14/5/18

FİLELEFTEROS gazetesinin bugünkü ana haberi Meclis’te boşalan bir sandalyenin doldurulması yöntemi konusunda devam eden tartışmalar. Gazeteye göre 56. Sandalyeyi doldurma sorununa çözüm bulma amacıyla siyasi liderler bugün Meclis’te gerçekleştirecekleri yeni toplantıda sert bir poker oyununa girecek. Soruna anayasal düzenleme ile çözüm bulma yolu artık kolay bir yol olarak görülmüyor. Konuya ilişkin siyasi liderler önünde var olan durum şöyle: Bir: Dayanışma Hareketi Başkanı Eleni Theoharu’nun Avrupa Parlementosunda göreve devam etmek için Limasol milletvekilliği görevini bırakma kararı sonrası bu milletvekilliğinin söz konusu Harekete ait olup olmadığı konusu netleştirilmeli. Eğer bir milletvekili seçildikten sonra milletvekilliği yeminini yapmadan önce görevi bırakırsa ne olur? İki: Meclisin konuyla ilgili olarak alma durumunda olduğu karar ve Anayasal düzenleme geriye dönük olarak işlev görecek mi? Uğraş, 2016 yılında ortaya çıkan bir sorunun düzeltilmesine yönelik olduğundan bulunacak çözümün sadece bu durum için mi yoksa tüm durumlar için mi geçerli olacağı konusunda da karar alınması gerekecek. Üç: Konuyla ilgili oluşan iki taraf görüşlerini açıklamış durumda ve Anayasal düzenleme ile sandalye partiye aitse bu “halk iradesini değiştirme” durumuna giren ve seçilmiş oldukları partilerinden ayrılan tüm milletvekilleri için geçerli olmalıdır. Bu da özellikle İki milletvekilini Pavlos Milonas’ı ve Anna Theologos’u etkiler. Bu iki milletvekili 2016 yılında Yurttaşlar İttifakı’ndan milletvekili seçilirken şimdi birincisi DİKO’ya geçmiş ve ikincisi de bağımsız milletvekili durumda. Dört: Anayasayı değiştirmek için gerekli olan üçte iki çoğunluk konusunda da taraflar farklı görüşte. Görüşlerden biri bu rakamın bugün görev yapan 55 milletvekili üzerinden belirlenmesi gereğine işaret ederken karşı görüşte olan DİSİ ise yasanın 56 milletvekili öngörüyor olması nedeniyle 56 milletvekili üzerinden hesap edilmesi görüşünü savunuyor. DİSİ Başkanı Averof Neofitu bu hukuki ve siyasi mücadeleyi Meclis içinde kazanma kararlılığında. Yurttaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas da dün konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Dayanışma Hareketi’nden yana tavır alırken söyledikleriyle DİKO’yu hedeflediği görüldü.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis Çarşamba günü Bulgaristan’a gidecek ve Avrupa Birliği- Batı Balkanlar zirvesine katılacak. Bu zirve Kıbrıs için özel bir öneme sahip ve burada alınacak kararlar Kıbrıs’ı da etkileyecek. Söz konusu zirve Avrupa Birliği ile Birliğine üye olmayan Balkan ülkeleri arasında gerçekleştirilecek. Balkanların bir parçası olarak görülen Türkiye zirveye katılmayacak. Ankara geçmişte Avrupa Birliği’nin “Batı Balkanlar” ifadesiyle kendisine karşı bir oyun oynadığını ileri sürerek bunu protesto etmişti. Ankara, Avrupa Birliği ile ayrı diyalogu olduğunu unutup dışlanmaya çalışıldığını ileri sürüyor. Bu arada Lefkoşa bu zirvede Kosova’yı doğrudan ya da dolaylı bir biçimde yasallaştıracak ifadelerin de zirve sonuç bildirgesinde yer almamasını istiyor. Bu konunun Cumhurbaşkanı’nın son Belgrat ziyaretinde de gündeme geldiği haberleri var. Bu yönde atılacak bir adımın Kıbrıs’a da yansıması olabileceği üzerinde duruyor. Bu arada Ankara da sürece ilişkin eli kolu bağlı durmuyor ve Erdoğan’ın son Britanya ziyaretinde Avrupa’yı rahatsız edecek ittifaklar arayışında olduğu görüldü. Türkiye, Britanya’nın Avrupa Birliği’nden çıkışını bu süreçte değerlendirmek istiyor.

POLİTİS gazetesinin bugünkü ana haberi Strovolo’da işlenen çifte cinayetin nedenleri. Gazeteye göre Strovolos cinayetini işleyen Loizos Coni ve ona eşlik eden 22 yaşındaki kişiyi buna sevk eden olgunun uyuşturucu almak için yaptıkları borç olduğu belirtiliyor. Hacıyeorgiyu- Sergiyu çiftini vahşi bir biçimde öldüren Loizos Conis’in paranoyak bir durumda olduğu ve uyurken yanında her zaman bir kılıç ve bıçak bulundurduğu, Tanrı ile konuştuğunu söylediği ve terli olarak uyandığı zaman da pencereleri açtığına belirtiliyor. Olay gecesi kilere kapadığı 15 yaşındaki çocuğa vermek için de birlikte yaşadığı kız arkadaşına sandviç yapmasını söylerken evde tam olarak nerede olduğunu bildiği ve içinde 800 bin euro olduğuna inandığı bir para kasası olduğuna da inanıyordu. Loizos Conis ve olay gecesi kendisine eşlik eden kişinin uyuşturucu temini için borçlandıkları ve bu borçlarını ödemek için kendilerine baskı uygulandığı görüşü var.

-Kıbrıslırumlar işgal bölgesinden yakıt ve sigara yanı sıra ilaç da alıyor. Bu ürünler taleplerinin başında geliyor. Son üç Hükümetin zaman zaman ortaya koydukları uğraşılara rağmen ilaç fiyatlarında ciddi bir indirim sağlanamadı ve işgal bölgesinde ilaçlar %50 daha ucuz. Bu alanda önceleri ilaçların kalitesi konusu öne çıkartıldı ancak zamanla uluslararası alanda ünlü ilaç firmalarının kendi imzaları altında düşük kaliteli ilaçların dolaşımına müsaade etmeyecekleri görüşü hakim oldu. Bu arada Kıbrıslırumlar diş hekimliği alanında da işgal bölgesine gidiyor çünkü burada da aldıkları hizmete karşı ödedikleri ücret çok daha düşük. Buna karşı bazı tanınmış Kıbrıslırum doktorların da özel kliniklerde Kıbrıslıtürk hastaları var.

HARAVGİ gazetesinin ana haberi10 yaşında bir öğrencinin ölümünün sorumlularının bulunması için var olan bekleyiş. Gazeteye göre toplumun tümü ölen 10 yaşındaki öğrenciyle ilgili araştırmanın tamamlanmasını ve olayın sorumlularının ortaya çıkartılmasını bekliyor. Kamuda çalışan doktorlar bu ölüm olayının sorumluğunun Hükümet olduğunu belirtiyor. Özellikle de hastanelerde ilk yardım bölümlerinin güçlendirilmesi gerektiği üzerinde duruyorlar.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Kathimeri gazetesinin gerçekleştirdiği bir kamuoyu araştırma sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in Kıbrıs sorununu ele alış biçimine destek çok düşük. Cumhurbaşkanına bu konuda verilen destek sadece %28 oranında. Oysa Kran Montana Konferansı öncesi 2017 Haziranında bu destek on puan daha fazlaydı. Araştırma sonuçlarına göre Kıbrıs sorununda Cumhurbaşkanına DİSİ alanından verilen destek %30 civarında. Suç örgütlerine yönelik ortaya konan tavırda da %79’luk bir kesim Cumhurbaşkanını eleştiriyor. En yüksek rahatsızlık %84 ile %86 aralığında Limasol, Baf ve Mağua bölgelerinde. Bu arada Cumhurbaşkanının görevini genelde yürütme biçimine DİSİ alanından %95’lik destek var. Bu destek AKEL seçmeninde %20’ye, DİKO’da %39’a ve EDEK’te de %28’e düşüyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden üç ay sonra Hükümetin çalışmalarını olumlu bulanlar %35 ve olumsuz bulanlar da %65 oranında. Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in geçen Cumartesi günü DİSİ kongresinde yaptığı konuşmada ılımlı olunması ve kibirli davranılmaması çağrısı da bu düşük oranlı güvenin bir sonucu olarak değerlendiriliyor. Anastasiadis burada DİSİ’nin değil tüm Kıbrıslıların hükümeti olduğunu kanıtlamaya çalıştı. Görünümünü kurtarmak için acıyı tatlı göstermeye uğraştı.

ALİTİA gazetesinin bugünkü ana haberi Avrupa Birliği Mahkemesi’nin Marfin İnvestment Gropu ve diğer Yunanlı yatırımcıların Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhine açtıkları bir davada oyunu değiştirecek bir karar almış olması. Gazeteye göre Marfin İnvestment Grubu ve diğer Yunanlı yatırımcıların Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhine Paris’teki Yatırım Görüş Ayrılıkları Mahkemesi’nde açmış oldukları bir dava henüz sonuçlanmadı. Ancak Avrupa hukuku Avrupa Birliğine üye devletlerarasında imzalanan her tür devletlerarası yatırım anlaşmasının üstündedir. Bu nedenle de Kıbrıs Cumhuriyetine yönelik olarak açılan dava devam ederken Avrupa Birliği Mahkemesi’nin almış olduğu karar Lefkoşa’da yüzleri güldürdü. Marfin İnvestment Grubu’nun Kıbrıs Cumhuriyetine yönelik suçlamalarının karşılanmasında Lefkoşa’nın eline güçlü bir silah verdi. Marfin İnvestment Grubu Paristeki Mahkemede açtığı davada Kıbrıs’tan büyük miktarda, 1,2 milyar euro büyüklüğünde tazminat talebinde bulunmuştu. Bu davada da argüman olarak Kıbrıs Cumhuriyeti ile Yunanistan arasında 1992 yılında imzalanan Yatırım Anlaşmasını ileri sürüyordu. Ancak Avrupa Mahkemesine göre devletlerarası anlaşmalar geçerli değil.

Gazetenin diğer haberlerinden bazıları
-Hak sahipleri annelik yardımını Mayıs ayı sonu itibarıyla alacak. Cumhurbaşkanı Anastasiadis 2017 ve 2018 yıllarına ilişkin yardımın bu ay sonu ödeneceğini açıkladı. İki yıl için yaklaşık 8 milyon euro annelik yardımı ödenecek.

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 13:32

Son Haberler

29 Kasım
Trafik kazası: 41 yaşındaki Spiridonas Zafiriadis hayatını kaybetti
13:36
Omikron varyantı dünyaya yayılmaya devam ediyor
13:35
Erdoğan'dan OECD'ye: Sözde devleti tanıyın
13:34
Hristodoulidis: Cumhurbaşkanlığı Seçimleriyle ilgili niyetlerimi tartışmak için doğru zaman değil
13:33
İşgal altındaki bölgelerde göçmen akışı devam ediyor
08:46
Dün 2 can kaybı ve 337 yeni vaka kaydedildi
08:46
Koronavirüse karşı yeni önlemler bugün yürürlüğe giriyor
08:45
Sağlık Bakanı Βilimsel Danışma Kurulu üyeleriyle bir araya gelecek
08:44
28 Kasım
Güney Afrika'dan gelen Kıbrıs vatandaşları karantinaya girdi
14:05
Kathimerini gazetesinin ortaya çıkardığı rapor aşının önemini gözler önüne seriyor
14:04
Veliler ile Bakanlık arasında maske konusunda anlaşmazlık yaşanıyor
14:03
Yunanistan'da 82 can kaybı ve 870 yeni vaka kaydedildi
10:22
Tüm haberler

Video on Demand