerinin çıkmaza girmesinin sebebinin, Türkiye’nin ve Kıbrıslı Türklerin, söz konusu mesele üzerindeki son derece zıt tezleri olduğunun iyi bilindiğini ifade etti. Kıbrıs Türk tarafının, Cran Montana çıkmazından sonra yaptığı açıklamalara rağmen, söz konusu zirvede ortaya koyduğu tezlerde ısrar etmemesi durumunda, gerçekten diyaloğun derhal yeniden başlaması için koşulların oluşturulduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı ayrıca, Kıbrıs Rum tarafının, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin önlemleri temelinde, 4, 5 ve 6 Temmuz’da, önlemlerin her biri için, Guterres çerçevesinin 6 noktasını da içeren, genel ve kapsamlı bir paket içinde, eksiksiz öneriler sunduğunu belirtti. Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk tarafının böyle birşey yapmadığına ve Guterres çerçevesiyle tam anlamıyla zıt olan, en baştaki tezlerinde ısrarcı kalarak, müzakereleri çıkmaza sürüklediğine dikkat çekti. Bunun sonucunda, yanlış yorumlardan ve sansasyonel açıklamalardan kaçınılması ve Antonio Guterres’in diyaloğun yeniden başlamasına izin veren koşulların oluşup oluşmadığıyla ilgili net bir resim elde etmesi için, Türkiye’ye ve Akıncı’ya tezlerine açıklık getirmeleri ve Genel Sekreter’in parametrelerini kabul edip etmediklerini açıklamalarına yönelik çağrı yaptı. Cumhurbaşkanı, dün Genel Sekreter’in müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik perspektifin araştırılması için temsildi atama niyetinin kesinleştiğini açıkladı. Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafından Antonio Guterres’in önerisine derhal olumlu yanıtın verilmesi için talimatta bulunduğunu söyledi.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Τελευταία Ενημέρωση: 05 Şubat 2021 - 20:31

Son Haberler

10 Mayıs
Silvestros: 3 kabuslu haftadan sonra artık uygun temas takibi yapılabiliyor
13:41
Kokkinos: Safe-pass uygulaması altı ila sekiz haftalık bir geçiş dönemi için geçerli olacak
13:40
Basın Özetleri 10.05.2021
13:13
Aşı portalı 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açıldı
07:51
Normale dönme süreci bugün başlıyor
07:50
Dün 2 can kaybı ve 269 yeni vaka kaydedildi
07:49
09 Mayıs
Ioannou: Kıbrıs yarından itibaren sosyal ve ekonomik faaliyetin daha normal ritimlerine dönüş yolunda bir adım atıyor
15:43
Aşı portalı yarın 29 ve 30 yaşlarındaki kişiler için açık olacak
15:42
Çin roketinin kalıntıları Hint okyanusuna düştü
08:48
Erdoğan İsrail'i eleştirdi
08:47
Yunanistan'da dün 68 kişi hayatını kaybetti ve 2 bin 641 vaka kaydedildi
08:46
Aşı portalı 31 ve 32 yaşlarındaki kişiler için açıldı
08:45
Tüm haberler

Video on Demand