17/5/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi hastahanelerde yaşanan kaos. Gazeteye göre eksensel tomografi, diğer röntgen ya da diğer laboratuar muayenelerine sevkler çoğaldı ve yığılmalar yaşanıyor. Röntgene gönderilen yüzlerce hasta var ve röntgen mütehassısları var olan durumu protesto etmeye başladı. Doktorların 10 yaşındaki bir çocuğun geçen hafta yaşamını yitirmesi sonrası sendikalarının tavsiyesi ve genelde mesleki güvensizlik ve meslek hastalıkları nedeniyle “koruma amaçlı” görev yapma kararı vermeleriyle ilk yardım bölümlerinde tıkanıklık yaşanıyor. İki doktorun istifa kararı almasıyla Larnaka’da durum daha da kötü. Sağlık Balanlığı durumu kontrol altına almak amacıyla koşturuyor ancak bu açıkları kapatmaya yetmiyor. Vardiya programlarını oluşturmak için de doktor yok. Kendi ifadeleriyle 10 yaşındaki öğrencinin ölüm olayının araştırılmasını kolaylaştırmak amacıyla tutuklanan iki meslektaşlarının “teşhir edilmesini” protesto etmek amacıyla doktorların iki saatlik iş durdurma eylemi hastanelerde durumu özellikle klinik muayenelerinde daha da karmaşık hale getirdi. Son 24 saat içinde hastanelerde tam bir kaos hakim ve doktorlar sendikası ve Tabipler Odası bir basın toplantısı düzenleyerek var olan 13 talepleri hakkında kamuoyuna bilgi verdiler. Gerek duyulması halinde daha sert eyleme geçecekleri uyarısında bulundular. Doktorların talepleri arasında "tıbbi eylemin suçsuzluğu", aynı zamanda hizmet planlarının ve görevlerinin hazırlanması da var. Bu arada doktorlar arasında da görüş ayrılığı ve gerginlikler olduğu görüldü. Baf hastahanesinde Kardiyoloji ile Kazalar ve Acil Durum Bölümleri iş durdurma eylemine katılmadı. Etik Komitesi Başkanı Vasos İkonomu da sendika ile farklı düşünüyor. Kamu Çalışanları Sendikası’na üye doktorlar da iş durdurma eyleminde yer almadı. Sağlık Bakanı dün doktorların talepleriyle ilgili somut bir tavır almadı bugün düzenleyeceği basın toplantısında pozisyonunu ifade etmesi bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Anastasiadis Sofya’da gerçekleştirilen Avrupa Halk Partisi toplantısında Avrupalı liderlerle kısa ancak özlü görüşmelerde bulundu. Toplantı Avrupa Birliği- Batı Balkanlar zirvesi çerçevesinde gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Anastasiadis toplantı sonrası yaptığı açıklamada özellikle de Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tigani ile ve Halk Partisi alanından gelen başbakanlarla gerçekleştirdiği görüşmelere atıfta bulundu. Söz konusu yetkililerle Kıbrıs sorununu, Türkiye’nin Kıbrıs’a yönelik tahriklerini ele aldığını belirtti. Bu arada Mey-Erdoğan görüşmesinden bir gün sonra Kıbrıs Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Başbakanlık sözcüsü Britanya’nın Kıbrıs sorununa iki bölgeli iki toplumlu üzerinde anlaşmaya varılan temelde bir çözüm bulunmasından yana olduğunu söyledi. Mey ile Erdoğan görüşmeleri sonrası yaptıkları açıklamalarda görüştükleri konular arasında Kıbrıs sorunun da olduğuna ilişkin herhangi bir şey söylememişlerdi.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi devlet hastanelerinde var olan durum. Gazeteye göre Doktorların savunma tıbbı uygulaması nedeniyle hastaneler nefes darlığı çekmeye başladı. Doktorlar sendikasının üyelerine tavsiyesi kamu devlet hastanelerini yıkıma götürüyor. Sendika üyesi doktorlar sendikalarının tavsiyesine tam olarak uyarak güvenlikli tıbbi faaliyet kanunlarını uygulamaya başladılar. Bunlar arasında günde 20 hastayı muayene etme, radyolojik incelemelerin sonuçlarının tümünü bekleme de var. Dün doktorların tıbbi faaliyetlerin suç dışı olması talebiyle gerçekleştirdikleri iki saatlik iş durdurma eylemi sırasında çocuklarla ilgili on vaka ilk yardıma aktarıldı. Sendikanın Lefkoşa Genel Hastahanesinde hastahane doktorlarıyla gerçekleştirdiği toplantıda röntgen uzmanları kadro eksikliği nedeniyle ilk yardım röntgen taleplerini karşılamada zorluklar yaşadıklarını belirttiler. Her vakada manyetik tomografi istenmesi durumunda bunun bedelinin nereye varacağı sorusunu sordular. Bu arada Larnaka Hastahanesinde ilk yardım bölümünden iki doktorun istifası sonucu durum daha da ağırlaştı. Tabipler Birliği de Genel Sağlık Planı reformuna karşı ortak cephe isteyerek hükümet doktorlarını destekliyor. Bu arada on yaşındaki çocuğun ölümüyle ilgili tutuklu bulunan iki doktor hakkında bugün dava okunması ve doğrudan ağır cezaya sevk edilmeleri bekleniyor.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kara para aklama suçlamalarına karşı Kıbrıs yurt dışında bilgilendirme kampanyası açıyor. Kurumsal düzeyde yürütülecek söz konusu kampanya Amerikan avukatlık bürosu Pillsburry üstlendi. İletişim kampanyasının hedefi Kıbrıs’ın kara paraya karşı mücadelede uluslararası alanda ve özellikle de Amerika Birleşik Devletlerinde var olan görünümünü değiştirmek. Kampanya, bankalarla işbirliği ve koordinasyon içerisinde Kıbrıslı yetkililerden başlayacak. Kurumsal olarak yürütülecek kampanyayı üstlenen Pillsburry avukatlık bürosu ekibine iletişim ve kurumsallık bağlamında uzman üç şirketi dahil etmiş durumda. Kıbrıslı bir yetkili kampanyayı yorumlarken “Kıbrıs’ın adını temize çıkarmak için gerekli olan her şeyi yapmaktan geri durmayacağız” dedi.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi sağlık sektöründe yaşanan kaos. Gazeteye göre kamuda çalışan doktorlar dün iki saatlik iş durdurma eylemine giderek ya hastanelerin desteklenmesi ya da eylemlerinin düzeyini yükseltecekleri uyarısında bulundular. AKEL Genel Sekreteri Andros Kipriyanu ise konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında Hükümetin sağlık sektöründe kemer sıkma politikalarını eleştirdi ve söz konusu politikanın devlet hastahanelerinde var olan durumu daha da ağırlaştırdığına vurgu yaptı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-2017 yılında Kıbrıs’ta 225 çocuk kendilerine eşlik eden herhangi biri olmaksızın iltica başvurusunda bulundu. Bu da iltica talebinde bulunanların %32,4’üne denk geliyor. Reşit yaşta olmadan başvuranların %4’ü 14 yaşında ya da daha küçük. Bunların da %64’ü erkek çocuk. Eurostat verilerine göre bu çocukların 105’i Suriye’den, 85’i Somali’den ve 15’i de Kongo Halk Cumhuriyeti’nden. 2017 yılında Avrupa Birliğine üye ülkelerden uluslararası koruma isteyen çocukların sayısı ise 31.400 oldu. Avrupa Birliğine üye ülkelerden iltica isteyenlerin %15’i reşit olmayan yaşta. Bunlardan %17’si Afganistan’dan.

ALİTİA gazetesinin de bugünkü ana haberi Kavgadan sonra 12¬+1 talep” başlığı altında sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre doktorlar karşı saldırıya geçtiler. Sivil toplumun, 10 yaşındaki çocuğun ölümünün sorumluluğunu kendilerine yükleyip karşılarında tavır almasına karşı dün bu olayla ilgili olarak iki meslektaşlarının tutuklanmasını protesto etmek amacıyla iki saatlik iş durdurmasına gittiler. Bunu yaparken de sağlık sektöründeki sorunların çözülmesi için 13 maddelik bir öneri listesi sundular. Tıbbi faaliyetler nedeniyle cezalandırılmaya karşı çıkarken bunun dünyanın hiçbir yerinde olmadığına vurgu yaptılar. Yurttaşlara, kendilerini katillermiş gibi değil iyilikleri için çalışan insanlar olarak görmeleri çağrısında bulundular. Kendilerine karşı mücadele etmemelerini yanlarında durmalarını istediler.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- İşgal bölgesinde Mağusa ve Girne’den taşınmaz mal sahipleri Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine mektup göndererek işgal bölgesindeki Mal Tazmin Komitesinin sonuç alıcı olmadığını ve askeri bölgelerde de söz hakkı olmadığını belirttiler. Mektupları Strazburg’a, Komitenin işgal bölgesindeki taşınmazlarda kişisel önlemleri tartışması öncesi avukat Ahilleas Dimitriadis gönderdi. Kıbrıslırum başvuru sahiplerimallarını kullanama nedeniyle uğradıkları kayba karşı kendilerine tazminat ödenmesi ve mallarının de geri verilmesi yönündeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarının uygulanmasını talep ediyorlar. Ahilleas Dimitriadis konuyla ilgili olarak Kıbrıs Haber Ajansına yaptığı açıklamada bu yönde attıkları adımın temel nedeninin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin İonnau davasında Komiteyi sonuç alıcı olarak görmeyen kararı olduğunu söyledi. Söz konusu davadaki taşınmazın askeri bölgede olduğuna yapılan atfa da dikkat çekti. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine gönderilen mektuplarda Mal Tazmin Komisyonun sonuç alıcı olmadığı için mal sahiplerinin bu komiteye başvuruda bulunmak istemediklerinin ifade edildiği belirtiliyor.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

30 Eylül
basın özetleri 30.09.22
14:43
Baf'da bir fabrikada yangın çıktı
13:48
Son 1 haftada covid kaynaklı 2 ölüm
13:46
Koulias: Genel Sağlık Sistemi’nin doğrudan Sağlık Bakanlığı'na bağlı olacağı bir yasa tasarısı meclise sunulacak
13:46
Yunan hükümeti NATO ve AB'ye mektup gönderecek
13:45
Zelensky Rusları savaşı sona erdirmek için Vladimir Putin'e karşı ayaklanmaya çağırdı
07:01
BM güvenlik konseyi referandumları kınayan bir karar taslağını bugün oylayacak
07:00
AB'de kritik enerji toplantısı
06:59
29 Eylül
Colin Stewart: Kıbrıs sorununa üzerinde anlaşmaya varılan bir çözüm bulunma olasılığı daha zayıf hale geliyor.
15:58
Sağlık Bakanlığı: Bazı hastalıkları bulaştırma potansiyeline sahip az sayıda yetişkin sivrisinek tespit edildi
15:56
Cumhurbaşkanı, MED-9 Zirvesi'nde Doğu Akdeniz'deki istikrarı tehdit edenlerin ele alınması ihtiyacını dile getirecek.
15:54
Her kazada 2. acil servis departmanının faaliyet göstermesi için SSK ve özel hastaneler arasındaki istişareler sürüyor.
15:51
Tüm haberler

Video on Demand