16/5/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi yaşanan iki ölüm olayı sonrası sağlık sektöründe devam eden sorumluluk tartışmaları. Gazeteye göre Tabipler Odası dün üyelerine gönderdiği bir mektupla bir çocuğun ölümünü kullanarak siyasi puan kazanmak için kendilerine fırsat verildiği kararı aldıklarını belirttiği “bugünün ve dünün hükümetlerine” atıfta bulunarak herkese saldırıda bulundu. Doktorlara “tıbbi eylemlerin suç teşkil etmemesi” için tartışma başlatacağı bilgisi verdi. Tabipler Odasının bu amaca yönelik Cumhurbaşkanı, Meclis’te temsil edilen partiler, Başsavcı ve Emniyet Genel Müdürü ile görüşmesi bekleniyor. Oda, doktorlara gönderdiği mektubunda polis tarafından Larnaka Hastahanesinde gerçekleştirilen araştırma yöntemiyle ilgili de şüphe belirtti. “Disiplin soruşturmasını çıkar çatışması olan bir yetkili üstlendi” diyen Tabipler Birliği “Suçlanan iki meslektaşımız tehlikeli suçlulara karşı dahi uygulanmayan bir pratiğe maruz kaldı” görüşünü savundu. 10 yaşındaki çocuğun ölümünden sorumlu olarak görülen iki doktor tutuklu bulunuyor. Tabipler Odası meslektaşlarıyla teşhir edilmelerini protesto etmek ve hastanelerde var olan sorunları ortaya koymak amacıyla hükümet doktorlarının bugünkü iki saatlik iş durdurması sırasında gerçekleştirecekleri basın toplantısına da katılacak. Sağlık Bakanı’nın iş durdurmasının ertelenmesi yönündeki dünkü uğraşıları sonuç vermedi. Bu arada, doktorlar sendikasının yarattığı atmosfer ve üyelerine verdiği önerilerden dolayı hastaneler daha da sıkışıklık yaşamaya başlandı ve aynı zamanda traji- durumlar ortaya çıkmaya başladı.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Atina’da Çevre ve Enerji Bakanlığında gerçekleştirilen resmi buluşmada EastMed doğal gaz boru hattının yapımı konusunda devletlerarası anlaşma konusu görüşüldü. Toplantıya Yunanistan, İtalya, Kıbrıs, İsrail ve gözlemci rolünde Avrupa Komisyonu katıldı. Yunanistan Çevre Bakanlığından yapılan açıklamaya göre toplantının sonuçları çok cesaret verici oldu ve konunun tüm yanları ele alınıp tartışıldı. Gerekli çalışmaların tamamlanması ve devletler arası bir anlaşmanın en kısa sürede imzalanmasına yönelik gerekli çalışmaları yapması için 4-5 Temmuz tarihlerinde çalışma grubunun bir araya gelmesi de karar altına alındı. Bu hat aracılığıyla Doğu Akdeniz doğal gazının Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşınması planlanıyor. Yapılan incelemelere göre çalışma teknik açıdan olası ve ekonomik açıdan da rekabet edebilir. Meclis Enerji Komisyonu Başkanı Angelos Votsis bu süreçte Avrupa Birliği üyesi ve Akdeniz ülkesi olarak Kıbrıs’ın, Avrupa Birliği’nin enerji güvenliği ve doğal gaz tedarikinde çeşitlilik açısından önemli bir rol oynayabileceğini söyledi. Votsis’e göre Kıbrıs’ın bu rolü hem bölge hem de Avrupa Birliği açısından yarar getirici ve Birliğin değer ve ilkelerini güçlendirerek Avrupa Birliği’nin Komşuluk Politikalarını da güçlendirici.

POLİTİS gazetesinin de bugünkü ana haberi sağlık sektöründe yalanan sorunlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Kıbrıs Ecza Şirketleri Birliği işgal bölgesinden ilaç alımı konusunda yeni uyarılarda bulundu. Birliğe göre hastalar daha ucuz ilaç gerekçesiyle sağlıklarını ve hatta hayatlarını tehlikeye atıyor. Kıbrıs Cumhuriyeti izni olmayan eczanelerden nitelikleri belli olmayan ilaçlar alıyorlar. Birlik dün yaptığı açıklamada bunun yanı sıra bu ilaçların belirlenen doğru koşullarda tutulup tutulmadığının bilinmediğine ve paketlenmelerinin de Avrupa Birliği tarafından denetlenmediğine vurgu yaptı.

HARAVGİ gazetesinin de bugünkü ana haberi “ Devlet hastanelerimiz acil bakımda” başlığı altında sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler. Gazeteye göre devlet hastanesinde çalışan doktorlar bugün iki saatlik iş durdurma eylemi gerçekleştiriyor. Bu arada yeni bir vaka olarak bir orta okul öğrencisinin yaralanması endişe yarattı. Bu arada geçen gün yaşamını yitiren Stavros dün defnedildi. Polis ise Stabros’un ölümüyle ilgili iki doktor hakkında dava açma konusunda karar alacak. Bu arada Kıbrıs çocuklar için acil yardım unitesi olmayan tek ülke konumunda.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Genel Sekreter Pambis Kristis başkanlığındaki PEO heyeti dün Cumhurbaşkanı Anastasiadis ile görüştü ve kendisine çalışanların, ekonomik açıdan zayıf grupları ve ekonominin desteklenmesi için 21 öneriyi içeren bir belge sundu. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan Pambis Kritsis çalışanlar ve işverenler arasındaki dengelerin son yıllarda bozulduğu suçlamasında bulundu ve minimum sosyal dengenin oluşması için ciddi önlemlere gerek olduğuna vurgu yaptı. PEO’nun Cumhurbaşkanı’na dün sunduğu muhtıra sekiz ana başlık altında. İlk başlık büyümeyle ilgili ve araştırma ve yeni buluşlar için devlet bütçesinden önemli bir katkı yapılmasını ve çeşitli işveren gruplarına verilen teşviklerin nitelikli istihdam yaratılması koşuluna bağlanmasını öngörüyor. PEO muhtırasında ülkenin gelişmesinde belirleyici rol oynayan yarı resmi kamu kuruluşlarının özelleştirilmesi sürecine son verilmesini de talep etti. İkinci başlık ise düzensiz iş ilişkileriyle ilişkili. PEO bu başlıkta da işverenleri toplu sözleşmeleri çalışanların tümü için uygulamaya zorunlu kılacak yasal düzenlemelere gidilmesi önerisinde bulundu. Bunun yanı sıra toplu sözleşmelerin kapsamadığı çalışanlar için asgari ücret, 13. Maaş çalışma saatleri, zorunlu tatiller ve ek mesai için tazminat gibi minimum hakların sağlanması, hizmet alımlarının durdurulması ve kaçak çalışmaya karşı önlemler alınmasını istedi. Üçüncü başlık ise anayasal grev hakkını sınırlayacak her tür çalışmanın sonlandırılması talebiyle ilgili oldu. Dördündü başlık ihtiyat sandıklarının desteklenmesi, beşinci başlık ise sosyal politikalarla ilgiliydi. PEO bu sosyal politikalar başlığında düşük maaşlı emeklilerin tümünün paskalya ikramiyesi alması için kriterlerin değiştirilmesini talep etti. Altıncı başlık sosyal sigortalarla ilgiliydi ve bu başlıkta da kurum için gerçek bir rezerv yaratılması politikasına dönüş istendi. 63 yaşında emekli olanların geri klan tüm yaşam sürelerinde %12 cezalı emekli maaşı almaları konusunun yeniden incelenmesi de bu başlıkta gündeme getirildi. PEO bu arada Genel Sağlık Planı’nın uygulanmasını ve devlet hastanelerinin desteklenmesini de gündeme getirdi.


ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi geri dönmeyen krediler konusunun ele alınmasında yaşanan önemli bir gelişme. Gazeteye göre Kıbrıs ekonomisinin bugün karşı karşıya olduğu en büyük sorun olan geri dönmeyen krediler konusunun göğüslenmesinde önemli gelişmeler yaşanıyor. Merkez bankası kredi alım için şirket kurulmasına izin verdi. B2KAPİTAL CYPRUS LİMİTED’in kurulması yönünde izin 10 Mayıs günü çıktı. Bu kararın şimdi bankaları, geri dönmeyen kredileri portföylerinden çıkarma ve bilançolarını dengeleme uğraşılarında güçlendirecek. Yeni kurulan şirket Helenik Bank’ın geri dönmeyen 145 milyon eurluk kredisini alma konusunda da anlaşma sağladı. Bu da şimdiyed ek Kıbrıs pazarında bu alanda görülen en büyük alım.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
- Meclis Göçmenler Komisyonu dün Komiser Fotis Fotiyu’nun da katıldığı toplantıda işgal bölgesinde mahzur durumda yaşayanların durumlarını ele aldı. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Fotiyu bu ay başı itibarıyla bu kişilere yapılan insani yardımların normal bir biçimde yeniden başladığını söyledi. Mahzur durumda yaşayanlara gönderilen yardımların kalitesinin yükseltilmesi kararı alındığını ifade etti. Yapılan yardımlar listesiyle ilgili önümüzdeki günlerde karar alınacağını duyurdu. Bu arada Bakanlar Kurulunun almış olduğu bir kararla mahzur durumda yaşayanların evlerinin tamiri için 1,3 milyon euro ayrıldığını ve bu konuda ellisini onayladıkları 180 başvuru aldıklarını ifade etti. Bu alanda çalışmaların başlaması için ilk ödemelerin önümüzdeki günlerde yapılacağını açıkladı. Bu alanda genç çiftlere öncelik verildiğini çünkü onların bu bölgelerde kalmalarını istediklerini belirtti.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

07 Ekim
Zelensky: Avrupalı liderlerden ek silahlanma talebinde bulundu
07:00
Moskova: Zelensky'nin açıklamaları bir dünya savaşı çağrısı
06:58
Erdoğan liderler yemeğinin ardından saldırgan söylemlerini sürdürdü
06:57
Macron: Türkiye'nin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerekiyor
06:57
Prag'da Mitsotakis ile Erdoğan arasında sözlü olay yaşandı
06:56
Prag'da Anastasiadis ve Erdoğan kısa bir görüşme gerçekleştirdi
06:55
06 Ekim
Tayland'da kreşe silahlı saldırı!
14:24
Huzurevlerindeki kötü yaşam koşulları ile ilgili şikayetler geliyor
14:24
Trafik kazasında yaralanan çocuğun durumu kritik
14:23
Israil açıklarında yeni bir doğal gaz sahası keşfedildi
14:22
Maliye Bakanı: Önümüzdeki dönem zor ve ekonomik olarak belirsiz
14:21
Ege'de göçmen taşıyan iki tekne batması sonucu birçok kişi hayatını kaybetti
14:20
Tüm haberler

Video on Demand