Anastasiadis ve Neofitu DİSİ Genel Kurulu'nda konuşma yaptı

Anastasiadis, vizyonunun yeniden birleşmiş bir ülke devretmek olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, DİSİ’nin 16. Genel Kurulu'nda yaptığı selamlama konuşmasında, ihtiyaç duyulan şeyin, karşılıklı saygı ve Avrupa Birliği ilke ve değerlerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler kurucu tüzüğüne saygı aracılığıyla, birlik ve beraberliği, egemenliği, bağımsızlığı ve ülkenin toprak bütünlüğünü sağlayan ve herkese fırsat veren bir çözümün başarılması olduğunu vurguladı. Genel Kurul'da, mecliste temsil edilen partilerin liderleri ve temsilcilerinin yanı sıra Kıbrıslı Türk siyasi partilerin temsilcilerinin de bulunmasının, vatandaşlara yönelik oluşturulan saygının ve birlikte yaratma perspektifinin göstergesi olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Anastasiadis, son görev süresi olduğunu ve vizyonunun çağdaş bir ülke devretmek olduğunu yeniden ifade etti. Devretmek istediği ülkenin, ortak işbirliğinin sonucu olacağını ve tüm vatandaşlarını gururlandıracağını sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı, hükümetin siyasi güçlerle işbirliği ihtiyacına özellikle vurgu yaptı. Vizyonların gerçekleşmesinin, sadece yapıcı diyalog ve mecliste temsil edilen partilerin uzlaşısıyla mümkün kılınabileceğinin altını çizdi.


DİSİ Başkanı Averof Neofitu, en büyük en radikal reformun, ülkenin yeniden birleşmesi olduğunu belirtti. Neofitu, DİSİ’nin Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, işgalden kurtulmanın, Kıbrıs’ın bölgede daha güçlü bir role sahip olması için dev bir potansiyel oluşturacağını söyledi. Kıbrıs sorununda atılacak bir sonraki adımlar hakkında ise Cran Montana’da Guterres çerçevesinin parametrelerinin açığa kavuştuğunu vurguladı. İlk kez müzakerelerin tarihi bir noktaya ulaştığını, uluslararası toplumun Kıbrıs’ın normal bir devlet olması gerekiliğini fart ettiğini dile getirdi. Averof Neofitu, DİSİ’nin vatansever gerçekliğin safı olmaya devam ettiğini belirterek, Kıbrıs’ın 2030 yılında dijital hizmetler ve sakinleri için yüksek yaşam kalitesi sağlayan ayrıca sürekli gelişen rekabetçi bir ekonomiye sahip olması yönündeki vizyonunu açıkladı. DİSİ Genel Kurulu’nun çalışmalarının açılışını parti başkan yardımcısı Lefteris Hristoforu yaptı. Avrupa Halk Partisi Genel Sekreteri Antonio Lopez’in yanı sıra, Yeni Demokrasi partisi başkanı Kostis Hacidakis, Meclis Başkanı, mecliste temsil edilen siyasi partilerin başkanları ve temsilcileri ve Kıbrıslı Türk partilerin temsilcileri Genel Kurul’a katıldı.

Kaynak: Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu

Son Güncelleme: 05 Şubat 2021 - 20:30

Son Haberler

26 Kasım
Avrupa ülkeleri, koronavirüsün yayılmasını önlemek için daha katı önlemler alıyor.
15:48
Kıbrıs’ta son iki haftadır pandemi göstergeleri artış gösteren bir grafik çiziyor.
15:47
Savunma Bakanı: Türkiye, barış için iş birliği yapmayı reddettiği sürece, ordunun potansiyelinin geliştirilmesi gerekir.
15:44
Dünya Sağlık Örgütü , yeni Afrika varyantını tartışmak için olağanüstü toplantı yapıyor.
15:43
Sağlık Bakanı, koronavirüse karşı alınan tedbirler konusuna açıklık getirdi.
15:40
Basın Özetleri 26.11.2021
13:21
25 Kasım
AKEL, hükümetin dün açıkladığı kısıtlayıcı tedbirler konusunda hayal kırıklığı ifade etti.
15:53
Hükümet Sözcüsü Marios Pelekanos, hükümetin birincil amacının kamu sağlığının korunması olduğunu açıkladı.
15:48
Bakanlar Kurulu, kişisel tahliller için Sağlık Bakanlığı’nın test kiti alma sürecini başlatmasına karar verdi.
15:46
Türkiye: Binlerce vatandaş, Türk lirasının döviz karşısında değer kaybetmesini protesto etmek için sokaklara döküldü.
15:44
Veli örgütleri İlkokul öğrencileriyle ilgili alınan yeni salgın önlemlerine sert bir şekilde karşı çıkıyor.
15:41
İlköğretim Dairesi Müdürü: İlkokullardaki vakalar açıklanandan çok daha fazla
15:38
Tüm haberler

Video on Demand