18/5/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi spor dersi sırasında yaralanarak yaşamını yitiren 10 yaşındaki Stavros Yorgalli’nin ölümüyle ilgili Eğitim Bakanlığının da araştırma başlatma kararı almış olması. Gazeteye göre Eğitim Bakanı trajik olayla ilgili olarak dersin sorumlusu olan beden eğitimi öğretmeni hakkında disiplin soruşturması başlatma kararı aldı. Söz konusu eğitimcinin daha önce de bazı sorunlar yaşadığı belirtiliyor. Filelefterosun elde ettiği bilgilere göre söz konusu eğitimci son yıllarda velilerin sürekli şikâyetine maruz kalmış bir kişi. Somut olarak velilerin Eğitim Bakanlığına başvurarak söz konusu eğitimcinin ihmalkarlığından şikayet ettikleri ve suçlamalar sonrası da eğitimcinin son altı yıl içerisinde dört kez okul değiştirdiği belirtiliyor. Bu olaylarla Alethriku okulunda yaşanan trajik olayla bağlantılı değil ancak Eğitim Bakanı söz konusu öğretmenle ilgili disiplin soruşturması yapılması kararı verdi. Disiplin araştırması başlarken olumsuz anlamda sendikacılık bu kez de kendisini bu sektörde gösterdi. Disiplin araştırmasını yapacak yetkililer öğretmenin ifadesini almak için okula gittiklerinde karşılarında İlk Okul Öğretmenleri Sendikası POED’in kadrolarını buldular. Sendika kadroları da ifade alımına katılmak istediler. Bu tavır üyeleri için bir önleyici koruma olarak görüldü. Söz konusu müdahale de Eğitim Bakanlığının tepkisini çekti. Olayı öğrenen Bakan söz konusu öğretmenlerin ifade alınan alandan çıkmalarını istedi. Öğretmenlerin bunu reddetmesi üzerine de Kostas Habiauris polis çağırarak gerekli olması halinde tutuklamaya gitmesini istedi.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis Avrupalı liderlere Türkiye’nin Balkanlardan Orta-Doğu’ya Türkiye’nin tehlikeli ve maceraperest tavrını gösterdi. Avrupa Birliği-Batı Balkanlar zirvesinde konuşan Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin iki mesajı aracılığıyla tehlikeli faaliyetlerine dikkat çekti. Türkiye’nin bölgede istikrarsızlaştırıcı rolüne vurgu yaparken barışı ve istikrarı tek garanti edecek unsurun Avrupa Birliği olduğuna dikkat çekti. Batı Balkanların coğrafi, tarihi ve kültürel olarak Avrupa’ya ait olduğuna ilişkin herkesin görüş birliği içinde olduğunu söyledi. Anastasiadis Avrupa Birliği’ne, Batı Balkan ülkeleri yurttaşlarını, Avrupa Birliğine üye ülkelerin kendilerini bünyesinde istedikleri ve reformların sonucu yapılan fedakarlıkların karşılıksız olmadığını konusunda ikna etmeleri çağrısında bulundu. Kıbrıs’ın bir ada ülkesi olarak enerji ve dijital alanda, ekonomide ve insane alanlara güçlü bağın önemini bildiğinin altını çizdi. Bazı ülkelerin ve özellikle de Türkiye’nin bölgede oynamak istediği rolü tartışmak gerektğini ve bunu endişe ile izlediklerini ifade etti. Azınlıkların korunması bahanesinin gerçekte bölgenin istikrarını tehdit ettğinin altını çizdi.
POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre Sağlık Bakanlığı ile doktorlar sendikası arasında diyalog yeninden başlıyor. Diyalog, doktorların “savunma tıbbı” uygulamasını geri çekmeksizin başlayacak. Sağlık Bakanı İonnu ise doktorların tıbbi uygulamalarının “suç olmaktan çıkarma” konusunda anayasanın var olduğunu belirtti. Sağlık Bakanı dün düzenlediği basın toplantısında “özerkleştirme ve Genel Sağlık Planı’nın ugulanmasını sabote etmek için” bazılarının 10 yaşındaki bir çocuğun ölümüyle ilgili olaylarını kullandıklarını söyledi. Hükümet doktorlarına yalan söylentilere kulaklarını tıkamaları ve reformlardan yana olmaya devam etmeleri çağrısında bulundu. Bakan kendisinin, sağlık merkezlerinin koordine edilmesi için Doktorlar Sendikası PASİKİ ile öyle ya da böyle gelişim halinde olan diyaloga açık olduğunu da ifade etti. Söz konusu merkezlerin ilk yadımların sorunlarının çözümüne katkı sağlayacakları değerlendirmesinde bulundu. Bu arada doktorların savunma tıbbı uygulamaları nedeniyle röntgen bölümleri yoğun bir iş yükü altında. Önümüzdeki günlerde işe röntgen uzmanları alımı bekleniyor. Doktorlar sendikası ilk yardım bölümlerine yaralanma uzmanlarının alımını da istiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-İki Ermeni Kilisesinin restore çalışması tamamlandı. Mağusa’da surlar içerisindeki bölgede bulunan iki kilise 26 Mayıs günü düzenlenecek özel bir törenle teslim edilecek. Bu kiliseler, İki Toplumlu Teknik Komite aracılığıyla restore edilen ilk Ermenilerin kiliseleri. Kiliselerin restorasyonu tamamı ile Avrupa Birliği tarafından finanse edildi ve Kültürel Miras Teknik Komitesiyle ilgili içinde Birleşmiş Milletler Kalkına Örgütü tarafından gerçekleştirildi.

HARAVGİ gazetesinin bugünkü ana haberi “Hastalar kuyruk oluştururken onlar kavga ediyor” başlığı altında. Gazeteye göre sağlık sektöründe karşıtlık devam ediyor. Aynı anda sorunlar ise birikiyor. Pratisyen Doktorlar şimdi hastanelerde uzman doktorlardan yazılı görüş istiyor. Uzmanlara gönderilen hasta sayısı sürekli artıyor ve kuyruklar oluşuyor. Röntgen bölümlerinde de kaos yaşanıyor ve röntgen uzmanları görevlerine yetişemiyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar Kıbrıs sorununda müzakerelerin başlaması perspektifinin herkesi meşgule ettiğini ancak adanın geleceğinin herkesten önce Kıbrıslıların elinde olduğunu söyledi. Birleşmiş Milletler Polis Gücünde görevli 16 polise madalya verme töreninde konuşan Spehar “Birleşmiş Milletler kendisine düşeni yapacaktır, garantör güçler kendi paylarına düşen sorumlulukları üstlenmeli ve uluslararası toplum da süreci destekleyici olmaya devam etmelidir. Ancak hepimiz toplumların kendilerini izleyerek hareket etmeliyiz” dedi. Herkes için ortak gelecek yolunu açacak olanların iki lider ve Kıbrıslı kadınlar ve erkekler olduğunu ifade etti. “Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi hedefine destek davetine daha fazla yurttaşın destek vereceğini göreceğimizi umuyorum” dedi. Spehar bu arada Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün başarılı müzakereler ve sürdürülebilir bir sonuç için uygun koşullar yaratmaya yardım ederek görüşme sürecine yardımcı olduğuna vurgu yaptı.

-2018 yılında meydana gelen iş kazalarında beş kişi yaşamını yitirdi. PEO iş kazalarıyla ilgili olarak Çalışma Bakanı Zeta Emilyanidu’ya verdiği notada iş kazalarındaki artıştan duyduğu endişeyi dile getirdi. PEO iş kazalarını protesto etmek için dün bir yürüyüş düzenledi. PEO Genel Merkezinden başlayan yürüyüş Çalışma Bakanlığında sona erdi. PEO’nun Bakana verdiği notaya göre 2013 yılından 2017 yılına dek iş kazaları %34, 6 oranında arttı. İş kazaları sıklığı da yine bu dönemde %27,3 oranında arttı. Artış özellikle turizm sektöründe görüldü. Söz konusu sektörde iş kazaları artış oranı %74 oldu. Bu arada tüm 2017 yılı içinde iş kazaları sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 4 iken bu rakam 2018 yılında şu ana kadar beş oldu. PEO’ya göre “ kazalardaki artış Kıbrıs’ta çalışanların istihdam koşulları büyük bir geri gidiş anlamına geliyor”. Ekonomik kriz iş güvenliği açısından işverenler tarafından kullanılıyor. İş ilişkilerinde görülen düzensizleştirme ve yasaların öngördüğü önlemlerin alınmaması da iş kazalarındaki artışın temel nedenleri arasında.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi “ 10 yaşındaki öğrenci Stavros Yorgalli’nin haksız şansız ölümü toplumu psikolojik olarak etkiledi. Nedensiz korku ve endişe. Panik, Histeri, Abartma” başlığı altında sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Türk lirasının Sonaylardaki düşüşü ekonomik açıdan Türkiye bağlı işgal bölgesini de etkiliyor. Euro 5 Türk lirasının üzerinde işlem görüyor ve bu olgu da Kıbrıslıtürklerin özgür bölgedeki alım gücünü olumsuz olarak etkiliyor. Kredi kart merkezi JCC’ye göre 2017 Ağustos’un Kıbrıslıtürkler kredi kartı ile özgür bölgeden 2,37 milyon euro değerinde ürün almıştı. 2018 Nisan’ında ise bu rakam 1,53 milyona geriledi. Bu da %46 oranında bir düşüş anlamına geliyor. Buna karşı Kıbrıslırumların işgal bölgesinde alım güçleri önemli oranda arttı. Kredi kart merkezi verilerine göre 2017 Ağustosundan 2018 Nisan’ına kadar Kıbrıslırumalrın işgal bölgesinden alış verişlerinde %25 oranında bir artış oldu. 2017 Ağustosunda 787 bin euro olan rakam 2018 Nisan’ında bir milyona ulaştı. Bu arada Türk lirası 2018 yılı için %14,6 oranında değer kaybetti. Türkiye’de enflasyon da %10’nun üzerinde. Yabancı yatırımcılar bu ülkeyi terk etmeye başladı. Birçok uzmana göre Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu’nun kapısını çalması artık zaman sorunu.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

13 Mayıs
Hükümet Sözcüsü: AKEL'in tepkilerinin sebebi, siyasi entrika ve çıkarlar.
16:46
20 yaş ve üzeri kişiler, kişisel doktorlarından AstraZeneca aşısını yaptırabilir.
16:44
Kiprianu: AKEL’in yüksek seçim kuruluna gitmekten başka seçeneği kalmadı
16:39
basın özetleri 13.05.21
14:34
İsrailliler ve Filistinliler arasındaki şiddet olayları hız kesmeden devam ediyor.
13:49
Rusya Dışişleri Bakanı ve BM Genel Sekreteri’nin görüştüğü konular arasında Kıbrıs sorunu da yer aldı.
13:44
Aşılama portalı bugün kapalı kalacak.
13:40
Kıbrıs’taki özgür bölgelerde son 24 saatte 2 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
13:38
12 Mayıs
basın özetleri 12.05.21
14:29
Tsioutis: Nüfusun büyük bir kısmına 3. doz yapılabilir
13:34
Ben Gurion Hava alanına inmesi beklenen iki uçak Larnaka'ya yönlendirildi
08:17
Netanyahu: Hamas beklemediği bir darbe alacak
08:16
Tüm haberler

Video on Demand